Błonica to choroba zakaźna, która nieleczona może doprowadzić do śmierci. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed epidemią odry w Europie i, jak podaje Wirtualna Polska, informuje o przypadkach zachorowań na błonicę na południu Europy.

Reklama

Co to jest błonica?

Błonica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie moczugowca błonicy. Ta groźna choroba jest przenoszona przede wszystkim drogą kropelkową. Bakteria przedostaje się do nosa i jamy ustnej przez bezpośredni kontakt z nosicielem lub osobą chorą. Błonica wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Nieprawidłowa kuracja lub brak jakiegokolwiek leczenia mogą doprowadzić do zatrucia organizmu, trwałych uszkodzeń narządów, a nawet śmierci. Sposobem uniknięcia błonicy jest szczepienie. W Polsce szczepionki przeciwko błonicy są obowiązkowe. Według danych WHO, w 2015 roku odnotowano 4530 zachorowań na błonicę – to o 350 więcej przypadków niż w 2010 roku. W związku z rosnącą liczbą zachorowań szczepienia ochronne są koniecznością, w przeciwnym razie choroba może powrócić.

Szczepionka przeciw błonicy

W Polsce szczepienie przeciwko błonicy jest obowiązkowe i bezpłatne. Szczepionka jest podawana w postaci błoniczo-tężcowo-krztuścowej szczepionki skojarzonej (DTP). Po zmianach w kalendarzu szczepień, od 2017 roku każde dziecko powinno zostać zaszczepione czterema dawkami szczepionki: w 2. miesiącu życia, 3-4. miesiącu życia, 5-6. miesiącu życia i 16-18. miesiącu życia. W 6. roku życia dziecko powinno dostać dawkę przypominającą.

Zobacz także: Aktualny kalendarz szczepień

Ruchy antyszczepionkowe zagrażają dzieciom

11 lipca na oficjalnej stronie Światowej Organizacji Zdrowia pojawił się następujący komunikat: "Trwające epidemie odry w Europie doprowadziły do 35 zgonów w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ostatnim przypadkiem jest 6-letni chłopiec z Włoch, kraju, w którym na 3300 zachorowań od czerwca 2016 odnotowano już dwa zgony. W kilku innych krajach zauważono ogniska choroby: zgodnie z danymi krajowych organów zdrowia publicznego, w Rumunii z powodu odry zmarło już 31 osób, 1 w Niemczech i 1 w Portugalii". Wzrost zachorowań na odrę jest bezpośrednio związany z ruchami antyszczepionkowymi. Rodzice nie szczepią dzieci, tym samym ryzykując powrót groźnych chorób zakaźnych, takich jak błonica. WHO ostrzega, że decyzja o nieszczepieniu dziecka zagraża nie tylko niezaszczepionemu maluchowi, ale również innym dzieciom.

Zobacz także

Zobacz także: Odra zabiła chorującego na białaczkę 6-latka. Wszystko przez... szczepionki

Reklama

Źródło: who.int, wp.pl

Reklama
Reklama
Reklama