Ministerstwo zdrowia uważa, że kobiety w ciąży powinny być badane na taką okoliczność. I właśnie takie rozwiązanie zostało zaproponowane w nowych standardach opieki okołoporodowej, które mają przysługiwać kobietom od nowego roku.

Reklama

Dwa badania w czasie ciąży

Badania pokazują, że depresja poporodowa zdarza się w Polsce częściej niż cukrzyca ciążowa. W nowych standardach opieki okołoporodowej została wprowadzona ocena ryzyka depresji. Dwa razy w czasie ciąży: między 11. a 14. tygodniem, 33. a 37. tygodniem oraz jeden raz po porodzie położna lub lekarz prowadzący ciążę będzie miał obowiązek sprawdzić, jakie jest ryzyko pojawienia się u kobiety depresji poporodowej. Jeśli takie badanie potwierdzi depresję, to w zależności od jej stanu, kobiecie zaproponuje się grupę wsparcia, pomoc położnej, wizytę u psychologa lub psychiatry. Takie rozwiązania budzą czasami mieszane uczucia i nasza sonda jest tego potwierdzeniem.

"To bardzo słuszna droga, ponieważ większość mam boryka się już na etapie pierwszych tygodni, miesięcy z różnymi problemami" – ocenia jedna z kobiet Jej zdaniem, taka fachowa pomoc jest bardzo ważna na początku ciąży, szczególnie wtedy, kiedy jest to pierwsze dziecko. "Wszytko jest nowe, świeże, kobieta może mieć różne dylematy i problemy związane z tym, że spodziewa się potomstwa" - uważa.

"Czasami o pewnych sprawach się nie mówi, a ciąża to jest taki stan, że niektóre kobiety wymagają czasami wsparcia" – dodaje mama dwójki dzieci. Sonda pokazuje jednak, że niektóre mamy odbierają to jako formę nacisku na kobiety. "Przymuszanie kobiet do czegokolwiek nie jest dobrym rozwiązaniem, może warto mówić o problemie, uświadamiać" – zastanawia się mama dwójki dzieci. "Ważne jest, aby kobiety w kluczowych momentach swojego życia miały dostęp do psychologów, ale nie chciałabym być poddana takiej presji, jeżeli bym się czuła dobrze" – stwierdza mama bliźniąt.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety dla czytelniczek mamotoja.pl! Kliknij w grafikę:

Zobacz także
mamotoja.pl

Niech kobieta sama decyduje czy chce iśc do lekarza

"Kobieta powinna sama decydować. Ma potrzebę iść, to idzie, leczy się, rozmawia. Nie ma potrzeby, nie idzie" - stwierdza młoda mama z maleństwem w wózku. "Nie zgadzam się z tym" – ocenia tata córki. Jego zdaniem, przyszła mama powinna mieć wsparcie swojego mężczyzny. "Trzeba dbać o kobietę i wtedy żadnej depresji nie będzie" – mówi.
Dla mamy dwójki chłopców ważne jest, aby kobieta w ciąży była pod odpowiednią opieką, bo to wpływa na przebieg ciąży. "Spokój wewnętrzny jest najważniejszy" - mówi. Dla początkującej mamy to bardzo dobry pomysł. "O tym się zwykle nie mówi, ale pierwsze tygodnie ciąży to jest dosyć ciężki czas" – oceniła.

A wy jak podchodzicie do tego tematu? Uważacie, że takie badania to dobry pomysł? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama