5 magicznych mocy młodej mamy. Ma je każda z was!
Jeśli zawsze chciałaś głośno zaśpiewać "Mam tę moc", to najlepsza okazja, żeby to zrobić: mamy naprawdę mają niezwykłą (i udowodnioną naukowo!) moc.
Początki macierzyństwa mogą być trudne. Jeśli jesteś świeżo upieczoną mamą i miewasz chwile zwątpienia, mamy coś dla ciebie: 5 udowodnionych supermocy, o których mogłaś wcześniej nie słyszeć.
1. Mamy są uzależnione od dzieci
Do tej pory myślałaś, że ci się wydaje, jednak kanadyjscy naukowcy to potwierdzili: zapach niemowląt uzależnia mamy! Zapach niemowlaka wywołuje u mamy uczucie podobne do uczucia głodu. Gdy młoda mama nie czuje zapachu dziecka, zaczyna jej go brakować – tak jak jesteśmy głodni, kiedy przez dłuższy czas nie dostarczamy organizmowi jedzenia.
2. Niemowlę nigdy nie będzie głodne
Ten punkt dotyczy mam karmiących piersią. Jak pewnie zauważyłaś, twoje mleko dostosowuje się do potrzeb dziecka. Gdy maluch rośnie, zmienia się pokarm wraz z ilością występujących w nim składników odżywczych. Mamy bliźniaków nie powinny się martwić o ilość pokarmu. Ciało mamy wie, że trzeba podwoić porcję mleka!
3. Jedno serce w dwóch ciałach
Mamy mają niezwykłą umiejętność, o której niewiele osób wie: wystarczy sekunda, aby rytm bicia serca mamy zharmonizował się z sercem niemowlęcia. Naukowcy z Uniwersytetu Bar-Ilan w Izraelu tłumaczą: "Obserwowaliśmy 3-miesięczne niemowlęta i ich mamy w czasie bezpośredniej interakcji. Po wielu próbach okazało się, że mama i dziecko uzgadniają rytm serc w mniej niż sekundę". Wystarczy, że mama spojrzy na dziecko z czułością, żeby jej serce biło w rytm serduszka dziecka... To się nazywa supermoc!
4. Głos mamy wspomaga rozwój językowy
Głos mamy ma wyjątkowe znaczenie w rozwoju niemowlaka. Badacze z Uniwersytetu w Montrealu udowodnili, że głos mamy pobudza mózg dzieci bardziej niż głos przypadkowych osób. Sprawdzili to na grupie kilkunastu niemowląt. Maluszki podłączono do aparatury badającej reakcje mózgu na głos. Gdy do dzieci mówiły pielęgniarki, reagowała prawa półkula mózgu, odpowiedzialna m.in. za rozpoznawanie głosu. Gdy do maluchów mówiły mamy, reagowała lewa półkula – odpowiedzialna za rozwój językowy i logiczne myślenie. Głos mamy ma moc!
5. Mama to najlepszy termofor
Kiedy trzymasz niemowlę w ramionach, temperatura twojego ciała dostosowuje się do potrzeb dziecka. Jeśli maluszkowi jest zimno, temperatura piersi wzrasta, by ogrzać. Jeśli jest mu wystraczająco ciepło, obniża się, by ponownie wzrosnąć, jeśli malec będzie tego potrzebował.
Wiedziałyście, że młode mamy mają aż tyle supermocy? ;) Teraz już możecie zaśpiewać razem z Elsą!
Czytaj także: W ciąży zmieniam się w superbohaterkę!