Imię dla dziewczynki 2021: popularne, oryginalne, polskie i zagraniczne imiona damskie
Adobe Stock
new badge ranking medium
Imiona

Imię dla dziewczynki 2022: popularne, oryginalne, polskie i zagraniczne imiona damskie

Imię dla dziewczynki w 2022 roku wcale nie musi być tradycyjne. Jeśli szukasz ładnych, oryginalnych imion – mamy sporo propozycji. Sprawdź najpopularniejsze imiona dla dziewczynki na 2022 oraz nasz ranking. A może któreś z rzadkich imion szczególnie ci się spodoba?

Imię dla dziewczynki to nie lada wyzwanie. Imię musi nam się podobać i pasować do nazwiska. Dobrze, by było praktyczne i ponadczasowe. Jeśli szukasz imienia dla dziewczynki, sprawdź, które są najbardziej popularne w 2022 roku i jakie imiona wygrywają nasz ranking. Zobacz też nasze zestawienie: listę oryginalnych imion dla dziewczynek oraz imiona wybierane przez znane osoby. Po takiej dawce inspiracji dużo łatwiej będzie podjąć właściwą decyzję!

Czy dziecko może mieć na imię... Tradycja? [WIDEO]

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynki 2022

Co roku Ministerstwo Cyfryzacji publikuje listę imion, które nadawano w ostatnich miesiącach. Sprawdziliśmy, jakie imiona trafiły na listę najpopularniejszych imion w dwóch ostatnich latach. Jakie imię wygra ranking w 2022 roku? Należy się spodziewać, że imiona wybierane w poprzednich latach nadal będą modne i wiele dziewczynek otrzyma imię: Zuzanna, Zofia, Hanna lub Julia.

Warto zwrócić uwagę, że w ostatnich latach modne są raczej krótkie imiona dla dziewczynek. Wszystko wskazuje na to, że w 2022 roku rodzice nadal będą je najczęściej nadawać.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynki 2020:

 1. Zuzanna – rodzice nazwali tak 7351 dziewczynek 
 2. Julia - 7351 dziewczynek 
 3. Zofia - 7073 dziewczynki 
 4. Hanna - 6658 dziewczynek 
 5. Maja – 6508 dziewczynek 
 6. Lena – 5446 dziewczynek 
 7. Alicja – 5139 dziewczynek 
 8. Oliwia – 4979 dziewczynek 
 9. Laura – 4954 dziewczynki 
 10. Maria – 4650 dziewczynek 

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynki 2021:

 1. Zuzanna – 6562 dziewczynki (w 2020 r. – 1. miejsce wspólnie z Julią)
 2. Zofia – 6325 dziewczynek (2020 r. – 2. miejsce)
 3. Hanna – 6065 dziewczynek (2020 r. – 3. miejsce)
 4. Julia – 5954 dziewczynki (2020 r. – 1. miejsce wspólnie z Zuzanną)
 5. Maja – 5585 dziewczynek (2020 r. – 4. miejsce)
 6. Laura – 5569 dziewczynek (2020 r. – 8. miejsce)
 7. Oliwia – 4770 dziewczynek (również 7. miejsce w ubiegłym roku)
 8. Alicja – 4767 dziewczynek (rok wcześniej na tym miejscu była Laura)
 9. Lena – 4599 dziewczynek (rok wcześniej na tym miejscu była Maria)
 10. Pola – 4483 dziewczynki (po raz pierwszy w TOP 10)

Co ciekawe: trzy i cztery lata temu lista najpopularniejszych imion dla dziewczynek wyglądała podobnie. Zuzanna zajęła pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek również w 2019 i 2018 roku. Na liście najpopularniejszych imion pojawiały się również imiona Julia, Hanna, Lena i Oliwia.

Jakie imiona dla dziewczynki będą coraz popularniejsze w 2022 roku? Nasze typy to: Pola, Laura i Alicja.

Z kolei nasz ranking pokazuje całkiem inne upodobania rodziców. W głosowaniu naszych czytelników królują imiona rzadkie i z wieloletnimi tradycjami.

5 najładniejszych imion dla dziewczynki wg rankingu Mamotoja.pl:

Oryginalne imię dla dziewczynki 2022 

Wiemy nie tylko to, które imiona w ostatnim czasie były nadawane najczęściej, ale też to, które rodzice wybierali najrzadziej. Według raportów Ministerstwa Cyfryzacji w ostatnich latach najmniejszą popularnością cieszyły się imiona: Zyta, Tekla i Klementyna. Raczej nic nie wskazuje na to, aby w 2022 roku nagle stały się one bardzo popularne. Jeśli szukasz rzadkiego imienia dla córki, być może to właśnie któreś z nich będzie do niej pasować? 

Wśród oryginalnych imion dla dziewczynek nadawanych w 2020 i 2021 roku często pojawiały się też staropolskie imiona:

Wśród oryginalnych imion pojawiły się też takie, które od razu przywołują na myśl filmy i seriale (Anabelle, Sabrina). Jeśli zdecydujesz się na takie imię dla córki, istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że wśród jej koleżanek znajdzie się dziewczynka o takim samym imieniu.

Imię dla dziewczynki: jak wybierały gwiazdy?

Część rodziców z pewnością woli zainspirować się wyborem gwiazd. Lara Gessler, która urodziła w 2020 roku, dała córeczce na imię Nena. Maja Hyży nazwała córkę Antonina. Druga córka Anny i Roberta Lewandowskich otrzymała imię Laura. Joanna Moro swojej trzeciej córce dała z kolei bardzo tradycyjne imię – Ewa.

W 2021 roku po raz drugi mamą została Rozalia Mancewicz. Miss Polonia nazwała swoją córeczkę Zofia. Agnieszka Kaczorowska-Pela urodziła Gabrielę, a Klaudia Helejcio – Nel. Zofia Zborowska z kolei swoją pierworodną urodzoną w 2021 roku nazwała Nadzieja.

Zagraniczne imię dla dziewczynki 2022 

Jedni wolą ładne, polskie imiona dla dziewczynki (jest z czego wybierać: tradycyjne polskie imiona, jak Anna, Magdalena czy Hanna nigdy nie wyjdą z mody!). Inni wolą bardziej oryginalne imiona – a takimi są na pewno imiona obcego pochodzenia, zagraniczne. Zobacz, jakie są najpopularniejsze zagraniczne imiona dla dziewczynek nadawane w ostatnich latach. Może tu znajdziesz dla siebie inspirację. 

Zagraniczne imiona dla dziewczynki 2021:

 • Amalia
 • Lotta
 • Joy
 • Ila
 • Tia
 • Saanvi
 • Leana
 • Daisy
 • Margot
 • Neila

Zagraniczne imiona dla dziewczynki 2020:

 • Luna
 • Eloise
 • Maeve
 • Aurora
 • Ophelia
 • Isla
 • Iris
 • Aurelia
 • Hazel
 • Ivy

Jakie imię dla dziewczynki w 2022 roku?

Wybierając imię dla dziewczynki, należy pamiętać o kilku zasadach. Imię nie może być obraźliwe dla dziecka lub śmieszne. Powinno jasno wskazywać na płeć dziecka (imię dla dziewczynki nie musi kończyć się na a). Zaleca się też, by podstawowa forma imienia nie była zdrobnieniem. Pamiętajmy, że urzędnik stanu cywilnego może się nie zgodzić na imię, które wybraliśmy dla córki. Zdarza się to bardzo rzadko, ale odmowa jest możliwa.

Zgodnie z przepisami Prawa o aktach stanu cywilnego rodzice mogą nadawać dzieciom imiona obcego pochodzenia. Dobrze jednak, by imię pasowało do nazwiska (połączenie zagranicznego imienia i polskiego nazwiska lub odwrotnie nie zawsze dobrze brzmi).

Zobacz też:

zakazane imiona
Adobe Stock
Aktualności
Zakazane imiona w Polsce – co mówią przepisy USC i zalecenia Rady Języka Polskiego
Rada Języka Polskiego przygotowała listę 69 imion, których rodzice nie powinni nadawać dziecku. Sprawdź, jakie imiona znalazły się na liście „imion zakazanych” w Polsce.

Choć nie istnieje oficjalna lista imion zakazanych, niektóre z nich są zdecydowanie niewskazane. W Polsce nie ma konkretnych przepisów, mówiących o tym, które imiona mogą być nadane, a które nie. Są ogólne zasady oraz wskazówki sformułowane przez Radę Języka Polskiego. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie przez urzędnika reprezentującego Urząd Stanu Cywilnego.  Ogólnie można powiedzieć, że zasady nadawania imion w naszym kraju są dość liberalne. Dowodem tego mogą być naprawdę dziwne imiona , wymyślane przez niektórych rodzicom dla dzieci. Nie obowiązuje już dawne ograniczenie, które nakazywało, by imię jednoznacznie wskazywało płeć (powinno być jednak w powszechnym znaczeniu przypisane do konkretnej płci). Dozwolone jest także nadawanie imion zagranicznych. Mimo tej swobody nadal można jednak wybrać złe imię dla dziecka. Jakich imion rodzice nie powinni wybierać? Które mogą zostać zakwestionowane przez urzędnika w USC? Przedstawiamy listę tak zwanych „imion zakazanych” w Polsce.  Lista imion zakazanych w Polsce – Rada Języka Polskiego Wybór imienia musi zostać zatwierdzony przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, który bierze pod uwagę obowiązujące przepisy i zalecenia Rady Języka Polskiego. Jeśli urzędnik stwierdzi, że imię jest nieodpowiednie, może odmówić jego nadania dziecku.  Kilka lat temu Rada Języka Polskiego przygotowała listę 69 imion, których rodzice nie powinni nadawać dzieciom. Co ważne – nie są to jednak imiona zakazane, a jedynie niezalecane przez RJP .  Oto lista imion, których Rada Języka Polskiego nie zaleca nadawać dzieciom: Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian, Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię...

Najpopularniejsze imiona w 2022 roku
Adobe Stock
Aktualności
Najpopularniejsze imiona 2022 roku – jakie będą wybierać rodzice
Jakie imiona będą najpopularniejsze w 2022 roku? Przeanalizowaliśmy rankingi najpopularniejszych imion z ostatniej dekady, by sprawdzić, które z nich mają największe szanse na to, by nosiła je największa liczba dzieci w tym roku.

Jeśli chodzi o najchętniej nadawane imiona, w ciągu ostatnich dziesięciu lat trendy nieco się zmieniły. Ale na podstawie tych zmian można pokusić o pewne prognozy co do najpopularniejszych imion, które będą najczęściej nadawane maluszkom w 2022 roku. Najpopularniejsze imiona 2022   W oparciu o statystyki można stwierdzić, że zmiany w trendach imion zachodzą dość powoli. I całkiem prawdopodobne, że najchętniej nadawanymi imionami w 2022 roku będą  Zuzanna  i Antoni. Imiona te wygrywają rankingi popularności już piąty rok z rzędu. Jednocześnie możliwe jest, że na podium znajdą się inne imiona, które do tej pory pojawiały się w pierwszej piątce najczęściej nadawanych imion. Jeśli chodzi o najpopularniejsze imiona dla dziewczynek, poza Zuzanną wciąż ogromną sympatią cieszą się: Julia , Zofia , Hanna Maja . Niewykluczone, że to właśnie one kolejny rok z rzędu znajdą się w pierwszej piątce najchętniej nadawanych imion w Polsce. Może się jednak zdarzyć, że Hannę, Julię lub Maję wyprze  Oliwia lub Laura  – imiona, które w ostatnim roku zyskały na popularności. Co się tyczy imion nadawanych chłopcom, miejsca w pierwszej piątce prawdopodobnie zajmą: Antoni , Jan , Franciszek Aleksander  Trudno powiedzieć, czy swoją pozycję utrzymają tracący na popularności  Szymon  lub  Jakub . Niewykluczone, że w 2022 roku wyprą te imiona  Leon lub Mikołaj . Poniżej prezentujemy zestawienie 5 najpopularniejszych imion nadawanych rok po roku przez ostatnie 10 lat. 2021: Zuzanna i Antoni Najpopularniejsze imiona żeńskie: Zuzanna Zofia Hanna Julia Maja   Najpopularniejsze imiona męskie: Antoni Jan Aleksander Franciszek Jakub 2020: Zuzanna i Antoni Najpopularniejsze imiona żeńskie: Zuzanna Julia...

imiona celtyckie
NATALYA/Adobe Stock
Imiona
Imiona celtyckie – żeńskie i męskie. Są niezwykle oryginalne. Mają piękne znaczenie 
Imiona celtyckie są romantyczne, ale i pełne symboliki. Dokładnie tak, jak cała kultura celtycka, w której pełno jest bogów, mitów i tajemniczych zwyczajów. Poznaj 214 imion celtyckich męskich i żeńskich.

Imiona celtyckie pochodzą z epoki żelaza, z terenów Szkocji, Walii, Irlandii, ale i z Włoch. Często nawiązują do mitów celtyckich, legend i prawdziwych miejsc, które odegrały rolę w celtyckiej historii lub kulturze. Podajemy pisownię i znaczenie imion celtyckich dla chłopców i dziewczynek. Które z tych oryginalnych i rzadkich imion pasowałoby do twojego dziecka? Imiona celtyckie żeńskie Imiona, które nadawano dziewczynkom na terenie Szkocji, Walii czy Irlandii, są niezwykle wdzięczne, piękne, a niektóre również poetyckie i tajemnicze. Wiele z nich (jak to zwykle z imionami bywa) miało po prostu przynieść ich właścicielkom pomyślność w życiu. Abria – siła, moc Agnese – jagnię Aife – piękno Alane, Alani, Alanis – mała skała, harmonia, pokój Alidh – miła Arieen – szlachetna, dotrzymuje przysięgi Avalina – piękny ptak pełen uroku i życia Barra – włócznia Bedelia – silna, pełna mocy Brea – cnotliwa i silna jak wzgórze Brenyn – łza Bryghtwyna – silna dziewczyna Conwenna – biała, sprawiedliwa i błogosławiona Cordelia – mityczna córka morza Cutha – wesoła Dana – celtycka bogini płodności Deidre – łamaczka serc Diva – boska Duna – wysoka i pewna siebie, jak góra Dylynn – ta, która zanurzyła się w morzu Eirin – irlandzka kobieta Eislyn – sen, marzenie Endellion – ogień duszy Ereni – kobieta pokoju Erie – należy do Irlandii Erna – orzeł Eula – skarb morza Gilda – poświęcenie Gilian – młodzieńcza Glencora – kobieta z doliny Gwendolyn – dobry łuk Hashna – radość Imogen – dziewica Jena, Jenna – pani ludu Jeneva – biegaczka Kaasi...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj