Toksokaroza: przyczyny, objawy i leczenie
Toksokarozę czyli chorobę pasożytniczą powoduje glista – najczęstszy pasożyt u kota albo psa. Najcięższe przypadki toksokarozy grożą utratą wzroku.
Toksokaroza to choroba pasożytnicza, na którą narażone są głównie dzieci. Wywołują ją glista kocia i glista psia. Dziecko może zarazić się tymi pasożytami od domowego pupila albo podczas zabawy w piaskownicy czy błocie.
Toksokaroza:
Co to jest toksokaroza
Toksokaroza (inaczej zwana glistą psią lub kocią) to jedna z najgroźniejszych odzwierzęcych chorób pasożytniczych. Wywołujące ją larwy glisty umiejscawiają się nie tylko w przewodzie pokarmowym, lecz także w różnych narządach, np. oku, wątrobie lub mózgu, doprowadzając do ich uszkodzenia. Pasożyty dostają się do organizmu człowieka drogą pokarmową – do zachorowania może dojść w wyniku spożycia zanieczyszczonej żywności lub wody. Możliwe jest także bezpośrednie przeniesienie jaj do ust brudnymi rękami.
Zobacz też: Po czym poznać, że dziecko ma pasożyty?
Objawy toksokarozy
Po spożyciu jaj w jelicie człowieka uwalniają się larwy, które z krwią docierają do różnych narządów: najczęściej do wątroby, a także do ośrodkowego układu nerwowego czy oka. W zależności, gdzie się zadomowią, mogą wywołać różnorodne objawy, takie jak:
- gorączka,
- bóle brzucha,
- kaszel u dziecka,
- duszności,
- zapalenia oskrzeli,
- wysypki,
- powiększenie węzłów chłonnych.
Często objawy zarażenia glistą są mylone z alergią albo astmą.
Jeżeli pasożyt zatrzyma się w wątrobie, toksokaroza przebiega bezobjawowo albo z niewielkimi objawami: powracającymi stanami podgorączkowymi, lekkim powiększeniem wątroby albo pokrzywkami z pozornie niewiadomego powodu.
Toksokaroza ośrodkowego układu nerwowego charakteryzuje się objawami zapalenia mózgu, często z napadami padaczkowymi, a także zmianami osobowości i zachowania dziecka.
Toksokaroza w oku – objawy: Jeżeli larwy osiedlą się w oku, mogą u zarażonego dziecka pojawić objawy:
- zez
- jednostronne osłabienie wzroku
- biały odblask w siatkówce oka (bielmo)
- ból gałki ocznej
- w przewlekłych zakażeniach – zaburzenia lub utrata wzroku.
Diagnoza i leczenie toksokarozy u dzieci
Ponieważ glisty psie i kocie nie przebywają w przewodzie pokarmowym dziecka, nie można ich wykryć poprzez badanie kału, tylko po stwierdzeniu obecności przeciwciał przeciwko larwom glisty we krwi (badanie te same, co w przypadku borelizowy: test ELISA i Western blot). Wskazane będą też badania RTG lub USG, w przypadku toksokarozy nerwowej także tomografia głowy.
Po stwierdzeniu zarażenia, dziecko dostanie lek przeciwpasożytniczy, zawierający substancję czynną albendazol. Podczas leczenia toksokarozy u dziecka, nie ma potrzeby objęcia leczeniem całej rodziny, jak np. jest w przypadku owsików.
Zapobieganie toksokarozie
Najważniejsze będzie regularne odrobaczanie domowych zwierząt - przynajmniej raz w roku. Ryzyko zarażenia zmniejszają też takie działania, jak: częste mycie rąk, częste obcinanie paznokci, staranne mycie owoców i warzyw.
Liczba zarażeń glistą psią znacznie by spadła, gdyby właściciele psów sprzątali po swoich pupilach – w świeżym kale psa nie ma inwazyjnych larw (którymi można się zarazić), tylko jaja, które nie zarażają. Dopiero po kilku tygodniach z jaj wylęgają się larwy. Jaja są bardzo odporne na warunki atmosferyczne (mróz, deszcz) i mogą przebywać w skażonym piasku lub ziemi nawet kilka lat!
Zobacz także:
Lambioliza – choroba prawie wszystkich dzieci
Piaskownica siedliskiem pasożytów