Dziecko z autyzmem jak postępować
AdobeStock
Wychowanie

Jak postępować z dzieckiem z autyzmem?

Dziecko z autyzmem wymaga innego postępowania niż jego zdrowi rówieśnicy. Kluczowa jest terapia, która może polepszyć funkcjonowanie dziecka z autyzmem w przedszkolu, szkole czy w domu. Pomocy można też szukać w internetowych grupach wsparcia.

Autystyczne dziecko nie uśmiecha się do rodziców, odmawia pieszczot, nie reaguje na polecenia. Nie toleruje w swoim otoczeniu żadnych zmian. Rodzicom takiego dziecka nie jest łatwo, ale muszą pamiętać, że mogą (i powinni!) szukać wsparcia u lekarzy, terapeutów i innych rodziców dzieci autystycznych.

Spis treści:

Dziecko z autyzmem: jak postępować?

Zaburzone zachowania autystycznego dziecka (czyli typowe objawy autyzmu), dezorientują rodziców i wzbudzają w nich poczucie winy. Jak sobie wtedy radzić? Choć to niełatwe, wychowując takiego malucha, staraj się myśleć pozytywnie:

  • Dziecko biernie przyjmuje twoje pieszczoty? Staraj się nie brać sobie tego do serca. Badania naukowe przekonują, że autystyczne dzieci są przywiązane do rodziców, tylko nie potrafią tego okazywać.
  • Czujesz się winna, że nie potrafisz pomóc dziecku, gdy krzyczy i nie pozwala do siebie podejść? Pamiętaj, wcale nie jesteś złą mamą! Problemy z rozpoznawaniem potrzeb i trudnych emocji dzieci mają też rodzice zdrowych dzieci.

Jak uspokoić dziecko z autyzmem?

Dziecku autystycznemu trudno jest opanować emocje, ponieważ nie ma zdolności samoregulacji. Warto więc zadbać o to, by wyeliminować z jego otoczenia wszelkie bodźce, które wywołują w nim frustrację. Jeśli jakiegoś elementu nie da się usunąć, trzeba pomyśleć o takim zmodyfikowaniu go, by przestał tak bardzo przeszkadzać.

Niekiedy niezawodne w wyciszaniu emocji dziecka jest stosowanie stymulacji sensorycznej np. za pomocą kołdry obciążeniowej albo dźwięku białego szumu. Można też próbować odwrócić uwagę dziecka od problemu, np. śpiewając jego ulubioną piosenkę albo podsuwając mu ulubioną książeczkę.

Zachowanie dziecka z autyzmem ma wpływ na rodzinę

Przy dziecku, które ma trudności w komunikowaniu się z innymi i nie panuje nad emocjami, domownicy są narażeni na duży stres. To zaś nie pozostaje bez wpływu na ich wzajemne relacje. Wychowywanie dziecka z autyzmem często powoduje:

  • Problemy partnerskie. Niewłaściwe zachowania dziecka (np. jego agresja czy nieposłuszeństwo) sprawiają, że stosunki między tobą i mężem mogą stawać się coraz bardziej napięte. Szukajcie wsparcia na zewnątrz. Pomyślcie też o terapii par i rodzin.
  • Kłopoty z rodzeństwem. Przez twoje zaabsorbowanie niepełnosprawnym dzieckiem, potrzeby pozostałych, zdrowych, dzieci schodzą na drugi plan. Wyjaśniaj im, dlaczego tak się dzieje, nie żądaj jednak od dzieci zbyt wiele. Pozwalaj im np. na okazywanie żalu, złości i interweniuj, gdy autystyczne rodzeństwo przeszkadza im w zabawie.

Jak bawi się dziecko z autyzmem?

Maluch, który ma zaburzenia rozwoju ze spektrum autyzmu, lubi bawić się wykonywanie powtarzalnych czynności, np. niestrudzenie układa wieżę z klocków, figurki jedna za drugą, kredki w równym rzędzie, w kółko puszcza kolorowego bączka. Często dobiera przy tym do zabawy dziwne, wręcz nielogiczne przedmioty i używa ich w sposób niezgodny z ich przeznaczeniem, np. łopatkę do piasku uderza o ścianę. Tego typu zabawy pozwalają mu na odizolowanie się od pozostałych domowników i unikanie niechcianego kontaktu.

Funkcjonowanie dziecka z autyzmem w przedszkolu i szkole

Część dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, np. cierpiących na zespół Aspergera, może uczęszczać do przedszkola czy szkoły i korzystać ze wsparcia nauczyciela wspomagającego. Placówka powinna również otrzymać zalecenia dotyczące pracy z dzieckiem autystycznym.

Formy pomocy dla dziecka z autyzmem

Autyzm nie jest schorzeniem uleczalnym, jednak terapia może wpłynąć korzystnie na rozwój dziecka. W osiąganiu zadowalających wyników w postępowaniu leczniczym kluczowe jest wczesne rozpoznanie autyzmu, najlepiej przed 4. rokiem życia. Po diagnozie rodzice zostają skierowani do odpowiednich placówek oferujących terapię dla dzieci z autyzmem. Skuteczne i chętnie wybierane przez rodziców terapie to:


Wsparcia można szukać też:

  • w fundacjach, np. Synapsis (tel.: 22 825 87 42), Prodeste (tel.: 77 441 77 07)
  • u psychologa: terapia bywa bardzo pomocna dla rodzin dzieci autystycznych
  • w internecie: grupy wsparcia dla rodziców dzieci autystycznych, prowadzone przez profesjonalistów i innych rodziców dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
  • w rzetelnych publikacjach na temat autyzmu.


Zobacz też:

Czy spinner pomaga na ADHD, czy służy diabłu? [WIDEO]

Fotolia
Aktualności
Jak dzieci z autyzmem słyszą świat? Zobacz wyjątkowy film!
Jeśli chcesz wiedzieć jak dzieci z autyzmem słyszą świat i zrozumieć dlaczego tak, a nie inaczej się zachowują – obejrzyj ten wyjątkowy film.

Z czym ci się kojarzy autystyczne dziecko? Z niezrozumiałym waleniem głową, nieskoordynowanym bieganiem i ucieczkami? Czy wiesz dlaczego tak jest? Ten film przybliży ci z czym dziecko autystyczne musi się codziennie zmagać i dlaczego jest to takie trudne. Dzięki filmowi wszystko zrozumiesz. Wideo przybliży ci autystyczny świat dziecka . Film o dzieciach ze spektrum autyzmu Poniższy materiał obrazowo pokazuje, w jaki sposób dzieci autystyczne postrzegają świat i co co sprawia, że ich zachowanie wychodzi poza ogólnie przyjęty społecznie kanon.  Jak wam się podobał film? Prawda, że poruszający? Zobacz także: Nie jestem niegrzeczny. Mam autyzm! Poruszający film Autyzm obok AIDS, cukrzycy i raka Autyzm to jedna z poważniejszych chorób współczesnego świata, stawiana obok AIDS, cukrzycy i raka. Obecnie 1 osoba na 100 dotknięta jest autyzmem . Dzieci autystyczne mają problemy z komunikowaniem się z otoczeniem, funkcjonowaniem w społeczeństwie, a przez to izolowani. 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu. Ma uświadomić społeczeństwo i zwrócić uwagę na problemy osób, które cierpią na autyzm. Jakie objawy mogą świadczyć o autyzmie u dziecka? Jak czytamy na stronie Stowarzyszenia Daj Mi Czas objawy autyzmu to: autystyczna izolacja, przymus stałości otoczenia, niezdolność do interakcji społecznych, stereotypowe, powtarzające się czynności, zaburzenia mowy (powtarzanie słów, odwracanie zaimków) lub całkowity brak mowy, łatwość mechanicznego zapamiętywania.   Inne objawy autyzmu: słaby kontakt wzrokowy nie potrafi się bawić zabawkami nadmiernie porządkuje zabawki lub inne przedmioty jest przywiązane do jednej zabawki lub przedmiotu nie uśmiecha się czasem wydaje się upośledzone słuchowo lub ma wyostrzony zmysł słuchu urojenia, omamy Cechy charakterystyczne autyzmu...

zespół Aspergera
Fotolia
Wychowanie
Zespół Aspergera - rozpoznanie, diagnoza, leczenie
Zespół Aspergera to zaburzenie rozwojowe ze spektrum autyzmu. Jego objawy widoczne są najczęściej ok. 3 roku życia. Jak wygląda diagnoza i leczenie osób z zespołem Aspergera ?

Zespół Aspergera jest zaburzeniem rozwoju, które nie ujawnia się u dziecka od razu po urodzeniu. Czasami niemowlaki wykazują pewne jego symptomy, ale objawy jednoznacznie wskazujące na zespół Aspergera widoczne są zwykle dopiero u 3-latków . Po czym poznać, że dziecko może cierpieć na tę formę autyzmu i jak wygląda leczenie? Podpowiadamy! Spis treści: Cechy zespołu Aspergera Objawy zespołu Aspergera Diagnoza zespołu Aspergera – na czym polega? Zespół Aspergera   Test Terapia dziecka z zespołem Aspergera   Problemy rodziców dziecka z zespołem Aspergera  Przydatne informacje o zespole Aspergera   Cechy zespołu Aspergera Zespół Aspergera to całościowe zaburzenie rozwoju ze spektrum autyzmu. Do charakterystycznych cech zespołu Aspergera należą: upośledzenie umiejętności komunikacyjnych, trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych, niechęć do zmian, specjalistyczne  zainteresowania, zachowania rutynowe. Objawy zespołu Aspergera Objawy zespołu Aspergera początkowo nie łatwo zaobserwować. Do 2. roku życia dzieci z zespołem Aspergera rozwijają się najczęściej prawidłowo. Część z nich jednak już w niemowlęctwie nie nawiązuje satysfakcjonujących kontaktów z mamą czy tatą, często płacze, jest niespokojna i absorbująca. Objawy zespołu Aspergera stają się coraz bardziej widoczne wraz z upływem czasu, a problemy narastają, osiągając swoje apogeum w szkole, o ile do tego czasu dziecko nie otrzymało diagnozy i nie rozpoczęło terapii. Objawy zespołu Aspergera u dziewczynek i chłopców mogą się różnić Jest wiele objawów tego zaburzenia ze spektrum autyzmu , a objawy Aspergera u dziewczynek mogą różnić się od tych u chłopców. Do najbardziej typowych i uniwersalnych objawów autyzmu tego typu zaliczamy m.in.: niechęć do zmian; problemy z nawiązywaniem relacji...

objawy autyzmu
Fotolia
Rozwój dziecka
Objawy autyzmu u dzieci: wczesne łatwo przegapić lub pomylić z wolnym rozwojem
Objawy autyzmu mogą ujawnić się na bardzo wczesnym etapie życia dziecka. Ale często nawet lekarze mają problem z rozpoznaniem tego zaburzenia. Dlatego tak ważna jest czujność rodziców, bo wczesne rozpoznanie objawów u autystycznego dziecka daje większe szanse na jego lepszy rozwój.

Pierwsze objawy autyzmu u dzieci łatwo przegapić lub zbagatelizować, zrzucając winę na indywidualne tempo rozwoju dziecka. Martwisz się, że maluch jeszcze nie mówi? Ktoś ci mówi, że ma jeszcze na to czas? Być może to prawda. Warto jednak być czujnym, żeby autystyczne dziecko w porę otrzymało specjalistyczną pomoc.  Spis treści:  Pierwsze objawy autyzmu Dziecko autystyczne - objawy Diagnoza autyzmu u dziecka Test na autyzm u dzieci Gdzie szukać pomocy przy podejrzeniu autyzmu? Przyczyny autyzmu u dzieci Pierwsze objawy autyzmu u dzieci Pierwsze objawy autyzmu ujawniają się już między 18. a 24. miesiącem życia, czyli możemy je dostrzec już u 1,5 rocznego dziecka. Wczesne objawy autyzmu można zaobserwować jednak dużo wcześniej. Zmiany w mózgach autystycznych dzieci widać już na etapie życia płodowego – wynika z badań na uniwersytecie w San Diego . Objawy autyzmu, które pojawiają się u kilkunastomiesięcznych dzieci , mogą mieć różne nasilenie. Dziecko nim dotknięte może: sprawiać wrażenie, jakby nie słyszało, co się do niego mówi, może mieć problemy z mówieniem (nie gaworzy, nie mówi, mimo że skończyło 16 miesięcy), unikać kontaktów społecznych, obawiać się zmian i nowych sytuacji, powtarzać niektóre zachowania, może chodzić na palcach, kołysać się . Autyzm to zaburzenie w rozwoju mózgu, które ujawnia się już przed 3. rokiem życia dziecka. Ponieważ może mieć dość różnorodny charakter, często używa się określenia – zaburzenia ze spektrum autyzmu (należy do nich również zespół Aspergera ). Dziecko autystyczne - objawy  Jak rozpoznać autyzm u dziecka? Rodzic może podejrzewać, że dziecko ma zaburzenia rozwoju ze spektrum autyzmu , jeśli malec: unika kontaktu wzrokowego (nie patrzy w oczy), wołany, nie reaguje na swoje imię, nie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj