Reklama

Autyzm objawia się m.in. trudnościami w nawiązywaniu kontaktów społecznych, problemach z komunikacją oraz angażowaniem się w powtarzające się zachowania. Natężenie tych objawów zależy od stopnia zaawansowania zaburzenia. Pierwsze symptomy zauważalne są najczęściej około 2-3 urodzin dziecka. Sprawdź, na co powinnaś zwracać uwagę w zachowaniu dziecka.

Reklama

Objawy autyzmu u niemowląt i dzieci do 24 miesiąca życia

Zdarza się, że pierwsze objawy autyzmu można zauważyć już u 6-miesięcznego niemowlęcia, ale najczęściej pojawiają się do 3 roku życia. Pamiętaj, że nietypowe zachowania nie muszą zawsze oznaczać zaburzeń ze spektrum autyzmu, a poniższe symptomy mogą występować również w innych zaburzeniach rozwojowych:

  • niemowlę powyżej 6 miesiąca życia nie uśmiecha się i nie okazuje radości
  • niemowlę nie wchodzi w interakcje z otoczeniem (uśmiechy, dźwięki, mimika) - do 9 miesiąca życia
  • nie gaworzy – do 1 urodzin
  • nie używa gestów takich jak: wskazywanie palcem, pokazywanie, sięganie po przedmioty, machanie ręką — do ukończenia 12 miesiąca życia
  • dziecko nie wypowiada żadnych słów — do 16 miesiąca życia
  • dziecko nie wypowiada żadnych znaczących dwuwyrazowych wyrażeń (poza naśladowaniem) - do 24 miesiąca życia
  • nagle przestaje mówić, gaworzyć, wchodzić w interakcje z otoczeniem — na którymkolwiek etapie rozwoju.

Prawidłowo rozwijające się niemowlęta i dzieci mogą opanowywać różne umiejętności w różnym czasie, ale obowiązują pewne normy czasowe dla poszczególnych etapów – możesz je sprawdzić w kalendarzu rozwoju niemowlaka.

Jeśli zauważysz u swojego dziecka któreś z powyższych zachowań lub brak pewnych oczekiwanych zachowań, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ mogą – lecz nie muszą! - być one objawami autyzmu wczesnodziecięcego.

Objawy autyzmu u przedszkolaka

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym o charakterze neurologicznym. Pierwsze objawy pojawiają się często w okresie przedszkolnym. Szacuje się, że na autyzm cierpi w Polsce 1 dziecko na 300. U przedszkolaków niepokoić powinny następujące zachowania lub brak zachowań:

Jeśli zauważysz u dziecka takie zachowania, koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem. Warto poprosić o pomoc psychologa lub psychiatrę dziecięcego. Pamiętaj, że całościowe zaburzenia rozwoju (autyzm dziecięcy, zespół Aspergera) to nie wyrok – wcześnie postawiona diagnoza pozwala w porę udzielić dziecku odpowiedniej pomocy.

Objawy autyzmu u dzieci w wieku szkolnym

Zaburzenie to dotyka częściej chłopców niż dziewczynki. Kiedy dziecko chodzi do szkoły, następujące objawy mogą wskazywać na całościowe zaburzenia rozwoju: autyzm, zespół Aspergera lub in.:

Symptomom autyzmu często towarzyszą również objawy współwystępujących chorób lub zaburzeń integracji sensorycznej. Całościowe zaburzenia rozwoju (autyzm dziecięcy, zespół Aspergera) nie są wyrokiem. Diagnoza daje szansę dobrania odpowiedniej terapii i udzielenia pomocy dziecku i osobom z jego otoczenia, ponieważ zaburzenia ze spektrum autyzmu utrudniają funkcjonowanie dziecka i wpływają na życie całej rodziny. Stopień trudności oraz objawy zależą od odmiany autyzmu, ponieważ zaburzenia rozwojowe w tym spektrum mogą mieć różny stopień natężenia.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama