Reklama

Statystyki pokazują, że z roku na rok rośnie liczba nieszczepionych dzieci. W 2017 roku było ich 30 tys. 89 osób – takie dane podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.

Reklama

10-krotny wzrost w ciągu 7 lat

W Polsce każdego roku obowiązkowe szczepienia otrzymuje kilka milionów dzieci. Odsetek zaszczepionych nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na to.
Z informacji Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2010 roku odnotowano 3 tys. 437 odmów, w 2011 roku – 4 tys. 89, w 2012 roku – 5 tys. 340, w 2013 roku – 7 tys. 248, w 2014 roku – 12 tys. 681, w 2015 roku – 16 tys. 689, w 2016 roku - 23 tys. 147, zaś w 2017 roku – 30 tys. 089 odmów. To oznacza, że w ciągu ostatnich lat blisko 10-krotnie wzrosła liczba nieszczepionych dzieci.

Masz pytania? Wątpliwości? Zadaj ekspertom pytanie na temat szczepień przeciw pneumokokom!

Odczyny poszczepienne? 1 przypadek na 10 tys. szczepień

Rodzice odmawiają szczepień m.in. w obawie przed niepożądanymi odczynami poszczepiennymi (NOP), czyli zaburzeniami stanu zdrowia, które występują w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki. Częstość występowania NOP zależy od rodzaju szczepionki. Przy szczepionkach stosowanych w Polsce jeden NOP występuje przeciętnie raz na 10 tys. szczepień. Specjaliści podkreślają, że ciężkie niepożądane odczyny poszczepienne, wymagające hospitalizacji, występują nieporównanie rzadziej niż powikłania chorób, przed którymi chronią. Notuje się kilka, maksymalnie kilkanaście takich przypadków rocznie.

Zgodnie z polskimi przepisami rodzice, którzy nie zaszczepią dziecka w terminie, otrzymują upomnienie z wezwaniem do zaszczepienia. Jeśli nie reagują, można nałożyć na nich grzywnę w maksymalnej wysokości 10 tys. zł. Może ona być nakładana wielokrotnie, ale łączna suma nie może przekroczyć 50 tys. zł. Z reguły grzywny są jednak niższe, wysokość jest uzależniona m.in. od liczby niewykonanych szczepień. Kary nakłada wojewoda na wniosek inspekcji sanitarnej. Rodzic może złożyć zażalenie do ministra zdrowia i jeżeli minister utrzyma decyzję, rodzic może się jeszcze odwołać do sądu administracyjnego.

Zobacz karuzelę, rozwijającą zmysł wzroku, słuchu twojego dzidziusia i uczącą go koncentracji! Zobacz karuzelę Mała Księżniczka Tiny Love – z nastrojowymi światełkami nocnymi, kolorowymi zawieszkami w kształcie zwierzaków i kilkunastoma melodiami, dającymi aż 40 minut muzyki, w tym odgłosy natury i muzykę klasyczną!

Powróciły odra i krztusiec

Kampania tzw. ruchów antyszszepionkowych walczących z obowiązkowymi szczepieniami spowodowała, że w ciągu zaledwie kilku lat zmniejszyła się liczba osób zaszczepionych w całej populacji i odrodziły się choroby, które przez kilka dekad obowiązkowych szczepień udało się już niemal całkowicie wyeliminować. Eksperci od lat biją na alarm, że unikanie szczepień może skutkować tylko jednym: powrotem wielu groźnych chorób. W krajach, gdzie zjawisko nieszczepienia dzieci jest większe niż w Polsce, zaobserwowano wzrost zachorowań na choroby zakaźne, przede wszystkim na odrę i krztusiec.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w 2017 roku w Rumunii zanotowano ponad 4,7 tysiąca przypadków odry. Wzrost przypadków tej choroby obserwowany jest też w Polsce - w 2010 roku było u nas 13 zachorowań na odrę, a w 2016 roku - już 133. Eksperci są zaniepokojeni liczbą chorych na odrę na Ukrainie, co zważywszy na bezpośrednie sąsiedztwo z Polską, zwiększa ryzyko przedostania się choroby do naszego kraju. Trzeba pamiętać, że patogeny "nie uznają granic państwowych". Tymczasem WHO zwraca uwagę, że z powodu konfliktu w tym kraju i kłopotów gospodarczych znacznie spadł na Ukrainie odsetek szczepionych dzieci, w przypadku niektórych chorób - nawet o połowę.

Włochy są kolejnym krajem borykającym się z dużą skalą nieszczepionych dzieci. W tym celu rząd włoski wprowadził prawo, że dzieci niezaszczepione obowiązkowymi szczepionkami nie będą przyjmowane do żłobków i przedszkoli, a rodzicom za niewywiązanie się z obowiązku szczepień grożą kary w wysokości od 100 do 500 euro.

W Polsce szczepienia obowiązkowe są bezpłatne. Należą do nich szczepienia przeciw: gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (wzw B), błonicy, tężcowi i krztuścowi, ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis), inwazyjnemu zakażeniu Haemophilus influenzae typu B (Hib), odrze, śwince, różyczce, pneumokokom, ospie wietrznej (w grupach ryzyka).

A wy co sądzicie o obowiązkowym szczepieniu dzieci? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Źródło: pap

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama