Reklama

Chorzy na COVID-19, którzy nie wykazują ciężkiego przebiegu choroby, nie zawsze trafiają do szpitala. Jeśli epidemia się nasili, a szpitale zakaźne jednoimienne będą przeciążone i zabraknie w nich łóżek albo personelu, wielu ludzi będzie musiało sprawować opiekę nad chorym na koronawirusa członkiem rodziny w domu. Czy wiesz, co w takiej sytuacji robić? Jak dbać o pacjenta i jak chronić siebie? Oto zbiór kluczowych zasad, które pomogą ci podejmować dobre decyzje i zminimalizować ryzyko złapania wirusa.

Reklama

Opieka nad chorym na COVID-10 w domu:

Podejrzenie COVID-19 – pierwsze czynności

Jeśli ktoś z twoich bliskich wykazuje objawy choroby, trzeba skontaktować się Sanepidem i to zgłosić.---#---czynności, Jeśli---#---czynności
Jeśli">Jeśli ktoś z twoich bliskich wykazuje objawy choroby COVID-19, trzeba skontaktować się Sanepidem i to zgłosić. Chory może trafić do szpitala i – jeśli będzie to możliwe – zostanie wykonany u niego test na obecność koronawirusa. Jednak bardziej prawdopodobne jest, że póki chory czuje się znośnie, dostaniecie polecenie pozostania w domu.

Postaraj się nie ulegać panice. Większość pacjentów zdrowieje bez fachowej opieki medycznej. Powiemy ci, kiedy taka pomoc będzie potrzebna. Teraz trzeba pacjenta odizolować, zapewnić mu opiekę oraz zabezpieczyć siebie i innych domowników przed zakażeniem.

Izolacja chorego na koronawirusa

Ideałem byłoby zapewnienie choremu na COVID-19 oddzielnego pokoju i łazienki. Do przestrzeni przeznaczonej dla chorego nie należy wpuszczać zwierząt domowych. Jeśli w domu jest kilka osób, warto tylko jedną z nich wyznaczyć do opieki nad chorym.

Pokój chorego trzeba często wietrzyć. Warto też zapewnić mu zestaw podstawowych przedmiotów tylko do jego użytku: komplet talerzy, sztućców, kubek, ręczniki, pościel.

Pościel i odzież chorego, zwłaszcza te, które uległy zanieczyszczeniu wydzielinami chorego, trzeba od razu wyprać. Rób to w rękawiczkach, trzymaj skażone tkaniny z dala od ciała. Pierz je w zwykłym proszku i w najwyższej możliwej temperaturze zalecanej przez producenta. Uwaga! Nie należy odzieży i pościeli chorego trzepać przed praniem!

Chory może opuścić swój pokój wtedy, gdy zostaną spełnione następujące warunki:

  • minęły 72 godziny od ustąpienia gorączki (spadek temperatury ciała po lekach obniżających gorączkę się nie liczy),
  • wyraźnie zmniejszył się kaszel i duszność,
  • minęło minimum 7 dni od wystąpienia pierwszych objawów.

WHO zaleca, aby chorzy, którzy wyzdrowieli, ale nie udało się wykonać testów na koronawirusa wykluczających nieobecność wirusa w organizmie, pozostawali w domu jeszcze przez 14 dni.

Zasady higieny podczas opieki nad chorym na COVID-19

Chory powinien zakładać maseczkę zawsze, gdy osoba opiekująca się nim ma wejść do jego pokoju. Maseczkę i rękawiczki zakłada opiekun za każdym razem przed wejściem do chorego. Jeśli chory ma trudności z oddychaniem, wtedy nie musi zakładać maseczki.

Rękawiczki są niezbędne zwłaszcza wtedy, gdy opiekun będzie miał kontakt z moczem, kałem, krwią, wymiocinami i innymi wydzielinami chorego! Czyli np. podczas sprzątania łazienki, z której korzysta chory, czy zmiany pościeli.

Jeśli chory korzysta ze wspólnej łazienki, przed wyjściem z pokoju powinien założyć maseczkę (chyba że utrudnia mu ona oddychanie). Za każdym razem, gdy chory opuści łazienkę, trzeba zdezynfekować deskę sedesową oraz wszystkie powierzchnie wokół niej, a także klamki i jej okolice.

Warto zapewnić choremu dostęp do chusteczek higienicznych i udostępnić worek plastikowy, do którego będzie je wrzucał po użyciu. Worek warto trzymać zamknięty i otwierać go tylko na moment wyrzucania chusteczki.

Po wyjściu z pokoju chorego opiekun powinien zdjąć rękawiczki, umyć ręce zgodnie z zaleceniami, zdjąć maseczkę i ponownie umyć ręce. Jeśli to możliwe, nie należy ponownie używać tej samej maseczki i rękawiczek.

Ręce trzeba myć jak najczęściej, a w szczególności przed jedzeniem, przed szykowaniem posiłku, po skorzystaniu z toalety. Opiekun chorego powinien unikać dotykania twarzy.

Sztućce i naczynia chorego trzeba dokładnie myć po każdym użyciu, a najbliższe otoczenie chorego dezynfekować każdego dnia (przecieranie środkiem odkażającym powierzchni wokół chorego, np. szafki nocnej, ramy łóżka, parapetu). Powierzchnie, które mija chory w drodze do łazienki oraz te, z którymi styczność mają przedmioty z pokoju chorego (np. blat kuchenny), trzeba dezynfekować kilka razy dziennie.

Monitorowanie zdrowia chorego na COVID-19

Chory domownik powinien regularnie mierzyć temperaturę ciała. Jeśli jest wysoka, można podać mu lek na obniżenie gorączki. Chory powinien leżeć w łóżku i dużo pić.Jeśli stan chorego się pogarsza, może być konieczne wezwanie karetki – zawsze informuj dyspozytora, że masz chorego z podejrzeniem koronawirusa!---#---19, Jeśli---#---19
Jeśli"> Jeśli jego stan się pogarsza, może być konieczne wezwanie karetki – poinformuj dyspozytora, że masz chorego z podejrzeniem koronawirusa!

Pomoc trzeba wezwać, jeśli u twojego pacjenta wystąpi choć jeden z poniższych objawów:

  • wyraźne trudności z oddychaniem,
  • utrzymujący się ucisk lub ból w klatce piersiowej,
  • zaburzenia świadomości,
  • zasinienie ust lub twarzy.

Mogą to być objawy zapalenia płuc i niewydolności oddechowej. Z takimi powikłaniami COVID-19 można poradzić sobie tylko w szpitalu na oddziale intensywnej terapii. Nie wahaj się wezwać pomoc!

Którzy chorzy na COVID-19 zostaną w domu

Szacuje się, że tylko 20 proc. chorych z powodu koronawirusa wymaga leczenia szpitalnego. Pozostali przechodzą chorobę w domu, choć zdarza się, że jej przebieg jest dość ciężki. Objawy koronawirusa, a przede wszystkim: duże osłabienie, bardzo wysoka gorączka, bóle mięśni, obezwładniający kaszel i duszność mogą sprawić, że taka osoba nie będzie w stanie sama sobą się zaopiekować. Wtedy niezbędna będzie opieka najbliższych.

Źródo: WHO, redcross.org/coronavirus

Więcej w związku z epidemią koronawirusa:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama