PopSugar.com
Aktualności

O tym trzeba mówić! Gwiazdy o depresji poporodowej

Depresja poporodowa to coś, co przytrafia się wielu młodym mamom, także tym słynnym. Trzeba o niej mówić, zamiast cierpieć w milczeniu.

Depresja poporodowa , czy nawet  zwykły, związany z przestrojeniem hormonalnym  baby blues to coś, o czym młodym mamom trudno mówić. Wszyscy wokół  oczekują, że będą rozpływać się ze szczęścia, bo przecież mają ślicznego, zdrowego bobasa. One także się tego spodziewały. I jak tu przyznać się, nawet tylko przed sobą, że jest źle i że wcale nie czuje się radości?


O depresji poporodowej trzeba mówić!

Przede wszystkim po to, by inne kobiety wiedziały, że depresja po porodzie przytrafiła się nie tylko im. I że można ją leczyć.

– Kobiety muszą wiedzieć, że nie są same –  mówi Hayden Panettiere, jedna ze znanych mam, które zdecydowały się opowiedzieć o swoich doświadczeniach.

Polecamy także: Baby blues i depresja poporodowa - już ich nie pomylisz
 

 

"For the sake of those around me, including my son, I pretended, but when I began showering again in the second week, I...

Posted by PopSugar Moms on 1 października 2015

 

 


W artykule opublikowanym przez PopSugar.com  gwiazdy opowiadają o smutkupustcelęku, niechęci do dziecka, frustracji, o tym, że nie czuły się szczęśliwe, swoim bólu, poczuciu bezsilności.

Alanis Morissette czuła fizyczny ból. Bolało ją wszystko: ręce, nogi, plecy, głowa... – Czułam się tak, jakbym była pokryta smołą,  wszystko wymagało ode mnie 50 razy większego wysiłku niż zwykle – mówi.

Brooke Shields urodziła piękną, zdrową córeczkę, ale nie mogła na nią patrzeć,  śpiewać jej ani się do niej uśmiechnąć.  Wszystko, czego chciała,  to zniknąć albo nawet umrzeć.

Bryce Dallas Howard miała wrażenie, że cierpi na emocjonalną amnezję. Nie mogła płakać, ani się śmiać. Za każdym razem, gdy patrzyła na synka, czuła się tak jak Brooke – chciała zniknąć.

Kendra Wilkinson nie miała siły uczesać się, wyszorować zębów, wejść pod prysznic.

Gwyneth Paltrow po urodzeniu synka, Mosesa,  czuła się jak zombi.  Nie była w stanie zbudować więzi z synkiem, czuła się samotna, oddzielona od innych niewidzialnym murem.   Nie rozumiała, co się z nią dzieje.

Melissa Rycroft także czuła się przeraźliwie samotna, tak, jakby była  jedyną osobą na świecie, która przez to przechodzi. Oczywiście nie była jedyna, ale skąd miała to wiedzieć, skoro nikt nie chce o tym rozmawiać? Najwyższy czas to zmienić.

 

 


Napisz do nas o swoich doświadczeniach

Zmagałaś się z depresją poporodową? Co czułaś? Czego się bałaś? Byłaś w stanie o tym mówić? Kto ci pomógł?
Napisz o tym w komentarzu albo mailu do redakcji (bturska@burdamedia.pl)

Przeczytaj także: Depresja poporodowa - można ją pokonać
 

Paulina Sykut-Jeżyna o baby blues po narodzinach córeczki

Depresja poporodowa, baby blues, połóg, zaburzenia nastroju, miłość do dziecka, relacje w rodzinie, noworodek, macierzyństwo
Fotolia
Połóg
Jak nie pomylić baby bluesa z depresją poporodową
Zamiast radości po narodzinach dziecka czujesz smutek, niepokój i lęk – tak może objawiać się baby blues, ale także choroba, jaką jest depresja. Zapamiętaj bardzo ważne różnice między nimi, aby pomóc sobie lub innym.

Co czujesz po narodzinach dziecka? Baby blues: zamiast się cieszyć, czujesz się bezradna i przytłoczona nowymi obowiązkami, smutna. A dziecko staje ci się niemal obojętne. Nie rozumiesz, dlaczego płacze , nie wiesz, jak je uspokoić, sama często płaczesz, dochodzisz do wniosku, że nie potrafisz się nim opiekować i wyrokujesz, że nie nadajesz się na matkę.  Depresja poporodowa:  początek depresji poporodowej może być podobny do baby bluesa. Młoda mama, które świetnie zadebiutowała w nowej roli, zaczyna odczuwać, że dziecko zabrało jej radość i siły. Może cierpieć na bezsenność i utratę apetytu. Budzi się zmęczona i zniechęcona. Czuje się winna, ponieważ częściej niż miłość , odczuwa irytację i złość do dziecka albo nadmierny lęk o nie. Mogą pojawiają się natrętne, agresywne myśli skierowane przeciwko niemowlęciu.  Kiedy się pojawia?  Baby blues: od urodzenia dziecka i trwa przez kilka dni lub tygodni. Zwykle sam ustępuje. Depresja poporodowa: może wystąpić od razu po porodzie albo po kilku tygodniach, a nawet miesiącach od rozwiązania, gdy dobrze radząca sobie dotychczas młoda mama nagle staje się zmęczona dzieckiem, przygnębiona, nieszczęśliwa.  Jak często się zdarza? Baby blues: nie jesteś ze swoimi uczuciami osamotniona – takiego rozchwiania emocjonalnego doświadcza prawie 80 proc. kobiet. Depresja poporodowa: na szczęście  dotyka młode mamy rzadziej (choć wcale nie tak rzadko!), cierpi na nią około 10-15 proc. kobiet.  Co pomoże się z nimi uporać?  Baby blues: wsparcie partnera i rodziny – aby mogli ci pomóc, powinni wiedzieć, co teraz czujesz, więc nie wahaj się mówić o swoich problemach. Wypłakuj się w rękaw przyjaciółce, korzystaj z telefonów zaufania i grup wsparcia dla młodych mam . Proś o pomoc w codziennych obowiązkach....

depresja, baby blues, smutek
Fotolia
Tata
Tato, pomóż jej uporać się z baby bluesem!
Dla świeżo upieczonej mamy pierwsze dni po urodzeniu dziecka są trudniejsze niż możesz sobie wyobrazić. Nie zostaw jej na lodzie, zwłaszcza jeśli jest przygnębiona. Baby blues to nie żarty!

Choć kobiety są dziś silne i zaradne, nadal pragną, by ich mężczyźni rozumieli je i je wspierali. Tuż po porodzie potrzebują tego najbardziej, zwłaszcza jeśli dopada je baby blues czyli  poporodowy smutek .  Jak możesz pomóc mamie swojego dziecka? Zobacz także: Oko w oko z noworodkiem Nie obwiniaj jej - baby blues to nie fanaberia! Baby blues , czyli trwające do 6 tygodni poporodowe obniżenie nastroju, przytrafia się aż 80 proc. młodych mam, a więc jest czymś bardzo powszechnym. Główni winowajcy? Szalejące po porodzie hormony (są jak tsunami: trudno się im przeciwstawić), zmęczenie, ból, lęk związany z wchodzeniem  w zupełnie nową rolę… Spróbuj zrozumieć   Dotknięte baby bluesem mamy są smutne i rozdrażnione . Czują się zagubione, mogą sądzić, że są złymi matkami, bo nie kochają dziecka tak, jak sobie wyobrażały. Mają huśtawkę nastrojów . To wszystko jest naprawdę bardzo trudne do zniesienia.  Nie bądź jak Wujek Dobra Rada  Twoja ukochana nie potrzebuje teraz ekspertów, którzy sypią radami w stylu „Weź się w garść” i załamują ręce nad jej bezradnością. Nie potrzebuje krytyki ani pytań w rodzaju „Ciekawe po co kupiliśmy te wszystkie poradniki?”. Ona i tak czuje się pewnie najgorszą mamą na świecie. Dodaj jej pewności siebie.  Wysłuchaj  Przytul ją i pozwól jej się wygadać , a jeśli trzeba wyjęczeć, wypłakać i wykrzyczeć. Nie naciskaj jednak, jeśli nie będzie chciała powiedzieć, co czuje. Zdarza się, że młodym mamom trudno zaakceptować własne uczucia. Czasem też po prostu trudno je nazwać.  Nie bierz wszystkiego do siebie  Może się zdarzyć, że usłyszysz coś, czego byś nie chciał: żale, pretensje, rzeczy w rodzaju „Po co ja cię w ogóle poznałam?” czy „Sam jesteś jak dziecko!”. W emocjach mówi się...

Mężczyzna cierpi na depresję poporodową
Fotolia
Aktualności
Po urodzeniu dziecka twój partner dziwnie się zachowuje? To może być depresja!
Depresja poporodowa nie jest problemem dotyczącym wyłącznie kobiet. Według najnowszych badań, mężczyźni też mogą jej doświadczać, choć objawy wyglądają inaczej, niż u kobiet.

Depresja poporodowa jest diagnozowana u kobiet w pierwszych 12 miesiącach życia dziecka. Okazuje się jednak, że objawy depresji poporodowej mogą występować także u mężczyzn. Doświadcza ich 1 na 4 świeżo upieczonych ojców. Najczęstszymi objawami depresji są: przygnębienie, brak zainteresowania codziennymi aktywnościami, brak skupienia, poczucie bezsilności , brak energii. Jane Iles, Pauline Slade, i Helen Spiby z Uniwersytetu Sheffield w Wielkiej Brytanii, przeprowadzili badanie poziomu stresu i objawów depresji poporodowej u par 7 dni, 6 tygodni i 3 miesiące po urodzeniu dziecka . Okazało się, że symptomy depresji były podobne niezależnie od płci badanych. Tym, co może je potęgować, jest brak wsparcia i niezainteresowanie ze strony partnera. Kobiety częściej mówią o emocjach, choć depresja poporodowa i  baby blues  wciąż są tematami tabu. U młodych mam depresja może objawiać się smutkiem i przygnębieniem, młodzi ojcowie reagują inaczej – mogą zachowywać się agresywnie, uciekają od obowiązków domowych lub popadają w nałogi. Kobiety boją się mówić o depresji poporodowej. Myślą, że są złymi matkami . O depresji poporodowej wśród mężczyzn w ogóle się nie mówi, młodzi ojcowie są jeszcze bardziej stygmatyzowani, a lekarze ignorują ich uczucia, skupiając się wyłącznie na młodych mamach. Badacze apelują do lekarzy, by dostrzegli problem wśród młodych ojców i przestali go ignorować. Młodym mamom radzą, by nakłoniły partnera do rozmowy, jeśli widzą niepokojące objawy. Zauważyłyście u swoich partnerów objawy depresji? A może same jej doświadczyłyście? Czytaj także: Gwiazdy mówią o depresji poporodowej źródło: psychologytoday.com

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj