Reklama

Jak podaje „Business Insider”, według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik przyrostu naturalnego w całym ubiegłym roku będzie prawdopodobnie rekordowo ujemny. Zamiast o „przyroście naturalnym”, powinniśmy mówić raczej o „regresie naturalnym”.

Reklama

Więcej ludzi umiera, niż się rodzi

Od stycznia do końca listopada 2021 roku urodziło się 305,6 tys. osób. Zmarło – aż 458,4 tys. Z każdym rokiem spada liczba urodzeń, a regres się powiększa: w 2020 roku wyniósł on 122,1 tys. osób, w 2021 roku – 152,8 tys. osób, a dane te nie obejmują grudnia.

Na wzrost liczby zgonów wpływ miała pandemia – jednak z obliczeń „Business Insider” wynika, że nawet po odjęciu ze statystyk zgonów z powodu COVID-19, regres naturalny wciąż jest rekordowo wysoki.

Rząd dwoi się i troi, żeby zachęcić do zakładania rodzin, a wprowadzenie takich programów jak 500+ uważa za sukces. „Program wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku i przyczynił się do znacznej poprawy sytuacji materialnej rodzin, wzmocnił je i nadał należny priorytet” – czytamy na oficjalnej rządowej stronie. Liczby wskazują jednak na coś innego.

Rządowe programy nie działają?

Powodów, dla których Polki odkładają decyzję o macierzyństwie – lub w ogóle nie chcą zostawać matkami – jest wiele:

  • strach o swoje zdrowie i życie w związku z zaostrzeniem prawa aborcyjnego i wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego – kilka tygodni temu głośno było o śmierci Izy z Pszczyny, teraz – o Agnieszce z Częstochowy, których rodziny są przekonane, że gdyby nie wyrok TK i obawy lekarzy przed przeprowadzeniem aborcji, kobiety mogłyby żyć;
  • zwiększająca się inflacja, niepewna sytuacja na rynku pracy w związku z pandemią – programy jak 500+ czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 12 tysięcy na dziecko nie zachęcają do zakładania rodziny, kiedy utrzymanie się w Polsce staje się coraz trudniejsze, a ceny są coraz wyższe;
  • niedostateczne wsparcie samodzielnych rodziców przez państwo;
  • brak pomocy rodzicom wychowującym dzieci z niepełnosprawnością, w których opiekun nie może podjąć się pracy zarobkowej, a kwota zasiłku często nie pokrywa nawet kosztów leków czy rehabilitacji;
  • niechęć do wychowywania dziecka w państwie, w którym ludzi nazywa się „ideologią”, a podmioty, które robią tak wiele dobrego dla dzieci i dla ciężarnych – jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę czy Fundacja Rodzić po Ludzku – są nazywane „szkodliwymi”.

Każda kobieta, która nie decyduje się na zostanie matką lub urodzenie kolejnego dziecka, ma powód. I każdy jest tak samo ważny.

Źródło: Business Insider, gov.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama