dziecko, przedszkolak, ssie palec
fotolia
Wychowanie

Uchroń dziecko przed porwaniem

10-letnia Maja, o której głośno było ostatnio we wszystkich mediach, została porwana kilkadziesiąt metrów od swojego domu. Co możesz zrobić, by taki los nie spotkał twojego dziecka?

Uprowadzona przez porywacza 10 letnia Maja z Wołczkowa (okolice Szczecina)   została na szczęście uwolniona. Niestety nie zawsze takie historie kończą się happy endem.

Co możesz zrobić, by nie narażać dziecka na porwanie? Czego je nauczyć, by uniemożliwić przestępcom działanie?

 

 

Uchroń dziecko przed porwaniem – nie zostawiaj go bez opieki

Do porwania może dojść wszędzie. I w mieście, i na wsi, i na odludziu, i tam, gdzie jest tłum, np. w supermarkecie czy na ulicy. Dziecko może też  zaginąć, a nie wszystkie się odnajdują kwandras czy dwa później. Czasem nie odnajdują się nigdy.
Dlatego nigdy nie zostawiaj dziecka bez opieki. Wystarczy chwila nieuwagi.
Uwaga!

 

 

  • Nie zostawiaj dziecka w wózku pod sklepem.
  • Nie zostawiaj dziecka w samochodzie (jeśli jest słońce,  grozi to także śmiertelnie niebezpiecznym udarem cieplnym).
  • Nie zostawiaj dziecka pod opieką innego, starszego dziecka ani pod opieką osób nieodpowiedzialnych lub pod wpływem alkoholu.


Przeczytaj także: Nie zgub mnie, mamo!

 

 

Uchroń dziecko przed porwaniem – porozmawiaj z sąsiadami

Poproś ich, by wszczęli alarm, gdy zobaczą obcych, którzy się podejrzanie zachowują (np. kręcą wokół domu, zaczepiają dzieci itd.) Sam(a) także reaguj na takie zachowania. Zawsze, nie tylko w okolicy domu.

 

 

 

 

Uchroń dziecko przed porwaniem – naucz dziecko, że nie może się od ciebie oddalać

Niektóre maluchy są wyjątkowo ciekawskie i bardzo, ale to bardzo samodzielne. Gdy tylko trafi się okazja, wyruszają na samotne wyprawy, podczas których są narażone na wiele niebezpieczeństw: mogą wpaść w łapska porywacza, wejść na ruchliwą jezdnię itd.

Przeczytaj także: 8 rad jak nie dopuścić do zaginięcia dziecka

 

 

 

Uchroń dziecko przed porwaniem – naucz dziecko, by nie wsiadało z obcymi do samochodu

Nawet całkiem małe dziecko musi wiedzieć, że nie wolno tego robić w żadnych okolicznościach.

 

 


Uchroń dziecko przed porwaniem – naucz dziecko, jak ma się zachować podczas próby porwania

–Dziecko powinno krzyczeć, kopać, robić hałas, słowem na wszelkie sposoby utrudniać porwanie – powiedział w programie "Wstajesz i wiesz" dr Paweł Moczydłowski, socjolog i kryminolog. Dodał, że takie zachowanie można stosować tylko podczas próby porwania. Jeśli już do niego dojdzie i malec znajdzie się z przestępcą sam na sam, lepiej zachować spokój. Opór może rozjuszyć bandziora.

 

 

 

Uchroń dziecko przed porwaniem – natychmiast zawiadom policję

Gdy stracisz dziecko z oczu, od razu rozpocznij poszukiwania.  zaangażuj w nie  jak najwięcej osób: np. ochronę sklepu, sąsiadów, przechodniów a przede wszystkim NATYCHMIAST zawiadom policję (ma obowiązek przyjąć zgłoszenie od razu).

Jeśli dziecko jest chore, zagrożone jest jego zdrowie lub życie albo jest podejrzenie, ze mogło zostać porwane, policja może wszcząć procedurę Child Alert, dzięki której komunikaty są rozpowszechniane w mediach, w internecie, na blillboardach, ekranach w komunikacji miejskiej, na elektronicznych znakach drogowych i wszelkich innych możliwych miejscach. Właśnie dzięki temu udało się odnaleźć porwaną Maję.

Zobacz także: Maję udało się wyrwać z rąk porywacza dzięki Child Alert
 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Fotolia.pl
Aktualności
Maję udało się wyrwać z rąk porywacza dzięki Child Alert. Czym jest? Zobacz film
Sukcesem zakończyło się wczoraj odnalezienie 10- letniej Mai. W Polsce rocznie zgłaszanych jest 4 tys. zaginięć dzieci. Dlaczego dopiero w tej akcji poszukiwawczej po raz pierwszy uruchomiono system Child Alert? Czym jest i jak działa ten mechanizm?

10-letnia Maja z Wołczkowa (okolice Szczecina) została odnaleziona dzięki systemowi Child Alert . Zaginęła we wtorek, wracając do domu ze szkoły. Ślad po niej zaginął  w uliczce kilkadziesiąt  metrów od domu.  Tam ostatnio dziewczynkę zarejestrowały kamery z monitoringu. Zawiadomienie o zaginięciu dziecka złożył ojciec. - Podejrzenia odnośnie porwania potwierdzało coraz więcej faktów - relacjonował podczas konferencji prasowej rzecznik policji Mariusz Sokołowski. Policja szybko zaczęła poszukiwała samochodu, który był w pobliżu miejsca zaginięcia dziecka. Okazało się, że pojazd może jechać w kierunku Niemiec.   Maję uwolniono z rąk niebezpiecznego porywacza Po uruchomieniu mechanizmu Child Alert bardzo szybko pojawiła się informacja zwrotna. Dziewczynka zaginęła we wtorek po południu. W środę przed południem już do policji niemieckiej dotarła informacja, że poszukiwany samochód stoi przy autostradzie w miejscowości Friedland. Byli w nim podejrzewany o porwanie mężczyzna i dziecko. Okazało się, że był on już notowany za uprowadzenie 9-letniego dziecka w Wielkiej Brytanii, gdzie odbywał za to wyrok. Policja informuje, że tzw. Child Alert uruchomiono w nocy, gdy była pewność, że doszło do przestępstwa.   Czytaj też: By się nie zgubić   Sukces dzięki systemowi powiadamiania i reakcji ludzi Jak informowała policja sukces odnalezienia porwanego dziecka było możliwy dzięki pracy 150 funkcjonariuszy polskiej policji i współpracy z innymi krajami - w tym z policją niemiecką, gdzie zatrzymano mężczyznę, z którym była poszukiwana dziewczynka. Informacja o zaginięciu dziecka podawana była m.in. w Niemczech na billboardach i w środkach komunikacji. Rozpowszechniano też informację o poszukiwanym samochodzie. To dzięki niej rozdzwoniły się telefony i jeden z nich powiadomił o stojącym przy autostradzie w Niemczech...

2-letnia dziewczynka zaginęła w lesie
Facebook/tvn24
Aktualności
2-letnia dziewczynka zgubiła się w lesie [WIDEO]
Maleństwo wiele wycierpiało, tęskniło za mamą, bało się, było głodne. Błąkało się po lesie całą noc i wiele godzin następnego dnia! Szukało swojej mamy, która trafiła do szpitala. Co robić, aby nie dopuścić do tak dramatycznej sytuacji?

Do dramatu doszło w amerykańskim stanie Georgia pod koniec czerwca. Dziewczynka wyszła z domu nocą, prawdopodobnie bardzo tęskniła za swoją mamą, która niedawno trafiła do szpitala . Jak to się stało, że nikt z dorosłych nie był przy dziecku i go nie upilnował? Moment odnalezienia dziecka zarejestrowała kamera, którą miał przy sobie jeden policjantów. Wielogodzinny stres i poszukiwania Policjanci od kilku godzin przeczesywali leśne gąszcza  w pobliżu domu. Zdawali sobie spraw, że tak małe dziecko nie mogło odejść zbyt daleko. Niebezpieczeństw czyhających na dziecko znajdujące się w tak traumatycznej sytuacji jest tak wiele, że była to walka z czasem . Na szczęście po godzinie 16 dotarli do dziewczynki. Na nagraniu słychać płacz dziecka. " To płacz dziecka, dziecko tam jest! " – krzyczy jeden z policjantów. W tle słychać, że łączy się z koordynatorem akcji i przekazuje informacje o odnalezieniu dziewczynki. Mundurowi biegną w stronę dziecka. Są zdenerwowani, ale i szczęśliwi, że udało się uniknąć tragedii. "O Boże, kocham Cię! Dzięki!" – mówi jeden z nich. Bierze malutką na ręce. Uspokaja ją. " Już jesteśmy z tobą " – mówi. Drugi z mundurowych podaje dziecku telefon, aby mogło usłyszeć głos mamy. Co zrobić, gdy dziecko zgubi się w lesie? Nie wiadomo jakie były okoliczności tego, że tak mała dziewczynka mogła nocą wyjść z domu i nikt z opiekujących się nią osób tego nie zauważył! Z pewnością sprawa będzie wyjaśniana przez policję . To dramatyczne wydarzenie to przede wszystkim przestroga, aby zawsze być w pobliżu dziecka i mieć tak zabezpieczone drzwi i okna, aby maleństwo nie było w stanie ich samo otworzyć. Warto też pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa  przebywania lesie, które od najmłodszych lat dziecka można mu przekazywać. Zwłaszcza że mamy wakacje i z...

tłum
Panthermedia
Czas wolny
Co robić, by nie zgubić dziecka
Czasem wystarczy chwila nieuwagi, by stracić dziecko z oczu. Zobacz co robić, gdy dziecko się zgubi. A także jak postępować, by się nie zgubić.

Dziecko najłatwiej zgubić w tłumie. Dlatego musisz zachować szczególną czujność podczas pobytu na lotnisku, dworcu, plaży czy basenie.   Dzieci gubią się także w zoo, wesołym miasteczku i wielu innych miejscach. Pamiętaj wychodząc z dzieckiem powinnaś mieć zawsze oczy dookoła głowy. Jak postępować, by nie stracić dziecka z oczu? Przede wszystkim pilnuj malucha. Ułatwisz sobie zadanie, ubierając go w jaskrawą czapeczkę, koszulkę itd. Niektórzy rodzice korzystają z gadżetów (np. bransoletek czy breloczków) wszczynających alarm, gdy pociecha odejdzie za daleko. Można je kupić przez internet (np. na Allegro.pl – wpisz „lokalizator”, „strażnik dziecka”) . Taka elektroniczna smycz być może nie kojarzy się najlepiej, jednak matka energicznego powsinogi, który idzie, gdzie go oczy poniosą, i nie ogląda się za siebie, nie miałaby pewnie nic przeciwko niej. Nie zostawiaj smyka samego. Ani w domu, ani na podwórku, ani przed sklepem, ani w samochodzie. Po prostu nigdzie! Ucz i powtarzaj. Od najmłodszych lat ucz dziec­ko, jak się nazywa i gdzie mieszka. Starszaka naucz na pamięć swojego numeru telefonu. Tłumacz, że nie wolno nigdzie iść bez zgody rodziców. Ale nie licz na to, że kilkulatek zawsze będzie o tym pamiętać (na wszelki wypadek poćwiczcie taką sytuację). Podpowiedz dziecku, jak ma się zachować, gdy się zgubi. Powinno stać w miejscu i czekać, aż je znajdziesz (nie wolno mu wychodzić ze sklepu czy dworca, wsiadać z nikim do samochodu, a w lesie czy w górach nie wolno mu zbaczać ze szlaku), albo poprosić o pomoc osobę budzącą zaufanie: kobietę z dziec­kiem, policjanta, ratownika na plaży. Kup prosty telefon. Wybierz aparat prosty w obsłudze. Najlepiej taki, który ma przycisk SOS, dzięki któremu można jednym kliknięciem nawiązać kontakt z kimś bliskim. Zapisz dane. Na czas podróży (i nie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak