Zasada spalonego ma sprawić, że gra w piłkę nożną będzie bardziej sprawiedliwa i emocjonująca. Chodzi o to, aby piłkarze nie mogli pójść na łatwiznę, ale by wypracowali odpowiednią pozycję do strzału na bramkę.

Reklama

Ze spalonym związane jest również inne pojęcie – pułapka ofsajdowa. Gdyby nie istniał spalony, nie byłoby też pułapki ofsajdowej. Wyjaśniamy definicję spalonego, związane z nim kontrowersje i jego wpływ na przebieg gry.

Na czym polega spalony?

Zgodnie z przepisami, ze spalonym mamy do czynienia wtedy, gdy zawodnik drużyny atakującej znajduje się na pozycji spalonej, czyli przebywa na połowie przeciwnika i w momencie podania do niego piłki jest bliżej linii końcowej rywala niż piłka oraz ostatni zawodnik z pola drużyny przeciwnej (nie licząc bramkarza, który nie jest zawodnikiem z pola).

O tym, czy jest spalony czy nie, decyduje moment podania piłki, a nie jej otrzymania. Gdy sędzia odgwiżdże spalonego, następuje rzut wolny dla drużyny przeciwnej, wykonywany z miejsca przewinienia.

Nie jest to jednak jedyny warunek uznania spalonego. O spalonym mówi się także wtedy, gdy zawodnik odniesie korzyść z przebywania na pozycji spalonej, kontynuując atak drużyny na bramkę. Do spalonego powinny być zatem spełnione dwa warunki: musi wystąpić pozycja spalona i korzyść z niej wynikająca.

Zobacz także

Poniżej na schemacie widać, na czym polega spalony: niebieska kropka po lewej stronie to pozycja spalona.

co to jest spalony w piłce nożnej schemat
Adobe Stock

Schemat spalonego. Rys. Adobe Stock

Gol strzelony przez zawodnika na pozycji spalonej nie powinien być uznany – bramka jest nieważna. Zdarza się jednak, że sędziowie nie zauważają „spalonego”, wtedy gol jest uznawany, co doprowadza zawodników, którym strzelono bramkę i ich kibiców do szału. Aby zapobiec takim wydarzeniom, do futbolu wprowadzono system pomocy sędziom video assistant referee (VAR), który umożliwia obejrzenie niejednoznacznych sytuacji podczas meczu na monitorze komputera.

Sprawdź: Piłka nożna – dlaczego warto oglądać ją z dzieckiem.

Kiedy nie ma spalonego:

  • zawodnik znajduje się na pozycji „spalonej”, ale nie otrzymuje piłki
  • „spalony” nie obowiązuje w momencie wykonywania rzutu z autu, rzutu rożnego oraz rzutu karnego
  • wszyscy zawodnicy atakujący znajdują się na swojej połowie
  • zawodnik potencjalnie „spalony” podąża spokojnie w kierunku własnej połowy, czyli ewidentnie nie atakuje
  • zawodnik w momencie podania piłki nie znajduje się na pozycji „spalonej”, ale wychodzi na nią w momencie przyjęcia piłki.

Kiedy zawodnik nie znajduje się na pozycji spalonej:

  • zawodnik nie znajduje się na połowie przeciwnika
  • zawodnik znajduje się w tej samej odległości od bramki przeciwnika co gracz drużyny przeciwnej (nie licząc bramkarza)
  • zawodnik dostaje piłkę po rzucie karnym, rożnym lub rzucie z autu
  • zawodnik otrzymuje piłkę od partnera z drużyny, który znajduje się bliżej bramki przeciwnika niż on sam – tzw. podanie do tyłu

Spalonego nie ma także w sytuacji, gdy piłkarz wymija przeciwników i znajduje się sam na sam z bramkarzem, ale podaje piłkę do kolegi z drużyny do tyłu lub po linii. W takiej sytuacji odgwizduje się spalony tylko wtedy, gdy zawodnik poda piłkę do przodu.

Sprawdź także: Piłka nożna – jak trenować z dzieckiem [FILM]

Pozycja spalona a pułapka ofsajdowa

Pułapka ofsajdowa polega na tym, że zawodnicy drużyny broniącej odsuwają się od bramki w ten sposób, aby jeden lub więcej zawodników przeciwnika znalazło się bliżej niej, czyli na pozycji spalonej. Zawsze jednak istnieje ryzyko, że sędziowie nie zauważą spalonego. Wtedy pułapka ofsajdowa obraca się przeciwko drużynie, którą ją zastawiła.

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama