Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
grzyby dla dzieci
Adobe Stock
Żywienie

Grzyby dla dzieci: od ilu lat dzieci mogą jeść grzyby?

Grzyby mogą stanowić dla dzieci śmiertelne zagrożenie. Największe ryzyko niosą za sobą leśne grzyby (również suszone) w diecie dziecka. Bezpieczne, choć ciężkostrawne, są pieczarki, ale ich wartość odżywcza nie jest na tyle duża, aby karmić nimi dzieci. Od jakiego wieku można podawać dziecku grzyby?

Dzieci do 7. roku życia w ogóle nie powinny jeść grzybów! Starsze mogą jedynie odrobinę i od wielkiego dzwonu – mówi dr Andrzej Stawarski, pediatra i gastroenterolog. Grzyby duszone w śmietanie i pachnąca lasem grzybowa to potrawy mogące zagrażać dzieciom. Wszystko przez toksyny znajdujące się w trujących grzybach, które łatwo pomylić z grzybami jadalnymi.

Jak przygotować się na egzotyczną podróż z dzieckiem? [WIDEO]

Grzyby w diecie dziecka: dlaczego są szkodliwe?

Grzyby są smaczne i dodają potrawom aromatu. Są też źródłem wielu wartościowych składników, np. prowitaminy D, selenu, przeciwutleniaczy. Jednak zalety te nie równoważą ryzyka, jakie niesie ze sobą podawanie dzieciom grzybów, wśród których mogą znaleźć się te silnie trujące. Istnieją jeszcze inne powody, dla których dzieci nie powinny jeść grzybów:
 

  • Grzyby są wyjątkowo ciężkostrawne. – Ścianki ich komórek zawierają nieprzyswajalną substancję podobną do chityny, z której zbudowane są pancerzyki owadów. Równie dobrze moglibyśmy zaserwować pociechom kolację z chrząszczy – wyjaśnia dr Andrzej Stawarski, pediatra i gastroenterolog.
     
  • Dzieci gorzej niż dorośli gryzą i żują pokarm, więc już pierwsza faza jego „obróbki” jest mało dokładna. Grzyby, nierozdrobnione jak należy, trafiają do żołądka, który nie bardzo wie, co z nimi począć. Jeśli dziecko nie zwymiotuje, wędrują dalej, a potem długo zalegają w jelitach. Efekt? Wzdęcia, bóle brzucha, biegunka.

Suszone grzyby, kurki, pieczarki, wywar z grzybów: czy mogą się znaleźć w diecie dziecka?

Jak wyjaśnia dr Andrzej Stawarski, rodzaj grzybów nie ma znaczenia – wszystkie są tak samo zbędne w diecie dziecka. Nie ma więc sensu zadawanie pytań: czy dzieci mogą jeść kurki? A podgrzybki? Czy małe dzieci mogą jeść pieczarki? Dotyczy to zarówno grzybów świeżych, jak i suszonych. Część lekarzy jest jednak zdania, że grzyby hodowlane (np. pieczarki, shiitake, boczniaki) są bezpieczne dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Ostateczna decyzja i ryzyko z nią związane należy więc do rodziców.

Grzybów leśnych nie powinno się podawać dziecku, dopóki nie skończy ono 9 lat (niektórzy lekarze ostrzegają, że nawet dłużej, bo 10-12 lat). Później grzyby w diecie dziecka należy zacząć podawać stopniowo. Serwujmy je rzadko, w niewielkich ilościach i przyrządzone pod lekkostrawną postacią (czyli najlepiej gotowane i bez żadnych ciężkich dodatków).

Dzieci do 9-12 roku życia nie powinny jeść kurek, suszonych grzybów, podgrzybków, ani żadnych innych grzybów leśnych. Decyzja o podaniu grzybów hodowlanych zależy od rodziców. Należy pamiętać, że grzyby są nie tylko ciężkostrawne, ale przede wszystkim łatwo pomylić grzyby jadalne z trującymi – zwłaszcza jeśli nie jest się zaprawionym grzybiarzem.

Grzyby dla dzieci: mogą być trujące!

Grzybów trujących jest sporo i łatwo pomylić je z jadalnymi. Z powodu zatruć grzybami umiera w Polsce  kilkadziesiąt osób rocznie. Ofiarami są niestety także dzieci. Mają o wiele mniejsze szanse niż dorośli. Przy silnej biegunce dochodzi do odwodnienia, straty płynów sięgają 4-8 litrów na dobę, co w przypadku kilkulatka może oznaczać utratę jednej trzeciej masy ciała – ostrzega dr Stawarski.

W przypadku zaobserwowania objawów zatrucia grzybami u dzieci trzeba natychmiast jechać do lekarza. Tylko szybka interwencja lekarska może uratować dziecku zdrowie lub życie.

Toksyny zawarte w grzybach są bardzo zdradliwe: przez pierwsze 6-12 godzin (czasem nawet dłużej) działają po cichutku, nie wywołując żadnych widocznych objawów. Czasami jest tak, że pierwsze objawy zatrucia mijają, ale później nawracają, ale szkody wyrządzone w organizmie dziecka są już nieodwracalne. Dochodzi wtedy do uszkodzenia narządów wewnętrznych, głównie wątroby, pojawiają się kłopoty z oddychaniem, utrata świadomości, a nawet śmierć.

Co zrobić, gdy dziecko zatruło się grzybami?

– Jeśli dziecko zjadło grzyby, trzeba zawieźć je do szpitala, gdy tylko zaczyna się źle czuć, bo potem może być za późno. Trzeba ze sobą zabrać resztki potrawy, a jeszcze lepiej wymiociny, które bada się pod mikroskopem, żeby ustalić, co dokładnie spowodowało zatrucie  – radzi dr Stawarski. 

Leczenie polega na usunięciu trucizny przez płukanie żołądka, a także uzupełnianiu strat wody i elektrolitów. Czasem to nie wystarczy. Chore maluchy trafia czasem na oddziały intensywnej terapii, gdzie walczy się o ich życie, podtrzymując krążenie i oddychanie. Bywa i tak, że konieczna jest transplantacja wątroby.

Grzyby mogą być niebezpieczne także dla osób dorosłych. Niektórzy ludzie nie mają enzymu, który jest w stanie rozłożyć trehylozę – rodzaj cukru, który zawierają młode grzyby (także jadalne). Warto też wiedzieć, że w źle przechowywanych (np. w reklamówkach) grzybach jadalnych wytwarzają się niebezpieczne substancje.


Polecamy także:

Grzyby nie są dla dzieci!
Fotolia
Żywienie
15 rzeczy, które musisz wiedzieć o grzybach - to sprawa życia i śmierci!
Wszyscy znają się na grzybach, a jednak wciąż dochodzi do tragicznych w skutkach zatruć. Co trzeba wiedzieć o grzybach? Co robić, gdy doszło do zatrucia? Czy można zatruć się grzybami jadalnymi?

Dzieci i kobiety w ciąży nie powinny jeść grzybów, bo to zbyt ryzykowne. Podczas grzybobrania łatwo o tragiczną pomyłkę, a poza tym grzyby (w tym, pieczarki i kurki) są ciężkostrawne. Co jeszcze trzeba wiedzieć o grzybach ? Jak rozpoznać objawy zatrucia ? Czy można zatruć się grzybami jadalnymi ? 1. W polskich lasach rośnie około 200 gatunków grzybów trujących Kilka z nich jest śmiertelnie trujących, w tym muchomor sromotnikowy,  nazywany leśną śmiercią. Średniej wielkości muchomor sromotnikowy (kapelusz o średnicy ok. 6 cm i trzon o długości 10 cm) zawiera tyle toksyn, że może spowodować śmierć u 2, 3, a nawet 4 dorosłych osób. 2. Muchomora sromotnikowego łatwo pomylić z innymi grzybami Muchomor sromotnikowy jest często mylony z gołąbkiem zielonawym i gąską zielonką (niektóre źródła podają, że także z czubajką kanią). 3. Trujące grzyby zabijają! Do niedawna połowy pacjentów zatrutych muchomorem sromotnikowym nie można było uratować. Dziś w wyspecjalizowanych szpitalach udało się obniżyć śmiertelność do 15. procent, jednak po zatruciu grzybami wciąż umiera dużo ludzi, czasem całe rodziny. W ciągu ostatnich 20 lat odnotowano 3 tysiące zatruć. 155 osób zmarło. Wśród nich było 28 dzieci. 4. Grzyby trujące uszkadzają nie tylko wątrobę Trujące grzyby uszkadzają wątrobę tak bardzo, że często konieczne jest jej przeszczepienie.  Uszkadzają także nerki, serce i mózg. 5. Nie tylko muchomor sromotnikowy jest groźny Grzyby , które mogą spowodować zatrucie o takich skutkach,  to nie tylko muchomor sromotnikowy .Wg informacji zawartych w kierowanym do lekarzy tekście "Diagnostyka i leczenie zatrucia muchomorem sromotnikowym" (Borgis, postępy Nauk Medycznych) niebezpieczne dla życia zatrucia powodują także   muchomor jadowity, muchomor wiosenny, hałmówka jesienna i czubajeczka cielista,...

6-letni Tomek, który po zatruciu grzybami miał dwukrotnie przeszczepianą wątrobę
SE/East News
Aktualności
– Nie dawajcie dzieciom grzybów! – apeluje mama chłopca, który zatruł się muchomorem sromotnikowym
Rodzice Tomka, który z powodu zatrucia grzybami miał dwukrotnie przeszczepianą wątrobę, wiedzą już, jak łatwo o pomyłkę podczas grzybobrania i z jakim ryzykiem to się wiąże. A ty zdajesz sobie sprawę z ryzyka?

– Nie warto podawać dzieciom grzybów !  My raz podaliśmy i mamy nauczkę na całe życie. O pomyłkę podczas grzybobrania nie jest trudno –  mówi mama Tomka, który w latem 2010 roku zatruł się grzybami i wiele miesięcy musiał walczyć o życie. Miał dwukrotnie przeszczepianą wątrobę .  Jego losy śledziła cała Polska. Przeczytaj także: Zatrucie grzybami u dzieci jest śmiertelnie groźne!   Jeden obiad z grzybami... Jakiś czas po zjedzeniu na obiad grzybów chłopiec zaczął chorować. Wymiotował,  miał biegunkę i silne bóle brzucha. 3 dni po zjedzeniu grzybów trafił do szpitala w Przemyślu i jeszcze tego samego dnia przetransportowano go  – już nieprzytomnego – śmigłowcem do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Przeczytaj także: Zrezygnuj z grzybów       dwa przeszczepy wątroby... Niecały tydzień później przeszczepiono mu wątrobę . Na początku września chłopiec zaczął odzyskiwać przytomność. Niestety, przeszczep został odrzucony . W październiku odbył się kolejny. Zobacz film, który powstał podczas pobytu Tomka w szpitalu.        wiele miesięcy w szpitalu... Chłopiec trafił do Centrum Zdrowia Dziecka  w sierpniu,  a wrócił do domu dopiero  tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Dwa lata temu znów musiał spędzić wiele tygodni w szpitalu, bo pojawiły się komplikacje.     ... i całe życie na lekach Tomek ma teraz 12 lat. Czuje się dobrze, ale nadal musi jeździć do Centrum Zdrowia Dziecka   do kontroli.  Musi też stale brać leki, m.in. takie, które zapobiegają odrzutowi przeszczepionej wątroby .     Grzyby mogą zabić! Tomek jest wielkim szczęściarzem: mimo różnych problemów, jego historia skończyła się happy endem. Niestety...

grzyby
Fotolia
Dieta
Nigdy nie dawaj niemowlakowi grzybów!
Grzyby dla małych dzieci, a już zwłaszcza dla niemowląt mogą być śmiertelnie niebezpieczne! Nie podawaj ich w ogóle małym dzieciom, a zwłaszcza niemowlętom. Nie dość że są mało wartościowe odżywczo, to jeszcze mogą być przyczyną olbrzymich kłopotów.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'; min-height: 19.0px} Późnym latem do lekarzy trafia wiele dzieci zatrutych grzybami . Najmłodszy pacjent szpitala w Gdańsku miał jedynie dziesięć miesięcy - dostał odrobinę duszonych grzybów na spróbowanie. Od troskliwego dziadka.  Dlaczego dzieci nie powinny jeść grzybów? Grzyby są przede wszystkim ciężkostrawne , bo zawierają nieprzyswajalną substancję podobną do chityny, z której zbudowane są pancerzyki chrząszczy i innych owadów. Nawet przewód pokarmowy ludzi dorosłych nie zawsze dobrze sobie z nimi radzi. Mają też małą wartość odżywczą (zawierają naprawdę niewielkie ilości składników mineralnych i odrobinę witamin). Przede wszystkim jednak mogą być trujące , a przy zatruciu grzybami ryzyko śmierci dziecka jest nawet wyższe niż w przypadku dorosłych. Korzyści z podawania dzieciom grzybów są niemal zerowe, a ryzyko, że taki posiłek skończy się tragicznie –  olbrzymie.  Zobacz film: Czy grzyby są dla dzieci? Czy zatruć można się tylko świeżymi grzybami? Nie. Do zatrucia może dojść także po zjedzeniu grzyba suszonego , z mrożonki czy marynowanego ze słoika. Zatrucia grzybami są więc możliwe nie tylko latem i wczesną jesienią. Należy być czujnym przez cały rok. Czy pieczarki są dopuszczalne dla dzieci? Choć pieczarki dodawane są nawet do gotowych obiadków już dla niemowląt, nie ma dokładnych wytycznych, od kiedy można zacząć je podawać. Pieczarki , podobnie jak pozostałe grzyby, są ciężkostrawne - nawet dorosły może mieć po nich wzdęcia, bóle brzucha czy biegunkę . Układ pokarmowy dziecka jest o wiele delikatniejszy niż dorosłego, więc objawy niestrawności mogą być u niego bardziej burzliwe. Jeśli jednak bardzo chcesz podać dziecku grzyby, np. podczas...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz