Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się kurzajki u siebie lub dziecka, mamy dla ciebie krótki przewodnik po sposobach usuwania kurzajek. Przeczytaj i wybierz metodę, która najbardziej ci odpowiada.

Reklama

Spis treści:

Domowe sposoby na kurzajki

Od razu podpowiadamy: te sposoby najlepiej stosować jako wspomaganie walki z kurzajkami skuteczniejszymi metodami (aptecznymi). Wymienione domowe sposoby mogą być bardzo czasochłonne i nie w każdym przypadku skuteczne:

  • jaskółcze ziele (glistnik) – codziennie nakładaj sok wyciśnięty z łodygi ziela na kurzajkę. Chroń przed nom oczy i usta – jest trujący.
  • czosnek – trzy razy dziennie nakładaj na kurzajkę plasterek czosnku i zaklejaj całość plastrem.
  • mniszek lekarski – dwa razy dziennie smaruj brodawkę czy brodawki sokiem z łodyg mlecza.

Innymi domowymi metodami walki z kurzajkami są okłady lub smarowanie brodawek: olejkiem herbacianym, sokiem z cytryny, octem jabłkowym, skórkami banana.

Apteczne preparaty na kurzajki

Skuteczne w przypadku drobnych brodawek w początkowym stadium. Na duże lub bardzo rozsiane kurzajki mogą nie wystarczyć, choć warto spróbować. Środki te można kupić w aptece bez recepty.

Zobacz także

Maści na kurzajki

Zawierają kwas salicylowy, mocznik lub kwas mlekowy. Niszczą tkankę zaatakowaną wirusem. Preparaty na kurzajki zawierające te substancje mogą mieć postać maści lub żelu (np. Undofen). Leczenie zwykle jest bezbolesne, choć może być długotrwałe (może trwać 2-3 miesiące).

Wymrażanie kurzajek

W aptece można dostać środek (np. Scholl), którym brodawki można samodzielnie wymrozić. Kiedyś ta metoda była dostępna jedynie w gabinecie lekarskim. Domowe wymrażanie jest bezpieczne i nie bardzo bolesne – raczej powoduje niewielki dyskomfort. Po wymrożeniu kurzajka ciemnieje, a następnie odpada – zajmuje to 10-14 dni. Czasami wymrażanie trzeba powtórzyć, jeśli za pierwszym razem nie udało się zamrozić całej kurzajki.

Płyn na kurzajki

Zabieg jest zupełnie bezbolesny dlatego warto go spróbować na kurzajki u dzieci. Preparat zawiera najczęściej te same substancje, co żele i maści na kurzajki. Płyn (np. Brodacid) aplikuje się pędzelkiem na brodawkę, która z czasem odpada lub się złuszcza. Płyny stosuje się najczęściej 2 razy dziennie aż do zlikwidowania kurzajki.

Usuwanie kurzajek w gabinecie lekarskim

Bardzo duże i głębokie kurzajki mogą wymagać interwencji lekarskiej. Specjalista może je:

  • wymrozić ciekłym azotem. W przypadku dużych brodawek zabieg nie jest przyjemny, ale skuteczny.
  • zlikwidować laserem CO2. Laser, czyli skoncentrowana wiązka światła wypala zakażoną tkankę. Zabieg robi się w znieczuleniu miejscowym.
  • wyłyżeczkować. Stosowane do brodawek zwykłych lub kurzajek na stopach. Pozostawia blizny, ale jest bardzo skuteczne. Zabieg polega na mechanicznym usunięciu kurzajki w znieczuleniu miejscowym.
Reklama

Zobacz także:
Atopowe zapalenie skóry u dziecka
Jak wzmocnić odporność dziecka

Reklama
Reklama
Reklama