Uprowadzona przez porywacza 10 letnia Maja z Wołczkowa (okolice Szczecina) została na szczęście uwolniona. Niestety nie zawsze takie historie kończą się happy endem.

Reklama

Co możesz zrobić, by nie narażać dziecka na porwanie? Czego je nauczyć, by uniemożliwić przestępcom działanie?

Uchroń dziecko przed porwaniem – nie zostawiaj go bez opieki

Do porwania może dojść wszędzie. I w mieście, i na wsi, i na odludziu, i tam, gdzie jest tłum, np. w supermarkecie czy na ulicy. Dziecko może też zaginąć, a nie wszystkie się odnajdują kwandras czy dwa później. Czasem nie odnajdują się nigdy.
Dlatego nigdy nie zostawiaj dziecka bez opieki. Wystarczy chwila nieuwagi.
Uwaga!

Zobacz także

  • Nie zostawiaj dziecka w wózku pod sklepem.
  • Nie zostawiaj dziecka w samochodzie (jeśli jest słońce, grozi to także śmiertelnie niebezpiecznym udarem cieplnym).
  • Nie zostawiaj dziecka pod opieką innego, starszego dziecka ani pod opieką osób nieodpowiedzialnych lub pod wpływem alkoholu.

Przeczytaj także: Nie zgub mnie, mamo!

Uchroń dziecko przed porwaniem – porozmawiaj z sąsiadami

Poproś ich, by wszczęli alarm, gdy zobaczą obcych, którzy się podejrzanie zachowują (np. kręcą wokół domu, zaczepiają dzieci itd.) Sam(a) także reaguj na takie zachowania. Zawsze, nie tylko w okolicy domu.

Uchroń dziecko przed porwaniem – naucz dziecko, że nie może się od ciebie oddalać

Niektóre maluchy są wyjątkowo ciekawskie i bardzo, ale to bardzo samodzielne. Gdy tylko trafi się okazja, wyruszają na samotne wyprawy, podczas których są narażone na wiele niebezpieczeństw: mogą wpaść w łapska porywacza, wejść na ruchliwą jezdnię itd.

Przeczytaj także: 8 rad jak nie dopuścić do zaginięcia dziecka

Uchroń dziecko przed porwaniem – naucz dziecko, by nie wsiadało z obcymi do samochodu

Nawet całkiem małe dziecko musi wiedzieć, że nie wolno tego robić w żadnych okolicznościach.

Uchroń dziecko przed porwaniem – naucz dziecko, jak ma się zachować podczas próby porwania

–Dziecko powinno krzyczeć, kopać, robić hałas, słowem na wszelkie sposoby utrudniać porwanie – powiedział w programie "Wstajesz i wiesz" dr Paweł Moczydłowski, socjolog i kryminolog. Dodał, że takie zachowanie można stosować tylko podczas próby porwania. Jeśli już do niego dojdzie i malec znajdzie się z przestępcą sam na sam, lepiej zachować spokój. Opór może rozjuszyć bandziora.

Uchroń dziecko przed porwaniem – natychmiast zawiadom policję

Gdy stracisz dziecko z oczu, od razu rozpocznij poszukiwania. zaangażuj w nie jak najwięcej osób: np. ochronę sklepu, sąsiadów, przechodniów a przede wszystkim NATYCHMIAST zawiadom policję (ma obowiązek przyjąć zgłoszenie od razu).

Jeśli dziecko jest chore, zagrożone jest jego zdrowie lub życie albo jest podejrzenie, ze mogło zostać porwane, policja może wszcząć procedurę Child Alert, dzięki której komunikaty są rozpowszechniane w mediach, w internecie, na blillboardach, ekranach w komunikacji miejskiej, na elektronicznych znakach drogowych i wszelkich innych możliwych miejscach. Właśnie dzięki temu udało się odnaleźć porwaną Maję.

Zobacz także: Maję udało się wyrwać z rąk porywacza dzięki Child Alert

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama