Aktualności

Wiosną nie ma smogu? Dość legend i mitów na temat zanieczyszczenia!

Czy smog to zawsze gęste jak mleko, śmierdzące powietrze? Jakie zanieczyszczenia są rzeczywiście niebezpieczne dla zdrowia? Co to jest i z czego się bierze smog, tłumaczy ekspert – prof. Katarzyna Juda-Rezler.

Co to jest smog? Smogowe zanieczyszczenie pojawia się wtedy, kiedy pogarsza się jakość powietrza i to zjawisko może utrzymywać się przez kilka czy nawet kilkanaście dni – mówi prof. Katarzyna Juda-Rezner z Politechniki Warszawskiej. Zobacz nasz film i poznaj fakty na temat smogu. Zbyt dużo krąży mitów na ten temat! jednym z nich jest, że smog jest problemem tylko zimą, kiedy powietrze zanieczyszczane jest z powodu dymu z kominów, tymczasem wiosną i latem dopuszczalne normy jakości powietrza są przekroczone. Wszystko przez tzw. smog wtórny (zanieczyszczenia, które opadły na ziemię zimą w przypadku deszczu i wiatru są ponownie unoszone w powietrze) oraz - oczywiście - przez spaliny emitowane przez samochody.

Skąd się wzięło słowo SMOG?

Smog – to słowo powstało z połączenia angielskich słów "smoke" i "fog", czyli dym i mgła. Pojawiło się w latach 50-tych ubiegłego wieku podczas wielkiego smogu w Londynie. Bo smog, by go tak nazywać, powinien trwać minimum przez kilka dni.
Jeżeli mamy jedno-, dwudniowe pogorszenie jakości powietrza, kiedy wzrasta stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu uznawane za normę, mówimy o silnym zanieczyszczeniu powietrza, a nie smogu.

Jakie cząstki zanieczyszczają powietrze?

Zanieczyszczenie powietrza to bardzo skomplikowana sprawa. Mówimy o nim, kiedy  występują w atmosferze podwyższone stężenia różnych gazów, a także cząstki stałe, czyli pył zawieszony. Ten pył to cząstki o tak małym rozmiarze, że nie opadają, tylko utrzymują się w powietrzu. Przyjmuje się, że ich rozmiar to mniej niż średnica włosa.
Poznaj dokładne rozmiary i nazwy zanieczyszczeń, jakie znajdują się w powietrzu, którym oddychasz ty i twoja rodzina, obejrzyj nasz film!

Zobacz też: Czy warto kupić maseczkę antysmogową? [WIDEO]

 

Pielęgnacja
Smog: jaki ma wpływ na zdrowie dzieci i dorosłych? [WIDEO]
Zanieczyszczenia, którymi oddychamy, wpływają szczególnie silnie na dzieci – mówi alergolog, dr Piotr Dąbrowiecki. W jaki sposób? Zobacz nasz film!

Smog, a właściwie zanieczyszczenia, jakie są obecne w powietrzu, wyjątkowo mocno dotykają dzieci. Szczególnie zaś dzieci z astmą, czyli te maluchy, w których układzie oddechowym dochodzi do zapalenia, czyli astmy – tłumaczy d r n. med., alergolog i internista, Piotr Dąbrowiecki . Jakie są więc skutki smogu? Dla kogo smog jest niebezpieczny? Istnieją cztery grupy osób , dla których smog jest szczególnym zagrożeniem dla zdrowia. Wśród nich znajdują się: dzieci, osoby starsze, osoby chore na astmę lub choroby układu oddechowego i krążenia. Te osoby powinny absolutnie unikać wychodzenia na dwór podczas smogu.  Najsilniej smog wpływa na dzieci astmatyczne, to znaczy, że skutki smogu najbardziej odczuwają takie maluchy, które dotyka  zapalenie zwane astmą , które się charakteryzuje: dusznościami światami (świszczącym oddechem) kaszlem Na astmę nakłada się zapalenie wywoływane przez obecność zanieczyszczeń w powietrzu, którym maluchy oddychają. To doprowadza do większej ilości objawów, więc ewidentnie szkodzi dzieciom z alergią, alergicznym nieżytem nosa czy astmą właśnie.  Skąd się bierze smog? Wszyscy wiemy, że smog to zmora podczas sezonu grzewczego. Ale co powoduje, że powstaje i jest tak niebezpieczny dla zdrowia? Podczas spalania drewna lub węgla zawsze do powietrza przenikają zanieczyszczenia, a skoro zimą musimy docieplać mieszkania , wówczas produkujemy znaczne ilości tych zanieczyszczeń. Dodatkowo powietrze zanieczyszczane jest też przez spaliny samochodów i wielkie fabryki. Im powietrze jest bardziej zanieczyszczone, tym jest cieplejsze. Taka warstwa ciepłego powietrza tworzy dla smogu swego rodzaju kopułę, która nie pozwala mu na rozwianie się. A wtedy stężenie smogu wzrasta, powodując, że jakość powietrza znacznie odbiega od norm. Czy w walce ze smogiem należy korzystać z maseczek...

Po co dzieciom witamina D?
Fotolia/Babyonline.pl
Zdrowie
Witamina D dla dzieci - w tranie czy kroplach? Kiedy podawać? [WIDEO]
Witamina D w kroplach jest najlepsza dla niemowląt, a w jakiej postaci podawać ją starszym dzieciom? I kiedy właściwie należy suplementować dzieciom witaminę D? Zapytaliśmy o to eksperta z Centrum Zdrowia Dziecka.

Witamina D odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie dziecka. Wiele badań wskazuje na to, że działa korzystnie nie tylko na układ szkieletowy i mięśnie, ale również na inne narządy, m.in. trzustkę. Witamina D u dzieci zapobiega też infekcjom i alergiom. Witamina D dla dzieci z diety i słońca? Prowadzone badania w populacji polskich dzieci wskazują, że dieta nie zapewnia odpowiednich ilości witaminy D . - Tylko 5 proc. dzieci pokrywa zapotrzebowanie na witaminę D z diety, w związku z tym suplementacja jest wskazana – wyjaśnia dr Justyna Czech-Kowalska , neonatolog z Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka:. – Samo przebywanie na świeżym powietrzu nie jest wystarczające do uzyskania prawidłowych zasobów witaminy D w okresie jesienno-zimowym. Wiadomo, że wtedy nie jesteśmy w stanie wyprodukować witaminy D. Czy podawać dziecku witaminę D przez cały rok? Aby rozwój dziecka przebiegał prawidłowo, nie zapominaj o suplementacji wit. D.  Kiedy powinnaś podawać dziecku tę witaminę? - U dzieci suplemementacja na pewno powinna być prowadzona jesienią i zimą , ale obecnie coraz częściej mówi się, że być może powinniśmy myśleć o całorocznej suplementacji, biorąc pod uwagę, jaki styl życia mają nasze dzieci – podkreśla neonatolog. Kremy z filtrami przeciwsłonecznymi a witamina D Latem, kiedy dzieci mogłyby wytwarzać więcej "słonecznej witaminy", smarujemy je (i słusznie!) kremami z filtrami przeciwsłonecznymi , które obniżają syntezę witaminy D o – jak podaje dr Czech-Kowalska - ponad 90 proc. Dlatego warto zapytać lekarza, czy ekspozycja na słońce naszego dziecka jest wystarczająca, czy może warto podawać mu dodatkowo witaminę D w kroplach lub innej formie. Dawki witaminy D dla dzieci Dawkowanie witaminy D u dzieci uzależnione jest od wieku dziecka: niemowlęta : 400 jednostek (najczęściej 1 kropelka lub kapsułka...

czapki dla dziewczynki
Zakupy
Dodatki dla dziewczynek: czapki, szaliki, rękawiczki, nauszniki – jesień-zima 2016/2017
W sezonie jesień-zima bardzo ważne są ciepłe i wygodne akcesoria: czapki, szaliki, nauszniki, rękawiczki itp. Przejrzeliśmy propozycje sklepów dla dziewczynek. Wybierz coś dla swojej księżniczki!
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz