Reklama

Cukrzyca ciążowa to zaburzenie gospodarki węglowodanowej dotykające około 6 proc. kobiet w ciąży. Bardzo ważne jest jej wykrycie na tyle szybko, aby nie zakłóciło to rozwoju dziecka i nie pogorszyło zdrowia przyszłej mamy. Niestety dla wielu kobiet jest to przykre doświadczenie.

Zobacz także

Słodkie, że aż mdli

Badanie obciążenia glukozą (GTT) kobiety przechodzą po połowie ciąży, w okolicach 24-28 tygodnia. Glukoza jest niewiarygodnie słodka i bardzo wiele kobiet mocno mdli w trakcie jej wypijania. W efekcie około 20 proc. przyszłych mam wymiotuje i badanie trzeba ponownie wykonać. Bywa, że z podobnym, mizernym skutkiem.

Kilka żelków i po sprawie?

Australijscy naukowcy wpadli na pomysł, aby w teście GTT zamiast glukozy kobiety spożywały słodkie galaretki. W tym celu podczas badań podawano kobietom około 30 żelkowych fasolek, tak aby ich ilość dopasować do dotychczasowych poziomów wypijanej glukozy.

Wynik okazał się nadzwyczaj obiecujący. Te z pań, które na sam zapach roztworu glukozy dostawały mdłości, teraz bez problemu mogły przejść test na cukrzycę ciążową.

Lekarze są na "tak"

Nowa metoda ma bardzo pozytywne opinie i nie wykluczone, że stanie się alternatywą dla tradycyjnego testu glukozą. - Wszystkie kobiety powinny mieć taką możliwość – powiedział profesor nadzwyczajny dr Gino Pecoraro, ginekolog i położnik z Brisbane w Australii.

- Wszystkie testy na cukrzycę polegają na podaniu wstępnie odmierzonej dawki glukozy i sprawdzeniu, w jaki sposób organizm reaguje na nią” - podkreślił rzecznik prasowy Australian Medication Association of Queensland.
- Jeżeli jest to taka sama dawka glukozy, aczkolwiek podana za pomocą innej substancji, to nie ma to znaczenia, dopóki wchłania się w ten sam sposób przez organizm - zaznaczył.

Test obciążenia glukozą (GTC) polega na wypiciu roztworu 75 g glukozy. Przed wypiciem, jak i po nim pobiera się krew od kobiety, celem obserwacji, o ile podniósł się poziom cukru w organizmie. Jeżeli przekroczenie normy jest niewielkie, wystarczy regulować go odpowiednią dietą i ruchem. Jeżeli jest wysokie – trzeba przyjmować insulinę.

To bardzo dobra informacja dla wielu kobiet w ciąży. Czy miałyście problem z testem obciążenia glukozą? Mdliło was po nim? Opiszcie swoje doświadczenie w komentarzach.

Reklama

Źródło: kidspot.com.au

Reklama
Reklama
Reklama