Złe zachowanie dziecka nie wynika z jego złego charakteru. Dzieci są czasem niegrzeczne, bo w ten sposób wyrażają swoje zdanie, buntują się, chcą postawić na swoim albo zwrócić na siebie uwagę. Sprawdź, co sprawi, że dziecko stanie się grzeczniejsze (bo musisz pamiętać, że idealnie grzecznych dzieci nie ma).

Reklama

1. Jasne zasady

Dziecko musi wiedzieć, co wolno, a czego nie. Dzięki temu czuje się w świecie bezpieczniej. Zasady nie mogą się zmieniać z dnia na dzień, w zależności od tego, w jakiej jesteśmy formie albo ile czasu możemy w danym momencie poświecić dziecku. Jeśli nie wolno oglądać filmów dla dorosłych, bić, kopać, niszczyć i spędzać całego dnia przed telewizorem, to nie wolno i już.

Czytaj też: Co robić, by dzieci nas słuchały

2. Dzienny „rozkład jazdy”

W miarę stałe pory posiłków, kąpieli, gaszenia światła itd. oraz znajome rytuały (np. czytanie bajki przed snem) są ważne nie tylko dla niemowlaków. Także przedszkolaki wolą, gdy w ich życiu panuje porządek (nie mylić z wojskowym drylem), bo w chaosie się gubią i nie czują bezpiecznie. Można pójść w ślady Superniani i spisać plan dnia na kartce lub tablicy. Słowa można zastąpić obrazkami.

3. Nagrody

Nagrodą może być jakiś drobiazg (np. naklejka), pochwała, wspólna zabawa albo po prostu nasza uwaga (na ogół poświęcamy ją dzieciom, gdy są niegrzeczne i tym samym wzmacniamy złe zachowania).

Zobacz także

Sprawdź: Jak karać dziecko?

4. Konsekwencje

Dziecko powinno wiedzieć, jakie konsekwencje poniesie, jeśli nie zrobi tego, o co je prosimy. Najlepiej, jeśli wynikają z sytuacji (np., jeśli dziecko nie posprząta zabawek, nie zdąży obejrzeć bajki).

5. Umowa

Jeśli dziecko ma z czymś wyjątkowo duży problem, np. nie szanuje zabawek, można z nim spisać umowę. Kilkulatki lubią być traktowane poważnie, więc obie strony muszą dotrzymać swoich zobowiązań. Twoje dziecko nie potrafi jeszcze czytać? Nie szkodzi. Przecież ma ciebie.

6. Minutnik

Dla przedszkolaka zdanie w rodzaju „Za pięć minut koniec kąpieli" nic nie znaczą. Kuchenny minutnik pozwoli mu zrozumieć upływający czas.

Zobacz: 6 gadżetów, które ułatwiają zycie rodzicom, choć wcale na to nie wyglądają

7. Liścik

Dzieci uwielbiają dostawać listy, te, które nie potrafią jeszcze czytać także (list możesz przeczytać ty, najważniejsze, że adresatem jest dziecko). Zamiast po raz dziesiąty mówić „Posprzątaj zabawki”, napisz na karteczce „Droga Natalko! Chcemy wrócić do swoich domów. Twoje lalki i misie.”

Sprawdź: Praktyczne sposoby na bałaganiarza, czyli o obowiązkach przedszkolaka

8. Zabawa

Zamiast bez ustanku powtarzać „Pospiesz się, bo spóźnimy się do przedszkola„ albo „Kiedy wreszcie zaczniesz sprzątać?”, powiedz „Ciekawe, kto pierwszy dotrze do ławki/drzewa itd.” lub „Ciekawe, kto pierwszy uwinie się ze swoim zadaniem, ty ze zbieraniem klocków, czy ja z robieniem kolacji.”

Reklama

Konsultacja: Beata Płażewska, psycholog dziecięcy, Uniwersytet Wrocławski, mama Agatki i Pawła

Reklama
Reklama
Reklama