Reklama

Wprowadzenie bezpłatnych szczepień dla dzieci przeciw pneumokokom od dawna postulował Pediatryczny Zespół Ekspertów do spraw Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia. Wygląda na to, że od 1.01.2017 r. szczepionka będzie bezpłatna dla wszystkich dzieci i pojawi się w kalendarzu szczepień obowiązkowych.

Reklama

Po co bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom

O wprowadzeniu bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom eksperci mówią od lat, gdyż te bakterie są dla małych dzieci wyjątkowo groźne. Są częstą przyczyną zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli, zatok, ucha środkowego. Mogą też spowodować sepsę, czyli groźne zakażenie całego organizmu.
W 2016 r. Sejm przyjął ustawę, która przekazywała finansowanie szczepień z Ministerstwa Zdrowia do NFZ. Celem zmiany było to, żeby szczepienia, które do tej pory były zalecane – czyli dla rodziców płatne (np. przeciw pneumokokom, meningokokom, ospie wietrznej, wirusowi HPV) – stały się bezpłatne.
Obecne Ministerstwo Zdrowia chce tę ustawę uchylić. - Jest absolutnie rolą państwa, żeby zapanować nad programem szczepień i znaleźć na to środki budżetowe - mówił kilka dni temu wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.
Szczepienia nadal miałyby więc być finansowane przez Ministerstwo Zdrowia (tak jak to jest obecnie). Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić zmianę, by od 2017 r. szczepionka przeciw pneumokokom była bezpłatna dla wszystkich dzieci.

Rodzice płacą ponad 1000 zł

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom są we wszystkich krajach UE. W Polsce do tej pory bezpłatną szczepionkę przeciw pneumokokom dostawały tylko wcześniaki urodzone przez 37. tygodniem ciąży oraz dzieci z grup ryzyka - np. chore na cukrzycę typu 1, z wadami serca, zaburzeniami odporności. Dzieci były też bezpłatnie szczepione, jeśli za szczepionkę płaciły samorządy (tak jest od wielu lat w Kielcach, spowodowało to zmniejszenie liczby chorujących dzieci, spadek konieczności pobytu dzieci w szpitalach).
W pozostałych przypadkach to rodzice płacili za szczepionkę. Cena 1 dawki szczepionki wynosi nawet 250-280 zł. W zależności od wieku dziecka w celu pełnego uodopornienia koniecznych jest kilka dawek (np. niemowlętom w pierwszym półroczu zaleca się 3 dawki plus 1 dawkę przypominającą, co kosztuje ponad 1000 zł).

Czytaj też: Jakie są szczepionki przeciw pneumokokom i jak najlepiej szczepić dzieci - wyjaśnia ekspert

Projekt w konsultacjach społecznych

Ministerstwo Zdrowia przekazało projekt ustawy wprowadzającej bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom do konsultacji społecznych. Konsultacje potrwają do 29 marca 2016 r.

Reklama

Zobacz też: Ważne zmiany w kalendarzu szczepień na 2016 rok

Reklama
Reklama
Reklama