Mogę dziś iść do przedszkola w piżamie? Nie. Kupisz mi tę zabawkę? Nie. Mogę zjeść lody przed obiadem? Nie. Nie ukrywajmy – rodzice często mówią dzieciom "nie". W większości przypadków rodzice słusznie nie zgadzają się na pomysły czy sugestie dziecka. W końcu rolą rodzica jest uczyć, uświadamiać i chronić. Rodzicielskie "nie" zawiera w sobie wszystkie te elementy wychowania dziecka.

Reklama

Rodzice boją się wypowiedzenia słowa "tak" i wynikających z tego konsekwencji – utraty kontroli nad dzieckiem, rozpieszczenia, narażenia bezpieczeństwa malucha. Są jednak sposoby, by powiedzieć "tak" w mądry sposób. Jaki? Zamiast mówienia "nie" powiedz "tak, ale..." i wytłumacz, jakie będą konsekwencje podjęcia takiej decyzji. Dlaczego warto to zrobić?

Nauka podejmowania decyzji

Odpowiedź "tak, ale" lub "tak, pod warunkiem..." to najlepszy sposób, żeby nauczyć malucha samodzielnego podejmowania decyzji. Pokazujesz mu różne opcje i dajesz mu wybór. Uczysz go, że może mieć to, o co prosi, ale wtedy będzie musiał zrezygnować z czegoś innego. W niektórych sytuacjach, po rozmowie z tobą, malec sam dojdzie do wniosku, że wcale nie chce robić tego, o co cię prosił (np. nie chce ogolić pieska, bo pieskowi byłoby wtedy zimno i mógłby sprawić mu tym ból, a nikt nie lubi, kiedy go coś boli).

Konsekwencje

Maluch nie tylko samodzielnie podejmie decyzję, polegając na twoich wskazówkach, ale będzie musiał liczyć się z konsekwencjami tego wyboru. Jeśli zdecyduje, że chce tę konkretną zabawkę zamiast ulubionej gazety, którą zbiera od kilku miesięcy, powinnaś uszanować jego decyzję.

Wzmocnienie więzi

Rodzic powinien być nie tylko rodzicem, ale także przyjacielem i partnerem w dyskusji. Traktowanie dziecka jak równego sobie umacnia więź. Warto być dla dziecka kimś więcej niż mamą, która na nic nie pozwala. Rozmawianie z dzieckiem, tłumaczenie i wspólne podejmowanie decyzji (nawet, jeśli ostateczną odpowiedzią i tak będzie "nie") buduje w dziecku poczucie własnej wartości.

Zobacz także

Odpowiedzialność

Przychodzi moment, kiedy twoje dziecko chce nocować u kolegi z przedszkola, a ty automatycznie mówisz "nie". Dzieci dorastają, zmieniają się ich potrzeby i oczekiwania. Jako rodzic boisz się o swoje dziecko, ale musisz oswoić się z myślą, że nie możesz trzymać malca cały czas blisko siebie. Ustal zasady nocowania u kolegi i zgódź się – sprawisz mu tym ogromną radość.

Dyscyplina

Uczenie dziecka podejmowania decyzji i radzenia sobie z konsekwencjami jest ważną częścią rodzicielstwa. To krok w stronę tzw. pozytywnej dyscypliny. Pokazujemy dziecku, że jest ważną częścią naszej rodziny i że jego zdanie ma znaczenie. Twoje dziecko zobaczy, że jest nie tylko kochane i bezpieczne, ale że szanujesz jego poglądy i jego decyzje.

Reklama

Czytaj także: Pomyśl, zanim powiesz. Jak nauczyć tego dziecko?

Reklama
Reklama
Reklama