Cukrzyca, próchnica, otyłość - 5 chorób, które powoduje cukier
Kaszka, kakao, naleśniki na obiad, jogurt na deser. Wiesz, ile cukru zjadło dziś twoje dziecko i jak to wpływa na zdrowie?
1 z 5
1. Próchnica
Bakterie, które powodują próchnicę, odżywiają się cukrem. Próchnica to nie kwestia odległej przyszłości – zdarza się, że kompletnie zniszczone zęby mają całkiem maluchy, które często piją z butelki słodkie herbatki, soczki albo nawet mleko. Z zębami polskich dzieci nie jest dobrze, kilka lat temu stomatolodzy z Akademii Medycznej w Warszawie przebadali maluchy z jednego z warszawskich przedszkoli, okazało się, że próchnicę ma 68% trzylatków i prawie 100% sześciolatków!
Czytaj też: Słodycze - słodki wróg dziecka
2 z 5
2. Cukrzyca
Naukowcy alarmują, że lawinowo przybywa dzieci chorych na cukrzycę. Głównie cukrzycę typu 1 (insulinozależną), jednak coraz częściej rozpoznaje się u dzieci także cukrzycę typu 2 (która najczęściej jest skutkiem złego odżywiania). Dlaczego? Winna jest dieta, w której jest coraz więcej cukru. Warto pamiętać, że znajduje się on nie tylko w słodyczach, ale prawie we wszystkich fast foodach, sosach, majonezie, kaszkach, płatkach, jogurtach.
Czytaj też: 6 pomysłów na sałatki dla dziecka
3 z 5
3. Otyłość
Nadmiar cukru to nadmiar kalorii, a nadmiar kalorii to nadmiar kilogramów. Z badań przeprowadzonych przez Centrum Zdrowia Dziecka wynika, że pod względem ilości otyłych lub mających nadwagę dzieci dogonimy niedługo Niemcy i USA. Problem z wagą ma już co piąte dziecko powyżej 9. roku życia: znaczenie ma brak ruchu, ale również obfitująca w słodycze dieta. Warto przy tym pamiętać, że otyłość to nie tylko oponka na brzuchu, kompleksy i problemy na gimnastyce, ale także przeróżne kłopoty ze zdrowiem: nadciśnienie, wady postawy, przedwczesne dojrzewanie, stłuszczenie wątroby, a w dalszej perspektywie mnóstwo chorób dietozależnych.
Czytaj też: 9 pomysłów na zdrowe dania z drobiu
4 z 5
4. Niedobory ważnych składników odżywczych
Maluch, który zjada zbyt wiele słodyczy i wypija mnóstwo słodzonych herbatek, nie ma ochoty na to, co wartościowe. Niedobory ważnych składników może mieć nawet wówczas, jeśli wygląda jak pączek w maśle, bo ilość niekoniecznie oznacza jakość. Naukowcy z Instytutu Żywności i Żywienia stwierdzili niedawno, że polskie dzieci cierpią głównie na niedobór witaminy D, wapnia, żelaza i magnezu. A przecież nie głodują.
Czytaj też: Prawdy i mity o nadwadze
5 z 5
5. Trudności z koncentracją, hiperaktywność
Cukier może powodować gwałtowne podniesienie się poziomu adrenaliny, być przyczyną nadaktywności, niepokoju, trudności z koncentracją i chorowitości u dzieci. Nie mogą się skupić, wszędzie ich pełno, robią kilka rzeczy na raz. Pamiętaj też, że im więcej dzieci jedzą cukru, tym mniej jedzą wartościowych posiłków, w których znajdują się potrzebne im składniki mineralne i witaminy.
Czytaj też: 7 pytań o podawanie dziecku witamin