W najgorszym stanie jest dwóch chłopców: 5- i 6-latek. Tylko jeden z nich będzie mógł przejść operację przeszczepienia wątroby, choć lekarze i tak nie dają mu dużych szans na przeżycie. Dlaczego dzieci zjadły trujące muchomory?

Reklama

Dzieci z Afganistanu zatruły się grzybami. W jakim są stanie?

Dwóch afgańskich uchodźców z Afganistanu jest w stanie krytycznym po zjedzeniu muchomorów. To kilkuletnie dzieci, które i tak przeszły już zbyt wiele: dramat wojny i ewakuację z ojczyzny. 23 sierpnia wraz z rodzinami trafiły do ośrodka dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej-Dębaku. Dzień później chłopców przewieziono do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie – lekarze nie są dobrej myśli.

„Chłopcy w wieku 5 i 6 lat od momentu przyjęcia do Centrum Zdrowia Dziecka byli w bardzo ciężkim stanie, który stale się pogarszał. Chłopcy aktualnie są hospitalizowani w oddziale intensywnej terapii. Stan chłopców jest w chwili obecnej krytyczny” – poinformował prof. Jarosław Kierkuś z CZD.

Sześciolatek został już zakwalifikowany do przeszczepu wątroby, zabieg ma odbyć się dziś, 31 sierpnia, a dawcą jest osoba z rodziny dziecka. Niestety jego młodszy brat nie może przejść operacji z powodu uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Wcześniej pojawiły się w mediach informacje, że dziecko zmarło, a potem – że doszło do śmierci mózgu. Lekarze z CZD nie potwierdzają tych informacji.

„My tylko wiemy, że doszło do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu. Natomiast procedury, które mają to potwierdzić, będą przeprowadzone wtedy, kiedy pacjent będzie spełniał kryteria rozpoczęcia procedury” – powiedział dyrektor CZD, dr Marek Migdał. Wiadomo, że toksyna z grzybów spowodowała nieodwracalne zmiany. Dawka spożyta przez dziecko, choć dla dorosłego względnie bezpieczna, dla dziecka była zabójcza.

Zobacz także

17-letnia dziewczyna, która także trafiła do szpitala, jest w dużo lepszym stanie.

Rodzina była ewakuowana z Afganistanu przez polski rząd na prośbę Wielkiej Brytanii – ojciec dzieci przez lata pracował dla Brytyjczyków.

Przypominamy, że dzieci do 9.-12. roku życia nie powinny jeść kurek, suszonych grzybów, podgrzybków ani żadnych innych grzybów leśnych. Należy pamiętać, że grzyby są nie tylko ciężkostrawne, ale przede wszystkim łatwo pomylić grzyby jadalne z trującymi.

Źródło: rmf24.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama