Żeby wyrosnąć na inteligentnych i wrażliwych ludzi, dzieci potrzebują wskazówek, których możemy dostarczyć my, rodzice. Nasze codzienne zachowania mogą pomóc im się odnaleźć w skomplikowanym świecie. Według badań nad rozwojem dziecka, prowadzonych na Harvardzie, warto trzymać się pewnych wytycznych. Naukowcy ujęli wyniki tych badań w 7 praktycznych wskazówek dla rodziców, które pomogą wychować zrównoważonego, mądrego człowieka.

Reklama

1. Spędzaj dużo czasu ze swoim dzieckiem

Spędzając z dzieckiem czas regularnie, na własnym przykładzie uczymy je troskliwości i empatii. Naukowcy radzą - zaangażuj się, okaż zainteresowanie życiem dziecka. A także zachęcaj je do wysiłków i chwal za osiągnięcia. Zadawaj dużo otwartych pytań (takich, na które nie można odpowiedzieć jednym słowem), żeby wciągnąć dziecko w rozmowę. Wspieraj je nieustannie. Pozytywna i oparta na szacunku relacja między rodzicem i dzieckiem będzie dla niego wzorem, jak można budować wartościowe relacje z innymi ludźmi.

2. Bądź wzorem dla swojego dziecka

Dzieci będą słuchać twoich poleceń, jeśli zobaczą, że robisz to samo, np. łatwiej będzie im zrozumieć przekaz "bądź uprzejmy dla innych", gdy codziennie będą obserwować, jak przytrzymujesz drzwi starszej sąsiadce. Zwróć uwagę na to, jak sama wcielasz w życie wartości, które chcesz przekazać dziecku - uczciwość, skromność, zaangażowanie w lokalne (albo globalne) sprawy. Dzieci bardzo szybko podchwytują zachowania rodziców. Nie bój się przyznać do pomyłki, powiedz też, jak zamierzasz ją naprawić. Jeśli chcesz wychować małego aktywistę, zaangażuj się w coś z całą rodziną. Pomysły możesz znaleźć np. na stronie wolontariatrodzinny.pl.

3. Wysyłaj dziecku jasny sygnał - postaw na troskę o innych

Naukowcy z Harvardu radzą, żeby na pierwszym miejscu postawić na uprzejmość i troskę o innych. Wymagaj od dziecka, żeby zachowywało się w ten sposób nie tylko w domu, ale też w przedszkolu i innych miejscach. Pamiętaj, że to bardzo rozwija inteligencję emocjonalną! Przekonaj dziecko, że uprzejmość wobec innych jest ważna. Zachęcaj je, aby rozwiązywało swoje problemy mając na uwadze, jak ich działania wpłyną na innych.

4. Pozwól dziecku się wykazać - przydziel obowiązki

Dzieci, które mają swoje domowe obowiązki, chętniej angażują się w pomoc innym. Traktują to jako naturalny element dnia. Rozmawiaj też z dzieckiem na tematy związane z wydarzeniami w waszej okolicy (a może gdzieś dalej?). W ten sposób poszerzysz jego zdolność rozumienia, na czym polega troska o innych. Doceń też jego wysiłek i podziękuj za to, co dziecko zrobiło dobrego (np. umyło szklanki po kolacji). Dzięki temu samo nauczy się doceniać wysiłek innych.

Zobacz także

5. Pokaż dziecku, z jakimi trudnościami mierzą się inni

Dzieci najczęściej interesują się wąską grupą przyjaciół i rodziny. Poszerz to grono, opowiedz dziecku o innych społecznościach i ich problemach (np. ubogiej rodzinie z waszej okolicy). Rozmawiając o trudnościach, z jakimi borykają się ludzie, z którymi twoje dziecko nie ma na co dzień kontaktu, pobudzasz jego wrażliwość. To nie jest wydumany problem! Może dzięki temu wspólnie wpadniecie na pomysł, jak rozwiązać problemy, które dotyczą was bardziej bezpośrednio?

6. Pozwól dziecku brać czynny udział

Znajdź cel, do którego możecie się dołączyć, np. sadzenie drzewek w okolicy, zbieranie nakrętek dla konkretnej osoby, zbiórka odzieży dla domu dziecka itp. Znajdź sposób, żeby połączyć zainteresowania dziecka z dobrym celem, który możecie wspomóc. Np. jeśli dziecko lubi zwierzęta, może zostać (z twoją pomocą) wolontariuszem w schronisku. Porozmawiajcie też na temat wszystkiego, co może budzić wątpliwości dziecka, np. dlaczego zwierzęta są w klatkach.

7. Pomóż dziecku nazwać uczucia

Zachęcaj dziecko, żeby nazywało swoje uczucia. Nie potrafi? Pomóż mu. Pytaj: jesteś zły, rozczarowany, zniechęcony? Gdy już to ustalicie, pomóż dziecku poradzić sobie z emocjami. Dziecko w wieku przedszkolnym nie rozumie jeszcze, co się z nim dzieje, dlatego potrzebuje pomocy w radzeniu sobie z własnymi stanami. Podpowiedz, jak ty się uspokajasz, gdy coś ci nie idzie - np. bierzesz głęboki wdech, liczysz do 5 itd. Możecie też stworzyć wspólnie Kodeks Złości (mile widziany będzie też oczywiście Kodeks Radości).

Czytaj też: 5 najczęstszych błędów, które popełniamy w komunikacji z dzieckiem

Reklama

Źródło: popsugar.com

Reklama
Reklama
Reklama