Trzyletnia dziewczynka najmłodszą ofiarą cukrzycy typu 2
Zła dieta, brak ruchu i nadwaga lub otyłość – to główne, poza uwarunkowaniami genetycznymi, czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Wszystkie trzy zdiagnozowano u trzylatki, która jest najmłodszym znanym "przypadkiem" tej choroby.
Dziewczynka trafiła do Centrum Medycznego Uniwersytetu Stanowego w Teksasie z klasycznymi objawami cukrzycy: wzmożonym pragnieniem i częstym oddawaniem moczu – podaje portal iflscience.com. Po wstępnych badaniach lekarze wykluczyli jednak cukrzycę typu 1. Ale już kolejne analizy nie pozostawiały złudzeń – trzylatka ma cukrzycę typu 2. A to oznaczało, że jest najmłodszą na świecie pacjentką, u której zdiagnozowano tę chorobę (dotyczy ona głównie ludzi po 40. roku życia).
Pech? Wszak cukrzyca typu 2 jest w znacznym stopniu uwarunkowana genetycznie. A jednak trudno poprzestać na takim stwierdzeniu. Po pierwsze, mimo że predyspozycje do tej choroby są dziedziczone, to wcale nie oznacza, że jest ona nieunikniona! Bardzo ważne są także czynniki środowiskowe. Z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika, że nawet w grupie osób szczególnie zagrożonych cukrzycą, czyli otyłych (aż 90 procent chorych cierpi na nadwagę lub otyłość) i z upośledzoną tolerancją glukozy, zmiana stylu życia powoduje spadek liczby nowych zachorowań aż o 58 procent! Po drugie, trzylatka z Teksasu była wyjątkowo otyła (ważyła 35 kilogramów!). Rozmowa z rodzicami – podobnie jak ich córeczka otyłymi, choć niemającymi cukrzycy – na temat stylu życia rodziny potwierdziła zaś, że jej nawyki żywieniowe są fatalne (dieta zawiera zbyt dużo kalorii i obfituje w tłuszcze), a aktywność fizyczna właściwie nie istnieje.
Poznaj: 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe
Apel do polskich rodziców
Ta historia (zakończona happy endem – po zmianie stylu życia, czyli wprowadzeniu aktywności fizycznej i zdrowej diety o ograniczonej liczbie kalorii dziewczynka schudła 9 kologramów i po pół roku mogła przestać zażywać leki przeciwcukrzycowe) powinna dać do myślenia wielu polskim rodzicom. Bo przecież to właśnie nasze dzieci – jak wynika z badań – tyją najszybciej w Europie. 40 procent z nich spędza przed komputerem lub telewizorem trzy godziny dziennie, a w minionym roku szkolnym aż co piąty uczeń szkoły podstawowej i co czwarty gimnazjalista nie ćwiczył na lekcjach wychowania fizycznego!
A więc: mamo, tato nie chrońcie swoich dzieci przed ruchem i nie fundujcie im nadmiernych kilogramów, a w konsekwencji może także cukrzycy typu 2. Cukrzyca to bardzo podstępna choroba – często rozwija się w sposób niezauważony i w ciągu zaledwie kilku lat może dokonać prawdziwego spustoszenia w organizmie. Z danych International Diabetes Federation wynika, że choruje na nią blisko 250 milionów ludzi (to tak, jakby chorował każdy mieszkaniec Indonezji – czwartego pod względem liczby ludności kraju globu). A Światowa Organizacja Zdrowia mówi o przybierającej na sile epidemii i przestrzega, że do roku 2030 liczba chorych, w większości na cukrzycę typu 2, wzrośnie o kolejne 120 milionów! W Polsce, jak się szacuje, choroba dotyka ponad 2 miliony ludzi, z których prawdopodobnie aż połowa nie wie, że jest chora.
Przeczytaj: Otyłość u dziecka skraca jego życie!