Drapanie, świąd skóry głowy - czy to wszy?!
Kiedy dziecko intensywnie drapie się po głowie, od razu myślimy, że ma wszy. Jednak nie zawsze to wszawica powoduje świąd skóry głowy, czasami przyczyny trzeba szukać gdzie indziej. Gdzie?
Jeśli twoje dziecko drapie się po głowie, niekoniecznie oznacza to, że złapało wszy. Początkowa faza zarażenia wszami może przebiegać bezobjawowo – nawet przez 4-6 tygodni. Swędzenie skóry głowy nie jest spowodowane przemieszczaniem się wszy, wywołują je toksyny wydzielane przez wszy podczas gryzienia.
Czy wszy zawsze powodują swędzenie głowy?
Oprócz początkowej fazy wszawicy, kiedy głowa może w ogóle nie swędzieć, może się zdarzyć tak, że dzieci przyjmujące leki antyhistaminowe w ogóle nie będą odczuwać świądu. Niektóre dzieci są uczulone na ugryzienia wszy, wtedy silniej odczuwają świąd. Mogą też odczuwać swędzenie głowy w wyniku użycia preparatów i szamponów na wszy.
Dlaczego dziecko drapie się po głowie?
Wszy nie są jedynym powodem świądu. Głowa może swędzieć także z innych przyczyn:
- sucha skóra
- łuszczyca
- łojotokowe zapalenie skóry
- łupież
- atopowe zapalenie skóry
- piasek we włosach (np. po zabawie w piaskownicy lub na plaży)
- nieodpowiedni lub źle spłukany szampon dla dzieci
- pot
Aby stwierdzić ze 100 proc. pewnością wszawicę u dziecka, sprawdź dokładnie jego głowę i włosy. Jeśli znajdziesz gnidy (przypominają łupież, ale są mocno przytwierdzone do włosów) lub wszy – sprawa jest jasna! W innym wypadku szukaj innej przyczyny.
Zobacz też:
- Czy istnieje skuteczny preparat na wszy?
- Jak pozbyć się wszy bez chemii? Domowe sposoby
- Po czym poznać, że dziecko ma wszy? [WIDEO]