Zdrowie

Objawy pasożytów u dzieci: po czym poznać, że dziecko je ma?

Objawy pasożytów u dzieci to najczęściej biegunka, nieokreślone bóle brzucha, wymioty, brak apetytu czy stan podgorączkowy. Objawy te nie są jednoznaczne i mogą być oznaką także innych chorób u dziecka. Pasożyty mogą także zamieszkiwać organizm i nie dawać żadnych objawów.

Objawy pasożytów u dzieci mogą być początkowo mylone z innymi schorzeniami. Występowanie pasożytów u dzieci może też być bezobjawowe, ale pewne zachowania dziecka mogą sygnalizować o zakażeniu pasożytami. Specjalista chorób pasożytniczych i odkleszczowych, doktor Wojciech Ozimek, opowiada, jakie objawy mogą sugerować, że dziecko ma pasożyty.

Objawy pasożytów u dzieci:

Najczęstsze objawy pasożytów u dzieci

Do najczęściej pojawiających się objawów zarażenia pasożytami u dzieci zalicza się:


Wymienione objawy nie są oczywiste i mogą być oznaką także innych chorób u dziecka. Szczególnym sygnałem dla rodziców powinno być także niecodzienne zachowanie malca. Jeśli staje się on nerwowy i nie potrafi sobie poradzić ze świądem w okolicy odbytu, który pojawia się zwłaszcza w porze nocnej, może być to oznaka zakażenia pasożytem. Dodatkowo obecność pasożytów u dzieci objawia się także wzmożoną ochotą na słodycze, kosztem zwykłego pożywnego posiłku. Powyższe objawy mogą świadczyć o zakażeniu pasożytami u dziecka.

Inne objawy obecności pasożytów

Specjalista chorób pasożytniczych i odkleszczowych, doktor Wojciech Ozimek zauważa, że dziecko może zmagać się z pasożytami także wtedy, kiedy:

 • ma bladą skórę,
 • nieco wolniej rośnie i słabiej przybiera na wadze niż rówieśnicy,
 • jest zwykle nerwowe i pobudliwe, może mieć zdiagnozowane np. ADHD lub onanizm wczesnodziecięcy,
 • w nocy może zgrzytać zębami,
 • moczy się w nocy,
 • chodzi po mieszkaniu w nocy, miewa koszmary senne (słabo śpi, ogólnie mówiąc) – te objawy nasilają się podczas pełni księżyca, gdyż wówczas pasożyty najintensywniej się rozmnażają,
 • ma słabe włosy i paznokcie oraz skórę sprawiającą wrażenie niedożywionej
Najczęstszą chorobą pasożytniczą u dzieci jest owsica, którą bardzo łatwo się zakazić – samica składa jednorazowo od 8 do 10 000 jaj. Niestety, można się nią zarazić nawet wziewnie, gdyż jaja owsików latają w powietrzu. Innym często występującym u dzieci pasożytem jest glista ludzka. Związane jest to z zabawami w piaskownicy i spożywaniem niedokładnie umytych owoców i warzyw.


Dość częste są również tasiemce i włosogłówka. Trudna do wykrycia jest giardia lamblii – zwykle diagnozuje się ją, gdy występuje razem z innym pasożytem i dochodzi do kumulacji.

Leczenie pasożytów u dzieci

Najskuteczniejszym sposobem na leczenie pasożytów u dzieci jest zastosowanie preparatów przeciwpasożytniczych przepisanych przez lekarza – stosowanie takich substancji powinno być dopasowane do wieku i objawów pociechy. Leki przeciwpasożytnicze podaje się z reguły dzieciom powyżej 2. roku życia przez 2-3 dni. Kurację powtarza się po upływie około 2-4 tygodni. Warto także odrobaczyć wszystkich członków rodziny oraz zwierzęta domowe, nie tylko nosiciela.

Domowe sposoby na pasożyty u dziecka

Sprawdzonym domowym sposobem na pozbycie się pasożytów u dzieci jest wprowadzenie do codziennego jadłospisu warzyw, których pasożyty nie lubią (o ile dziecko nie jest na nie uczulone). Należą do nich: 

 • czosnek
 • cebula,
 • tymianek, 
 • kiszone ogórki, 
 • świeże pestki dyni, 
 • buraki, 
 • rzodkiewka, 
 • por 
 • koper włoski. 


Pasożyty u dzieci są częstym problemem, który dotyka najmłodszych. Warto więc pamiętać o pewnych czynnościach, które pozwolą zminimalizować ryzyko wystąpienia pasożytów u dzieci. Są nimi:

 • regularne odrobaczanie zwierząt domowych, 
 • przypominanie dziecku o myciu dłoni i niewkładaniu brudnych rączek, owoców, warzyw czy przedmiotów do buzi,
 • regularne zmienianie pościeli i ręczników.


Konsultacja z dr. Wojciechem Ozimkiem, specjalistą chorób pasożytniczych i odkleszczowych.

Zobacz także:

kobieta, zakupy, torby, uśmiech
Psychotesty i quizy
Mistrzyni tanich zakupów czy ofiara sklepowych promocji? Quiz!
Jak wyjąć kleszcza?
Adobe Stock
Zdrowie
Jak wyciągnąć kleszcza dziecku: bez pęsety, bezpiecznie i skutecznie
Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza, koniecznie sprawdź porady eksperta. Skuteczne usunięcie kleszcza w całości jest bardzo ważne. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zarażenia boreliozą. Pediatra, dr Wojciech Ozimek, tłumaczy, jak i czym bezpiecznie wyciągnąć kleszcza dziecku.

Wyciąganie kleszcza to dla wielu niełatwe zadanie. Jeśli zauważysz, że kleszcz wbił się w skórę dziecka, koniecznie musisz go stamtąd usunąć, najlepiej w ciągu 12 godzin. Dlatego po spacerze w lesie czy parku koniecznie sprawdź, czy na ciele dziecka nie ma śladu po ukąszeniu przez kleszcza. Dr Wojciech Ozimek, doświadczony pediatra, wyjaśnia, jak wyjąć kleszcza i czy lepiej go wykręcić, czy wyjąć szybkim ruchem. Polecamy najlepsze narzędzia do wyciągania kleszcza dziecku. Spis treści: Jak wyciągnąć kleszcza dziecku? Czy można wyciągnąć kleszcza bez pęsety? Wyciąganie kleszcza za pomocą pompki – tego nie rób! Opatrywanie ranki po wyjęciu kleszcza Jak wyciągnąć kleszcza dziecku? Żeby wyciągnąć kleszcza dziecku, najlepiej zaopatrzyć się w specjalne urządzenie do usuwania kleszczy. Można kupić je w aptece. Do wyboru jest co najmniej kilka tego typu przyborów i każdy z nich dobrze spełnia swoją funkcję, np.: pęseta (koniecznie plastikowa, bo metalową łatwo uciąć kleszcza), lasso (szczególnie polecane dla ruchliwych dzieci), specjalne długopisy, zestawy ze sprayem zamrażającym (dozwolone także dla dzieci, bez szkodliwego DEET). Aby skutecznie wyciągnąć kleszcza: złap pajęczaka jak najbliżej skóry, chwyć go za głowę, nie za odwłok, nie ściskaj zbyt mocno, pociągnij zdecydowanym ruchem do góry. Wiele osób zastanawia się, czy kleszcza bezpieczniej wyjąć, wykręcając go, czy po prostu wyciągając. Zdaniem eksperta nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Obie szkoły mają wielu zwolenników wśród lekarzy i obie są skuteczne, jeśli są wykonane prawidłowo. Aby jednak wyciąganie kleszcza, nawet małego, było skuteczne, najlepiej usuwać go płynnym i stanowczym ruchem wzdłuż osi wkłucia. Czy można wyciągnąć kleszcza bez pęsety? Tak! Specjalistyczne urządzenie...

pasożyty u dzieci
AdobeStock
Zdrowie
Pasożyty u dzieci: robaki u niemowlaka i u dzieci w wieku szkolnym [OBJAWY, LECZENIE, DIETA]
Pasożyty u dzieci mogą wywoływać objawy mylone z innymi chorobami, dlatego czasami mija dużo czasu, zanim zostanie postawiona prawidłowa diagnoza. Pasożyty zdarzają się i u niemowlaka, i u starszego dziecka. Mogą wywoływać uciążliwe objawy: kaszel, chrząkanie, a nawet dolegliwości neurologiczne. Na szczęście można je szybko wyleczyć. Leczenie robaków dobiera się do rodzaju pasożyta, którego dziecko jest nosicielem.

Pasożyty u dzieci to częsty problem. Dzieci łatwo zarażają się robakami. Czasem wystarczy zjedzenie jagody prosto z krzaka, nieumycie rąk po wyjściu z toalety lub wytarcie ich w ręcznik niedawno używany przez kolegę. Zagrożeniem może być też np. zabawa w nieogrodzonej piaskownicy, gdzie często bywają psy i koty. Pasożyty u najmłodszych dzieci to także wynik tego, że brudne ręce maluchów wciąż wędrują do buzi. Warto znać wszystkie objawy pasożytów u dzieci, jak kaszel, chrząkanie, bóle nóg. I choć niektórzy rodzice próbują leczyć robaki u dzieci domowymi sposobami, to zawsze konieczne jest wykonanie badań na pasożyty. Pasożyty u dzieci: objawy pasożytów u dzieci glisty owsiki włosogłówki lamblie tasiemce wszy Pasożyty czy alergia? Badanie na pasożyty Leczenie pasożytów u dzieci Domowe sposoby na pasożyty u dzieci Jak zapobiegać pasożytom u dzieci? Jakie są objawy pasożytów u dzieci? Pasożyty u dzieci występują niezwykle często. Podobno nawet dwoje na troje przedszkolaków przynajmniej raz przechodzi infekcję pasożytniczą! Najczęstsze objawy pasożytów to: pobolewania brzucha, nudności, kompletna niechęć do jedzenia, bóle nóg , stawów i mięśni, bóle głowy , wysypka , nadaktywność ruchowa.   Problem jednak w tym, że objawy typowe dla pasożytów mogą być również spowodowane przejedzeniem słodyczami, zatruciem pokarmowym czy stresem spowodowanym chodzeniem do przedszkola. Dzieci miewają też takie objawy pasożytów jak: katar , kaszel , częste  zapalenia oskrzeli . Dzieci dostają wówczas antybiotyki, ale pomagają one tylko na krótko. Właśnie dlatego, że przyczyną kłopotów wcale nie jest infekcja bakteryjna, tylko pasożyty u dziecka. Niestety, dopóki powód dolegliwości nie zostanie dobrze...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz