Jakie są objawy szkarlatyny?
Pierwsze objawy szkarlatyny są często mylone z anginą, ale niektóre są charakterystyczne tylko dla tej choroby. Przeczytaj, po czym poznać, że dziecko ma szkarlatynę.
Opublikowano: środa, 16 listopada 2016 09:29
Reklama
Objawy szkarlatyny często mylone są z anginą, bo na początku choroby są podobne. Szkarlatyną, zwaną też płonicą, można zresztą zarazić się od osoby chorej na anginę. Szkarlatynę wywołują bakterie streptococcus pyogenes – paciorkowiec z grupy A.
Reklama
Objawy szkarlatyny
Płonica u dziecka najczęściej zaczyna się nagle. Od momentu zarażenia do pojawienia się pierwszych objawów szkarlatyny upływa na ogół 2-5 dni. Objawy szkarlatyny to:
- Gorączka - temperatura ciała przy szkarlatynie jest wysoka, może sięgać nawet 40 st. C.
- Ból brzucha. Mogą wystąpić także wymioty.
- Ból gardła - chory na szkarlatynę ma zaczerwienione gardło, może pojawić się też nalot na migdałkach.
- Ból mięśni oraz (nie zawsze) powiększone węzły chłonne na szyi.
- Wysypka - zmiany skórne przy szkarlatynie pojawiają się razem z gorączką lub dzień później. Drobne (wielkości główki od szpilki), zlewające się czerwone plamki znajdują się na piersiach, plecach, szyi i pośladkach, a także w zgięciach łokci, pod pachami, pod kolanami i w pachwinach (tu powstają wyraźne, czerwone linie). Wysypka przy szkarlatynie występuje także na twarzy, oprócz skóry wokół nosa i ust, przez co powstaje biały trójkąt - trójkąt Fiłatowa. Po 2 (lub kilku) dniach plamki schodzą, a po kolejnych kilku skóra zaczyna się najczęściej łuszczyć. Łuszczyć się mogą nawet podeszwy stóp i wnętrza dłoni.
- Malinowy język jest charakterystyczny dla szkarlatyny. Na początku choroby język jest obłożony białym nalotem, potem zmienia kolor na intensywnie czerwony i wyraźnie widoczne są powiększone brodawki smakowe.
Zobacz też:
Reklama
- 4 sposoby na złagodzenie bólu gardła u dziecka
- Angina, zapalenie krtani i inne gardłowe sprawy
- Czy na szkarlatynę można chorować dwa razy?
Reklama
Reklama
Reklama