mama i syn
fotolia.com
Wychowanie

Tych rad nie dawaj dziecku, bo... już nie działają!

Czasy się zmieniły i powiedzenia i rady, które same słyszałyśmy od naszych rodziców dziś często nie mają już sensu. Zobacz, o które chodzi!

Jako rodzic chcesz, żeby wszystko, co mówisz i robisz dla swojego dziecka, pomogło mu się stać najlepszą wersją samego siebie. Ale niektóre powiedzonka, jakimi raczyli nas nasi rodzice, w międzyczasie zamieniły się w zardzewiałe banały. Po prostu w dzisiejszych czasach niektóre z nich już nie działają. Nawet, jeżeli twoja babcia zaklina się na wszystkie świętości, że przedszkolnego chuligana wystarczy zignorować, a śmierć ukochanego zwierzątka dziecka można skwitować „kotek wyjechał na wakacje”, przemyśl to raz jeszcze. 

Oto 10 „złotych rad”, które lepiej darować dziecku w dzisiejszych czasach:

Rodzicu, nie kłam na temat śmierci

Nie mów dziecku, że zmarła osoba po prostu zasnęła. Dziecko może oczekiwać, że jednak się w końcu obudzi, a w gorszym wypadku samo będzie bało pójść spać albo… przestanie ci wierzyć. Obecnie dzieci są nieco bardziej dojrzałe niż maluchy 20 czy 30 lat temu, bo mają niemal nieograniczony dostęp do wszelkich mediów. Radio, telewizja czy internet nie owijają w bawełnę…

Kolega dokucza dziecku? Nie ignoruj!

Nie mów dziecku, żeby „po prostu zignorowało” agresywnego kolegę. Od tego raczej niemiły Kacper czy złośliwa Zosia nie przestanie mu dokuczać. Dziecko musi się nauczyć radzić sobie z ludźmi, którzy nie są mu przychylni. W szkole ten problem może się powtórzyć (a nawet nasilić), a rada będzie tak samo nieskuteczna.

Nie nadawaj infantylnych przezwisk intymnym częściom ciała dziecka

Rodzice chłopców mają nieco łatwiej - siusiak brzmi zupełnie niegroźnie. Rodzice dziewczynek mają do wyboru cipkę albo waginę. Jedni i drudzy zrobią lepiej, jeśli intymne części ciała dziecka będą traktowali neutralnie i nazywali je zgodnie z prawdą. Dziecko w pewnym momencie i tak wykaże wzmożone zainteresowanie własną seksualnością i jest to całkowicie normalne i zdrowe. 

Nie mów dziecku, że kolega nie lubi go z zazdrości

To dziwny komunikat, który niewiele wnosi. Dziecko lepiej na tym wyjdzie, jeśli dowie się, że któryś z kolegów w przedszkolu nie lubi go bo jest za głośne albo nigdy nie dzieli się zabawkami albo zanadto się przechwala. Nie wszyscy muszą się lubić, ale praktyka dowodzi, że lepiej wiedzieć, co działa na nerwy innym ludziom.

Nie mów dziecku, że jest geniuszem

Chwal dziecko za wysiłek, a nie za jego wrodzone umiejętności, cechy czy talenty. W ten sposób zmotywujesz je do pracy także na tych polach, w których nie jest orłem. Na pewno nie warto chwalić dziecka za wszystko.

Nie każ dziecku zjadać do końca

W domu najpewniej podajesz dziecku porcje jedzenia odpowiednie dla jego wieku i możliwości. Ale w restauracji czy nawet szkolnej stołówce nie musi tak być. Zamiast wpajać od małego, że trzeba zjeść wszystko i do końca, naucz dziecko wybierać zdrową żywność i jeść zróżnicowane posiłki. Otyłość dziecięca to poważny problem.

Nie każ dziecku całować każdej cioci

Jeżeli dziecko nie chce się do kogoś przytulić albo go pocałować, nie zmuszaj go. Zamiast tego pilnuj, żeby umiało się grzecznie przywitać z dorosłymi w mniej bezpośredni sposób. Uścisk ręki i wyraźne „dzień dobry” w zupełności wystarczą. 

Ostrzegaj dziecko przed obcymi

Warto ostrzegać dziecko przed obcymi ludźmi, ale jeszcze lepiej jest je nauczyć, żeby zawsze mówiło ci, gdy ktokolwiek (także znajomy) zrobi coś, co dziecko zaniepokoi albo wystraszy. 

Nie mów, że dzieci przynosi bocian

Albo że znajduje się je w kapuście. Dziecko raczej ci nie uwierzy. Maluch jest naturalnie zainteresowany swoją anatomią, więc możesz mu powiedzieć, że siusiak czy cipka dorosłym służą także do robienia dzieci. 

Nie mów, że bałagan w pokoju=bałagan w głowie

To dla dziecka abstrakcja! Lepiej naucz je pomagać przy sprzątaniu i przydziel mu jego własne obowiązki domowe. 

Czytaj też: Dlaczego surowe wychowanie prowokuje dzieci do kłamstwa?

Czy to prawda, że wnuki kocha się bardziej niż własne dzieci?

newborn
fotolia.com
Noworodek
10 fascynujących faktów o noworodkach
Noworodek płacze i śpi - to popularny pogląd na temat maleńkich dzieci. Tak naprawdę noworodki to dowód na nieskończoną mądrość natury. Dowiedz się, czym mogą cię zaskoczyć!

1. Noworodki nie mają rzepek kolanowych W każdym razie nie takie, jak starsze dzieci czy dorośli. Pod skórą mają chrząstkę, która wygląda, jak miniaturowa rzepka. Ale nie martw się, właściwe rzepki uformują się z czasem.  2.  li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font: 12.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: 0px #000000} span.s2 {font-kerning: none} ol.ol1 {list-style-type: decimal} Noworodkom zdarza się przestać oddychać, gdy śpią. Trwa to tylko parę chwil i jest całkowicie normalne. Jest na to specjalna nazwa - oddychanie okresowe. Stresujące dla rodziców przerwy w oddychaniu biorą się stąd, że noworodek oddycha znacznie szybciej niż małe dziecko czy dorosły. Po serii szybkich oddechów robi sobie coś w rodzaju odpoczynku. Z tego też z czasem wyrośnie 3.  Noworodki nie widzą dalej niż na odległość 30 cm. Tyle im wystarcza, żeby zobaczyć twarz mamy lub taty. Z czasem wzrok im się wyostrza i ok. 1. roku życia ich widzenie nie różni się specjalnie od widzenia osoby dorosłej. li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font: 12.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: 0px #000000} span.s2 {font-kerning: none} ol.ol1 {list-style-type: decimal} 4. Noworodki nie potrzebują wody aż do 6. miesiąca życia! Do tego czasu za całe nawodnienie wystarcza im mleko - z piersi lub butelki. ​ 5.  li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font: 12.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: 0px #000000} span.s2 {font-kerning: none} ol.ol1 {list-style-type: decimal} Noworodki nie przepadają za solą. Co więcej, do ok. 4. miesiąca życia nie potrafią rozpoznać jej smaku. Na szczęście, nie jest im ona do niczego potrzebna na tym etapie życia....

dziecko mało mówi
fotolia.com
Rozwój dziecka
Moje dziecko mało mówi
Po 12. miesiącu życia rodzice spodziewają się, że dziecko zacznie mówić. Gdy dziecko wypowiada mało słów, mogą być zaniepokojeni. Sprawdź, kiedy powolny rozwój mowy to powód do zmartwień, a kiedy normalny stan rzeczy.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} span.s2 {font: 12.0px Helvetica} Jeśli dziecko po 12. miesiącu życia nie wypowiedziało jeszcze pierwszego słowa, przede wszystkim upewnij się, czy dobrze słyszy. Zaburzenia słuchu to najczęstsza przyczyna powolnego rozwoju mowy. Wcześnie wykryte, łatwiej skorygować. Najprostszy test słuchu, który mogą przeprowadzić rodzice to obserwacja, czy dziecko reaguje na dźwięki. Udaj się do laryngologa, jeśli: dziecko nie reaguje na swoje imię lub polecenia wypowiadane do niego dziecko nie odwraca główki w kierunku źródła dźwięku nie reaguje na głośne dźwięki w pobliżu nie interesuje się historyjkami, które mu opowiadasz ani książeczkami, które mu czytasz nie powtarza po Tobie sylab, nie próbuje z Tobą rozmawiać (po swojemu) nie gaworzy Mów do mnie, mamo Jeżeli masz już pewność, że dziecko dobrze słyszy, możesz stymulować jego rozwój mowy. Nie chodzi o to, aby je ‚popędzać’. Raczej wspomóc naturalną umiejętność, która i tak by się rozwinęła. Dobrze, aby dziecko potrafiło się komunikować, zanim pójdzie do przedszkola . Większość 3-latków potrafi wypowiadać proste zdania, a niektóre posługują się już piękną polszczyzną. Dzieci, które mają z tym trudności, często czują się wykluczone. Bywa, że z tego powodu zaczynają zachowywać się agresywnie. Mogą też stawiać opór przed chodzeniem do przedszkola.  Jak stymulować rozwój mowy Zapomnij o edukacyjnych płytach i bajkach. Mowa to żywy organizm i dziecko musi ją ćwiczyć z żywym człowiekiem. Czyli z Tobą,...

Jamie Oliver
ONS
Aktualności
Szokujący eksperyment Jamiego Olivera: dzieci nie wiedzą, co to jest pomidor?
Słynny brytyjski kucharz w 1 minutę dowiódł, że amerykańskie dzieci nie mają pojęcia o prawdziwym jedzeniu. Nas też to czeka?

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} Jamie Oliver nagrał nowy cykl programów pt. "Jamie Oliver’s Food Revolution". I bardzo dobrze, bo w materiale promocyjnym przeprowadził eksperyment, którego wyniki są wstrząsające. 6-letnim dzieciom z 1. klasy podstawówki pokazał popularne świeże warzywa i poprosił, żeby dzieci je nazwały. Nie znały żadnego! Oliver najpierw wziął do ręki pomidory i zapytał „kto wie, co to jest?”. Padały odpowiedzi: „ziemniaki” oraz „nie wiem”. Za to na pytanie, czy wiedzą, co to jest keczup pomidorowy, wszystkie dzieci podniosły ręce do góry.  Dzieci nie znają warzyw Z kalafiorem, burakami, bakłażanem i ziemniakami dzieciom nie poszło lepiej. Nie rozpoznały żadnego z warzyw! Dziewczynki zgadywały, że buraki to cebula lub seler. Chłopcy pomylili bakłażana z gruszką. Dzieci naprawdę wyglądały, jakby pierwszy raz w życiu widziały świeże warzywa .  Wyniki tego testu były szokujące - mówi Oliver - błyskawicznie dotarło do mnie, że te dzieci nie mają pojęcia, skąd się bierze jedzenie.  Internauci mają wątpliwości, czy pokazana scenka jest prawdziwa, ponieważ taki poziom niewiedzy jest nieprawdopodobny u 6-letnich dzieci. Producenci zaznaczają jednak, że program nagrano w Huntington, nazywanym najbardziej niezdrowym miastem Ameryki, w którym połowa dorosłych mieszkańców jest otyła. Zobaczcie sami:   Czytaj też: Warzywa sezonowe w diecie dziecka Jedzenie wczesną wiosną

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak