dziecko, przedszkolak, ssie palec
fotolia
Wychowanie

Uchroń dziecko przed porwaniem

10-letnia Maja, o której głośno było ostatnio we wszystkich mediach, została porwana kilkadziesiąt metrów od swojego domu. Co możesz zrobić, by taki los nie spotkał twojego dziecka?

Uprowadzona przez porywacza 10 letnia Maja z Wołczkowa (okolice Szczecina)   została na szczęście uwolniona. Niestety nie zawsze takie historie kończą się happy endem.

Co możesz zrobić, by nie narażać dziecka na porwanie? Czego je nauczyć, by uniemożliwić przestępcom działanie?

 

 

Uchroń dziecko przed porwaniem – nie zostawiaj go bez opieki

Do porwania może dojść wszędzie. I w mieście, i na wsi, i na odludziu, i tam, gdzie jest tłum, np. w supermarkecie czy na ulicy. Dziecko może też  zaginąć, a nie wszystkie się odnajdują kwandras czy dwa później. Czasem nie odnajdują się nigdy.
Dlatego nigdy nie zostawiaj dziecka bez opieki. Wystarczy chwila nieuwagi.
Uwaga!

 

 

  • Nie zostawiaj dziecka w wózku pod sklepem.
  • Nie zostawiaj dziecka w samochodzie (jeśli jest słońce,  grozi to także śmiertelnie niebezpiecznym udarem cieplnym).
  • Nie zostawiaj dziecka pod opieką innego, starszego dziecka ani pod opieką osób nieodpowiedzialnych lub pod wpływem alkoholu.


Przeczytaj także: Nie zgub mnie, mamo!

 

 

Uchroń dziecko przed porwaniem – porozmawiaj z sąsiadami

Poproś ich, by wszczęli alarm, gdy zobaczą obcych, którzy się podejrzanie zachowują (np. kręcą wokół domu, zaczepiają dzieci itd.) Sam(a) także reaguj na takie zachowania. Zawsze, nie tylko w okolicy domu.

 

 

 

 

Uchroń dziecko przed porwaniem – naucz dziecko, że nie może się od ciebie oddalać

Niektóre maluchy są wyjątkowo ciekawskie i bardzo, ale to bardzo samodzielne. Gdy tylko trafi się okazja, wyruszają na samotne wyprawy, podczas których są narażone na wiele niebezpieczeństw: mogą wpaść w łapska porywacza, wejść na ruchliwą jezdnię itd.

Przeczytaj także: 8 rad jak nie dopuścić do zaginięcia dziecka

 

 

 

Uchroń dziecko przed porwaniem – naucz dziecko, by nie wsiadało z obcymi do samochodu

Nawet całkiem małe dziecko musi wiedzieć, że nie wolno tego robić w żadnych okolicznościach.

 

 


Uchroń dziecko przed porwaniem – naucz dziecko, jak ma się zachować podczas próby porwania

–Dziecko powinno krzyczeć, kopać, robić hałas, słowem na wszelkie sposoby utrudniać porwanie – powiedział w programie "Wstajesz i wiesz" dr Paweł Moczydłowski, socjolog i kryminolog. Dodał, że takie zachowanie można stosować tylko podczas próby porwania. Jeśli już do niego dojdzie i malec znajdzie się z przestępcą sam na sam, lepiej zachować spokój. Opór może rozjuszyć bandziora.

 

 

 

Uchroń dziecko przed porwaniem – natychmiast zawiadom policję

Gdy stracisz dziecko z oczu, od razu rozpocznij poszukiwania.  zaangażuj w nie  jak najwięcej osób: np. ochronę sklepu, sąsiadów, przechodniów a przede wszystkim NATYCHMIAST zawiadom policję (ma obowiązek przyjąć zgłoszenie od razu).

Jeśli dziecko jest chore, zagrożone jest jego zdrowie lub życie albo jest podejrzenie, ze mogło zostać porwane, policja może wszcząć procedurę Child Alert, dzięki której komunikaty są rozpowszechniane w mediach, w internecie, na blillboardach, ekranach w komunikacji miejskiej, na elektronicznych znakach drogowych i wszelkich innych możliwych miejscach. Właśnie dzięki temu udało się odnaleźć porwaną Maję.

Zobacz także: Maję udało się wyrwać z rąk porywacza dzięki Child Alert
 

 

 

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Fotolia.pl
Aktualności
Maję udało się wyrwać z rąk porywacza dzięki Child Alert. Czym jest? Zobacz film
Sukcesem zakończyło się wczoraj odnalezienie 10- letniej Mai. W Polsce rocznie zgłaszanych jest 4 tys. zaginięć dzieci. Dlaczego dopiero w tej akcji poszukiwawczej po raz pierwszy uruchomiono system Child Alert? Czym jest i jak działa ten mechanizm?

10-letnia Maja z Wołczkowa (okolice Szczecina) została odnaleziona dzięki systemowi Child Alert . Zaginęła we wtorek, wracając do domu ze szkoły. Ślad po niej zaginął  w uliczce kilkadziesiąt  metrów od domu.  Tam ostatnio dziewczynkę zarejestrowały kamery z monitoringu. Zawiadomienie o zaginięciu dziecka złożył ojciec. - Podejrzenia odnośnie porwania potwierdzało coraz więcej faktów - relacjonował podczas konferencji prasowej rzecznik policji Mariusz Sokołowski. Policja szybko zaczęła poszukiwała samochodu, który był w pobliżu miejsca zaginięcia dziecka. Okazało się, że pojazd może jechać w kierunku Niemiec.   Maję uwolniono z rąk niebezpiecznego porywacza Po uruchomieniu mechanizmu Child Alert bardzo szybko pojawiła się informacja zwrotna. Dziewczynka zaginęła we wtorek po południu. W środę przed południem już do policji niemieckiej dotarła informacja, że poszukiwany samochód stoi przy autostradzie w miejscowości Friedland. Byli w nim podejrzewany o porwanie mężczyzna i dziecko. Okazało się, że był on już notowany za uprowadzenie 9-letniego dziecka w Wielkiej Brytanii, gdzie odbywał za to wyrok. Policja informuje, że tzw. Child Alert uruchomiono w nocy, gdy była pewność, że doszło do przestępstwa.   Czytaj też: By się nie zgubić   Sukces dzięki systemowi powiadamiania i reakcji ludzi Jak informowała policja sukces odnalezienia porwanego dziecka było możliwy dzięki pracy 150 funkcjonariuszy polskiej policji i współpracy z innymi krajami - w tym z policją niemiecką, gdzie zatrzymano mężczyznę, z którym była poszukiwana dziewczynka. Informacja o zaginięciu dziecka podawana była m.in. w Niemczech na billboardach i w środkach komunikacji. Rozpowszechniano też informację o poszukiwanym samochodzie. To dzięki niej rozdzwoniły się telefony i jeden z nich powiadomił o stojącym przy autostradzie w Niemczech...

2-letnia dziewczynka zaginęła w lesie
Facebook/tvn24
Aktualności
2-letnia dziewczynka zgubiła się w lesie [WIDEO]
Maleństwo wiele wycierpiało, tęskniło za mamą, bało się, było głodne. Błąkało się po lesie całą noc i wiele godzin następnego dnia! Szukało swojej mamy, która trafiła do szpitala. Co robić, aby nie dopuścić do tak dramatycznej sytuacji?

Do dramatu doszło w amerykańskim stanie Georgia pod koniec czerwca. Dziewczynka wyszła z domu nocą, prawdopodobnie bardzo tęskniła za swoją mamą, która niedawno trafiła do szpitala . Jak to się stało, że nikt z dorosłych nie był przy dziecku i go nie upilnował? Moment odnalezienia dziecka zarejestrowała kamera, którą miał przy sobie jeden policjantów. Wielogodzinny stres i poszukiwania Policjanci od kilku godzin przeczesywali leśne gąszcza  w pobliżu domu. Zdawali sobie spraw, że tak małe dziecko nie mogło odejść zbyt daleko. Niebezpieczeństw czyhających na dziecko znajdujące się w tak traumatycznej sytuacji jest tak wiele, że była to walka z czasem . Na szczęście po godzinie 16 dotarli do dziewczynki. Na nagraniu słychać płacz dziecka. " To płacz dziecka, dziecko tam jest! " – krzyczy jeden z policjantów. W tle słychać, że łączy się z koordynatorem akcji i przekazuje informacje o odnalezieniu dziewczynki. Mundurowi biegną w stronę dziecka. Są zdenerwowani, ale i szczęśliwi, że udało się uniknąć tragedii. "O Boże, kocham Cię! Dzięki!" – mówi jeden z nich. Bierze malutką na ręce. Uspokaja ją. " Już jesteśmy z tobą " – mówi. Drugi z mundurowych podaje dziecku telefon, aby mogło usłyszeć głos mamy. Co zrobić, gdy dziecko zgubi się w lesie? Nie wiadomo jakie były okoliczności tego, że tak mała dziewczynka mogła nocą wyjść z domu i nikt z opiekujących się nią osób tego nie zauważył! Z pewnością sprawa będzie wyjaśniana przez policję . To dramatyczne wydarzenie to przede wszystkim przestroga, aby zawsze być w pobliżu dziecka i mieć tak zabezpieczone drzwi i okna, aby maleństwo nie było w stanie ich samo otworzyć. Warto też pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa  przebywania lesie, które od najmłodszych lat dziecka można mu przekazywać. Zwłaszcza że mamy wakacje i z...

tłum
Panthermedia
Czas wolny
Co robić, by nie zgubić dziecka
Czasem wystarczy chwila nieuwagi, by stracić dziecko z oczu. Zobacz co robić, gdy dziecko się zgubi. A także jak postępować, by się nie zgubić.

Dziecko najłatwiej zgubić w tłumie. Dlatego musisz zachować szczególną czujność podczas pobytu na lotnisku, dworcu, plaży czy basenie.   Dzieci gubią się także w zoo, wesołym miasteczku i wielu innych miejscach. Pamiętaj wychodząc z dzieckiem powinnaś mieć zawsze oczy dookoła głowy. Jak postępować, by nie stracić dziecka z oczu? Przede wszystkim pilnuj malucha. Ułatwisz sobie zadanie, ubierając go w jaskrawą czapeczkę, koszulkę itd. Niektórzy rodzice korzystają z gadżetów (np. bransoletek czy breloczków) wszczynających alarm, gdy pociecha odejdzie za daleko. Można je kupić przez internet (np. na Allegro.pl – wpisz „lokalizator”, „strażnik dziecka”) . Taka elektroniczna smycz być może nie kojarzy się najlepiej, jednak matka energicznego powsinogi, który idzie, gdzie go oczy poniosą, i nie ogląda się za siebie, nie miałaby pewnie nic przeciwko niej. Nie zostawiaj smyka samego. Ani w domu, ani na podwórku, ani przed sklepem, ani w samochodzie. Po prostu nigdzie! Ucz i powtarzaj. Od najmłodszych lat ucz dziec­ko, jak się nazywa i gdzie mieszka. Starszaka naucz na pamięć swojego numeru telefonu. Tłumacz, że nie wolno nigdzie iść bez zgody rodziców. Ale nie licz na to, że kilkulatek zawsze będzie o tym pamiętać (na wszelki wypadek poćwiczcie taką sytuację). Podpowiedz dziecku, jak ma się zachować, gdy się zgubi. Powinno stać w miejscu i czekać, aż je znajdziesz (nie wolno mu wychodzić ze sklepu czy dworca, wsiadać z nikim do samochodu, a w lesie czy w górach nie wolno mu zbaczać ze szlaku), albo poprosić o pomoc osobę budzącą zaufanie: kobietę z dziec­kiem, policjanta, ratownika na plaży. Kup prosty telefon. Wybierz aparat prosty w obsłudze. Najlepiej taki, który ma przycisk SOS, dzięki któremu można jednym kliknięciem nawiązać kontakt z kimś bliskim. Zapisz dane. Na czas podróży (i nie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj