
Objawy pasożytów u dzieci mogą być początkowo mylone z innymi schorzeniami. Występowanie pasożytów u dzieci może też być bezobjawowe, ale pewne zachowania dziecka mogą sygnalizować o zakażeniu pasożytami. Specjalista chorób pasożytniczych i odkleszczowych, doktor Wojciech Ozimek, opowiada, jakie objawy mogą sugerować, że dziecko ma pasożyty.
Objawy pasożytów u dzieci:
Najczęstsze objawy pasożytów u dzieci
Do najczęściej pojawiających się objawów zarażenia pasożytami u dzieci zalicza się:
- biegunkę,
- wzdęcia,
- nieokreślone bóle brzucha,
- nudności,
- wymioty,
- brak apetytu,
- stan podgorączkowy,
- przewlekły kaszel,
- wysypka.
Wymienione objawy nie są oczywiste i mogą być oznaką także innych chorób u dziecka. Szczególnym sygnałem dla rodziców powinno być także niecodzienne zachowanie malca. Jeśli staje się on nerwowy i nie potrafi sobie poradzić ze świądem w okolicy odbytu, który pojawia się zwłaszcza w porze nocnej, może być to oznaka zakażenia pasożytem. Dodatkowo obecność pasożytów u dzieci objawia się także wzmożoną ochotą na słodycze, kosztem zwykłego pożywnego posiłku. Powyższe objawy mogą świadczyć o zakażeniu pasożytami u dziecka.
Inne objawy obecności pasożytów
Specjalista chorób pasożytniczych i odkleszczowych, doktor Wojciech Ozimek zauważa, że dziecko może zmagać się z pasożytami także wtedy, kiedy:
- ma bladą skórę,
- nieco wolniej rośnie i słabiej przybiera na wadze niż rówieśnicy,
- jest zwykle nerwowe i pobudliwe, może mieć zdiagnozowane np. ADHD lub onanizm wczesnodziecięcy,
- w nocy może zgrzytać zębami,
- moczy się w nocy,
- chodzi po mieszkaniu w nocy, miewa koszmary senne (słabo śpi, ogólnie mówiąc) – te objawy nasilają się podczas pełni księżyca, gdyż wówczas pasożyty najintensywniej się rozmnażają,
- ma słabe włosy i paznokcie oraz skórę sprawiającą wrażenie niedożywionej
Dość częste są również tasiemce i włosogłówka. Trudna do wykrycia jest giardia lamblii – zwykle diagnozuje się ją, gdy występuje razem z innym pasożytem i dochodzi do kumulacji.
Leczenie pasożytów u dzieci
Najskuteczniejszym sposobem na leczenie pasożytów u dzieci jest zastosowanie preparatów przeciwpasożytniczych przepisanych przez lekarza – stosowanie takich substancji powinno być dopasowane do wieku i objawów pociechy. Leki przeciwpasożytnicze podaje się z reguły dzieciom powyżej 2. roku życia przez 2-3 dni. Kurację powtarza się po upływie około 2-4 tygodni. Warto także odrobaczyć wszystkich członków rodziny oraz zwierzęta domowe, nie tylko nosiciela.
Domowe sposoby na pasożyty u dziecka
Sprawdzonym domowym sposobem na pozbycie się pasożytów u dzieci jest wprowadzenie do codziennego jadłospisu warzyw, których pasożyty nie lubią (o ile dziecko nie jest na nie uczulone). Należą do nich:
- czosnek,
- cebula,
- tymianek,
- kiszone ogórki,
- świeże pestki dyni,
- buraki,
- rzodkiewka,
- por
- koper włoski.
Pasożyty u dzieci są częstym problemem, który dotyka najmłodszych. Warto więc pamiętać o pewnych czynnościach, które pozwolą zminimalizować ryzyko wystąpienia pasożytów u dzieci. Są nimi:
- regularne odrobaczanie zwierząt domowych,
- przypominanie dziecku o myciu dłoni i niewkładaniu brudnych rączek, owoców, warzyw czy przedmiotów do buzi,
- regularne zmienianie pościeli i ręczników.
Konsultacja z dr. Wojciechem Ozimkiem, specjalistą chorób pasożytniczych i odkleszczowych.
Zobacz także:


Wyciąganie kleszcza to dla wielu niełatwe zadanie. Jeśli zauważysz, że kleszcz wbił się w skórę dziecka, koniecznie musisz go stamtąd usunąć, najlepiej w ciągu 12 godzin. Dlatego po spacerze w lesie czy parku koniecznie sprawdź, czy na ciele dziecka nie ma śladu po ukąszeniu przez kleszcza. Dr Wojciech Ozimek, doświadczony pediatra, wyjaśnia, jak wyjąć kleszcza i czy lepiej go wykręcić, czy wyjąć szybkim ruchem. Polecamy najlepsze narzędzia do wyciągania kleszcza dziecku. Spis treści: Jak wyciągnąć kleszcza dziecku? Czy można wyciągnąć kleszcza bez pęsety? Wyciąganie kleszcza za pomocą pompki – tego nie rób! Opatrywanie ranki po wyjęciu kleszcza Jak wyciągnąć kleszcza dziecku? Żeby wyciągnąć kleszcza dziecku, najlepiej zaopatrzyć się w specjalne urządzenie do usuwania kleszczy. Można kupić je w aptece. Do wyboru jest co najmniej kilka tego typu przyborów i każdy z nich dobrze spełnia swoją funkcję, np.: pęseta (koniecznie plastikowa, bo metalową łatwo uciąć kleszcza), lasso (szczególnie polecane dla ruchliwych dzieci), specjalne długopisy, zestawy ze sprayem zamrażającym (dozwolone także dla dzieci, bez szkodliwego DEET). Aby skutecznie wyciągnąć kleszcza: złap pajęczaka jak najbliżej skóry, chwyć go za głowę, nie za odwłok, nie ściskaj zbyt mocno, pociągnij zdecydowanym ruchem do góry. Wiele osób zastanawia się, czy kleszcza bezpieczniej wyjąć, wykręcając go, czy po prostu wyciągając. Zdaniem eksperta nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Obie szkoły mają wielu zwolenników wśród lekarzy i obie są skuteczne, jeśli są wykonane prawidłowo. Aby jednak wyciąganie kleszcza, nawet małego, było skuteczne, najlepiej usuwać go płynnym i stanowczym ruchem wzdłuż osi wkłucia. Czy można wyciągnąć kleszcza bez pęsety? Tak! Specjalistyczne urządzenie...

Pasożyty u dzieci to częsty problem. Dzieci łatwo zarażają się robakami. Czasem wystarczy zjedzenie jagody prosto z krzaka, nieumycie rąk po wyjściu z toalety lub wytarcie ich w ręcznik niedawno używany przez kolegę. Zagrożeniem może być też np. zabawa w nieogrodzonej piaskownicy, gdzie często bywają psy i koty. Pasożyty u najmłodszych dzieci to także wynik tego, że brudne ręce maluchów wciąż wędrują do buzi. Warto znać wszystkie objawy pasożytów u dzieci, jak kaszel, chrząkanie, bóle nóg. I choć niektórzy rodzice próbują leczyć robaki u dzieci domowymi sposobami, to zawsze konieczne jest wykonanie badań na pasożyty. Pasożyty u dzieci: objawy pasożytów u dzieci glisty owsiki włosogłówki lamblie tasiemce wszy Pasożyty czy alergia? Badanie na pasożyty Leczenie pasożytów u dzieci Domowe sposoby na pasożyty u dzieci Jak zapobiegać pasożytom u dzieci? Jakie są objawy pasożytów u dzieci? Pasożyty u dzieci występują niezwykle często. Podobno nawet dwoje na troje przedszkolaków przynajmniej raz przechodzi infekcję pasożytniczą! Najczęstsze objawy pasożytów to: pobolewania brzucha, nudności, kompletna niechęć do jedzenia, bóle nóg , stawów i mięśni, bóle głowy , wysypka , nadaktywność ruchowa. Problem jednak w tym, że objawy typowe dla pasożytów mogą być również spowodowane przejedzeniem słodyczami, zatruciem pokarmowym czy stresem spowodowanym chodzeniem do przedszkola. Dzieci miewają też takie objawy pasożytów jak: katar , kaszel , częste zapalenia oskrzeli . Dzieci dostają wówczas antybiotyki, ale pomagają one tylko na krótko. Właśnie dlatego, że przyczyną kłopotów wcale nie jest infekcja bakteryjna, tylko pasożyty u dziecka. Niestety, dopóki powód dolegliwości nie zostanie dobrze...