Prezentowane ćwiczenia zostały wybrane spośród ćwiczeń, które wykonują dzieci podczas treningów Akademii Piłkarskiej Legia Warszawa.
Pierwsze ćwiczenia pomaga wejść dziecku gładko w trening i rozgrzać organizm. Kolejne przykłady – to ćwiczenia ogólnorozwojowe, z czucia piłki i koordynacji.

Reklama

1 ćwiczenie – rozgrzewające

Niedaleko bramki rozłóż sznurowaną drabinkę. Poproś dziecko o to, by poturlało piłkę po drabince. Dziecko ma za nią pobiec, wysoko podnosząc kolana, a bieg ma zakończyć strzałem w światło bramki.
W drugim wariancie dziecko ma poturlać piłkę nogą, a odcinek drabinek pokonać naprzemiennymi skokami – raz ze złączonymi nóżkami, raz z nogami na zewnątrz drabinki (podobnie ja w grze w klasy).

2 ćwiczenie – trening szybkiego reagowania na piłkę

Poproś dziecko, by stanęło twarzą do bramki na szeroko rozstawionych nogach. Stań za dzieckiem i poturlaj piłkę między jego nogami w kierunku bramki. Zadaniem dziecka jest jak najszybsze strzelenie gola.

3 ćwiczenie – trening koordynacji

Poproś, by dziecko podrzuciło piłkę w górę i zanim ją złapie, dotknęło nosa jedną, a następnie drugą ręką. W drugiej wersji tego ćwiczenia ma dotknąć ręką najpierw jednego, następnie drugiego kolana.

4 ćwiczenie – praca nad szybkością

Poproś dziecko, by wykonywało za tobą polecenia. Najpierw niech postawi lewą stopę na piłce, następnie prawą. Potem niech dotknie piłki jednym i drugim kolanem, a następnie pupą, brzuchem i głową. Takie ćwiczenie niech powtórzy kilka razy, z coraz większą szybkością.

Zobacz także

5 ćwiczenie – gra w piłkę

Poproś dziecko, by próbowało strzelić gola, a ty mu w tym przeszkadzaj. Potem zamieńcie się rolami.

Reklama

Sprawdź: Czy warto zapisać dziecko na piłkę nożną?

Reklama
Reklama
Reklama