pasożyty a alergia
Adobe Stock
Zdrowie

Pasożyty a alergia u dziecka – jak ich nie pomylić

Pasożyty u dziecka mogą dawać objawy podobne do alergii. Kaszel, wysypka, katar to symptomy, które między innymi mogą wskazywać zarówno na chorobę pasożytniczą u dziecka, jak i na uczulenie. Dlatego tak ważne jest, aby odróżnić jedno od drugiego.

Prawie identycznie jak alergia często wygląda zakażenie pasożytami – mówi dr Jolanta Mikołajewicz. Pani doktor jest pediatrą, specjalistą chorób zakaźnych, kilkanaście lat pracowała na oddziale alergologicznym jednego z warszawskich szpitali dziecięcych. Uważa, że wiele dzieci wcale nie ma alergii, jest ona tylko maską innych chorób! Prawda jest taka, że uczulenie trudno rozpoznać. Owszem, są testy – z krwi i skórne – ale ich wyniki bywają niejednoznaczne. Wychodzą bardzo podobne, gdy dziecko ma pasożyty.

Alergia a pasożyty:

Pasożyty a alergia – dlaczego można je pomylić?

Poniżej zobaczysz, dlaczego tak trudno odróżnić alergię od choroby pasożytniczej, nawet jeśli chodzi o badania wykonywane z krwi. Okazuje się bowiem, że objawy w postaci dolegliwości z układu pokarmowego, oddechowego czy wysypka często naprowadzają lekarza na trop alergii. Wykonuje się wtedy badania krwi, aby ją potwierdzić. Problem w tym, że wyniki potwierdzające alergię, mogą równie dobrze świadczyć o pasożytach:
 

 • Testy z krwi. Bada się poziom immunoglobuliny typu E – IgE. W przypadku alergii jest on podwyższony. Jednak uwaga: będzie on również wysoki przy zakażeniu pasożytami!
 • Eozynofile. To rodzaj białych krwinek. Jeśli dziecko jest alergikiem, ich poziom we krwi zwykle jest podwyższony. Tak samo jednak będzie w przypadku zarażenia pasożytami!
 • Testy skórne. Polegają na nakłuciu skóry i wprowadzeniu substancji, które mogą uczulać. W organizmie alergika wytwarza się dużo histaminy, co powoduje pojawienie się zaczerwienienia. Uwaga: wysoki poziom histaminy może być też spowodowany obecnością robaków!

Objawy pasożytów, które mogą być mylone z alergią

 • Nocny kaszel – tak może objawiać się glista ludzka. Zarazić się nią bardzo łatwo: wystarczy, że dziecko zje niedomyte warzywa, np. sałatę. Jajeczek i larw glisty nie widać, żeby się ich pozbyć, trzeba sałatę bardzo dokładnie umyć i sparzyć wrzątkiem. Glista dostaje się do jelit, ale potem może przejść przez ich ścianę, skierować się w stronę wątroby, a stamtąd do płuc. Jak to się objawia? Nocnym kaszlem, skurczem oskrzeli, wymiotami. Malec nie odkasłuje wydzieliny, więc glista może się przedostać do przewodu pokarmowego. Pojawiają się dolegliwości żołądkowe. Podczas tej wędrówki po organizmie pasożyty wydalają toksyny, które pobudzają układ nerwowy.
  Uwaga: bardzo podobne objawy są przy astmie, spowodowanej alergią na roztocza kurzu domowego! Dziecko kaszle w nocy, może mieć skurcz oskrzeli, wymioty z powodu nadmiaru wydzieliny, która tam się zebrała.
   
 • Niespokojne zachowanie – może towarzyszyć owsikom. Owsiki znajdują się praktycznie wszędzie, np. w kurzu. Rozsiewają się błyskawicznie, bo jedna samica potrafi złożyć ponad 20 tysięcy jajeczek! Dziecko może się nimi zarazić od rodziców, kolegów w żłobku lub przedszkolu. A objawy? Malec nie może usiedzieć w miejscu, wierci się, pociera nos, chrząka, budzi się w nocy, często się przeziębia, kicha, ma katar.
  Uwaga: identyczne objawy są przy alergicznym nieżycie nosa!
   
 • Częste infekcje – mogą towarzyszyć zakażeniu włosogłówką. Można się nią zarazić, np. jedząc niedokładnie umyte jajka, niedopieczone mięso, głównie wieprzowe. Z jaj wykluwają się larwy, przechodzą z jelit pod skórę i do płuc, które mogą sprawiać, że dziecko często choruje.
   
 • Anemia – może świadczyć o zakażeniu lambliami. Łatwo się nimi zarazić, np. pijąc nieprzegotowaną wodę, jedząc brudnymi rękami. Jak objawia się obecność lamblii w organizmie? Niedokrwistością, dusznością, kaszlem.
  Uwaga: podobne objawy występują przy alergii i astmie!

Pasożyty u dzieci – objawy skórne podobne do alergii

Czasami jednym z objawów choroby pasożytniczej są zmiany skórne, które bywają łudząco podobne do reakcji alergicznej. Wśród nich wymienia się:

Jak odróżnić pasożyty od alergii

Ostatecznym badaniem, które pozwoli odróżnić zarażenie pasożytami od alergii, jest badanie kału lub zrobienie wymazu. Pobrany materiał trafi do laboratorium, gdzie specjalista stwierdzi lub wykluczy obecność pasożytów. Czasami badania należy powtarzać przez kilka dni z rzędu, aby z cała pewnością wykluczyć obecność pasożytów.

Jeśli faktycznie badanie nie wykaże ich obecności, wtedy najprawdopodobniej objawy są wynikiem alergii. Obecność pasożytów, np. w kale, będzie oznaczać, że najpierw dziecko trzeba wyleczyć z zakażenia pasożytniczego, a później obserwować, czy wcześniej występujące objawy zanikają, czy się utrzymują. Jeśli się utrzymują, dziecko może cierpieć na alergię niezależnie od choroby pasożytniczej.

Pasożyty a alergia – różnice w leczeniu

W przypadku pasożytów najpierw należy potwierdzić zakażenie. W tym celu robi się wymaz lub badanie kału. Czasami należy je przez kilka dni powtarzać, aby ostatecznie przekonać się, czy rzeczywiście doszło do choroby. Następnie lekarz zleca odpowiedni lek na pasożyty oraz postępowanie, które pozwoli skutecznie pozbyć się pasożytów z domu, co razem potocznie nazywa się odrobaczaniem dzieci. Należy do niego wzmożony reżim higieniczny, a czasami też odpowiednia dieta. Po dwóch dawkach leku leczenie uznaje się za zakończone, co może trwać do ok. miesiąca.

Leczenie alergii polega na odczulaniu. Terapia musi być dobrze dobrana, a więc należy najpierw precyzyjnie stwierdzić, jaki alergen wywołuje reakcję organizmu. W tym celu przeprowadza się testy alergiczne z krwi oraz testy skórne. Następnie uczulonemu dziecku podaje się rodzaj szczepionki, która może mieć postać zastrzyku lub np. kropli do podawania doustnie. Odczulanie jest długotrwałym procesem – może zajmować kilka lat.

Zobacz też:

Czego nie lubią pasożyty – podpowiada doktor Ozimek [WIDEO]

czy dziecko ma alergię test
Adobe Stock
Zdrowie
Czy twoje dziecko ma alergię? - test

Niepokojące zmiany na skórze dziecka mogą, ale nie muszą świadczyć o alergii. Co zatem powinno wzbudzić podejrzenia rodziców? Jeśli twoje dziecko ma kłopoty ze skórą, odpowiedz na pytania testu, a dowiesz się, czy powinnaś zgłosić się z dzieckim do alergologa.

Niepokojące zmiany na skórze dziecka mogą, ale nie muszą świadczyć o alergii. Co zatem powinno wzbudzić podejrzenia rodziców? Jeśli twoje dziecko ma kłopoty ze skórą, odpowiedz na pytania testu, a dowiesz się, czy powinnaś zgłosić się z dzieckim do alergologa.

światowy dzień mycia rąk
Zdrowie
Pasożyty - trudny przeciwnik
Wystarczy, że dziecko zje niedomyty owoc, będzie miało kontakt z zarobaczonym psem albo pobawi się w brudnej piaskownicy.

Maluchy często zarażają się pasożytami przez kontakt z innymi dziećmi – na placu zabaw, w klubiku czy żłobku. Objawy zakażenia są bardzo różne przy pasożytach u dzieci : biegunka, mdłości, ból brzuszka, wysypka, wymioty, zmiana w zachowaniu, chudnięcie, osłabienie. Namierzenie „winowajców” jest trudne i zajmuje trochę czasu. Kupkę trzeba badać przynajmniej trzy razy, co dwa dni. Zwykle leczenie obejmuje też wszystkich domowników. Przeczytaj też: Jak pozbyć się wszy Owsiki. Ich jaja mogą się znajdować np. w piasku, na ręczniku albo nawet unosić się w powietrzu. W jelitach wylęgają się z nich larwy, a z tych małe białe niteczki – owsiki. Około północy samice podpełzają w okolice odbytu i składają tam jaja. Można je zobaczyć gołym okiem! Maluch drapie się i na paznokciach przenosi jaja z powrotem do buzi. Leczenie polega nie tylko na podawaniu środków przeciwko pasożytom. Trzeba dokładnie wysprzątać mieszkanie i odkazić (wyprać i wyprasować gorącym żelazkiem) wszystkie ręczniki, pościel, narzuty, pluszaki. Jaja owsików poza organizmem człowieka mogą żyć aż trzy tygodnie. Tasiemiec. Jego larwy znajdują się z niedogotowanym lub niedosmażonym mięsie zakażonego zwierzęcia. Dziecko może się też zarazić, głaszcząc zakażonego psa lub kota i wkładając rękę do buzi. Tasiemiec może nie powodować dolegliwości przez wiele lat. Jego człony czasem pojawiają się w kupce (wyglądają jak kawałki makaronu). Pasożyt zagnieżdża się w jelitach, wątrobie lub mózgu. Leczenie trwa kilka miesięcy. [CMS_PAGE_BREAK] Lamblie. Dzieci zarażają się, zjadając cysty lamblii z zanieczyszczonym pokarmem lub wodą do picia. Objawy to: nudności, wymioty, biegunka, brak apetytu, brak przyrostu masy ciała, złe samopoczucie, mniejsza aktywność, nadmierna senność. W przypadku zakażenia przewlekłego może dojść do zaburzeń wchłaniania....

zakażenia pasożytnicze
Fotolia
Zdrowie
Pasożyty na wakacjach – jak chronić dzieci przed owsikami, tasiemcami, glistami [WYWIAD]
Wzbudzają strach, a już na pewno obrzydzenie. Niektórzy rodzice chcą prewencyjnie odrobaczać dzieci. Tymczasem w Polsce większość chorób pasożytniczych to rzadkość, więc nie ma potrzeby aż tak się ich bać. Choć są pewne wyjątki... O zakażeniach pasożytami u dzieci rozmawiamy z dr n. med. Jolantą Popielską z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

Dr n. med. Jolanta Popielska - pediatra, specjalista chorób zakaźnych. Pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie w Klinice Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego. Specjalizuje się w opiece i leczeniu dzieci zakażonych HIV. W kręgu jej zainteresowań są też choroby pasożytnicze u dzieci.  Aleksandra Sobieraj: Bać się czy nie bać pasożytów? Dr n. med. Jolanta Popielska: To zależy, gdzie się mieszka i o jakich pasożytach mówimy. W krajach tropikalnych parazytozy są bardzo częste , zwłaszcza te układu pokarmowego. W Polsce takie pasożyty są rzadkością. Inne parazytozy, bo można je podzielić na tkankowe, przewodu pokarmowego i skórne, oczywiście są, ale też jest ich niedużo.   Pasożyty skórne to np. wszy czy świerzb, a tkankowe?  – Występują wtedy, gdy pasożyt umiejscowi się nie na skórze, nie w przewodzie pokarmowym, ale w jakimś narządzie, np. w mózgu, płucach, wątrobie. Przykładem jest bąblowica, którą można zarazić się po zjedzeniu niemytych jagód , wcześniej zabrudzonych kałem lisa, psa, wilka, który miał tasiemca. W tkance człowieka zaczyna rosnąć bąbel – może to być niebezpieczne, jeśli zmiana umiejscowi się np. w mózgu. Bywa, że nawet mała powoduje poważne konsekwencje .  A jakie są najczęstsze pasożyty pokarmowe?  – W Polsce zdecydowanie najczęstsza jest owsica . Nie ma danych epidemiologicznych, są jedynie szacunkowe, które mówią, że owsiki ma ok. 10 proc. dzieci . Na drugim miejscu jest lamblioza – od 1 do 10 proc. Zdecydowanie rzadziej, u mniej niż 1 proc. populacji, występuje tasiemczyca i glistnica. Zdarza się też węgorczyca – głównie w Polsce południowo-wschodniej – ale węgorka najczęściej przywozimy z krajów tropikalnych , tak jak pełzakowicę. Inne zachorowania na pasożyty pokarmowe są już absolutnie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz