Reklama

Ruchy dziecka na USG można zauważyć już 7-8 tygodni od chwili poczęcia. Na pierwsze ruchy, które będziesz mogła poczuć, musisz jednak poczekać aż do 20.-24. tygodnia. Choć mogłoby się wydawać, że malec trenuje ruchy, wzmacnia mięśnie i świetnie się bawi, to jednak jest to tylko część prawdy. Naukowcy postanowili sprawdzić, co się dzieje z mózgiem maluszka, gdy kopie podczas snu.

Reklama

Tak poznaje swoje ciało

Wyniki badań sugerują, że ruchy w trzecim trymestrze ciąży pomagają stymulować te obszary mózgu, które odpowiadają za odbieranie informacji sensorycznych i rozwijają poczucie własnego ciała. To kolejny powód, by dbać o spokojny sen noworodka. Zdaniem naukowcom to odkrycie ma olbrzymie znacznie szczególnie dla sposobu opieki nad wcześniakami. Chodzi m.in. o minimalizację zaburzeń snu związanych z koniecznymi procedurami medycznymi. Nie należy także powstrzymywać tych ruchów u wcześniaków. Co więcej, takim dzieciom należy również zapewnić specjalne środowisko, by mogły czuć powierzchnie do kopania tak jak w łonie mamy. Dzięki temu będą miały szansę poznać swoje ciało i prawidłowo się rozwijać.

Jak naukowcy doszli do tych wniosków?

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalendarz ciąży Czytaj więcej

Badania zostały przeprowadzone dzięki współpracy ekspertów z University College London (UCL) oraz z University College London Hospitals (UCLH). Specjaliści przeanalizowali fale mózgowe 19 noworodków. Szczególnie interesowała ich faza REM (faza snu, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych). Okazało się, że gdy dzieci kopały lub ruszały rączkami podczas snu, aktywował się region ich mózgów połączony z korą czuciowo-somatyczną. Jest to obszar płatów ciemieniowych, który otrzymuje informacje sensoryczne z różnych części ciała. Jest on kluczowy, by płód mógł "mapować" swoje ciało i badać otoczenie. Co ciekawsze, rozmiar fal mózgowych był największy u wcześniaków urodzonych przed trzecim trymestrem. Gdy niemowlę kończyło kilka tygodni, fale przestawały być wyzwalane ruchem.
Wiek obserwowanych dzieci liczono tak, jakby maluszki się jeszcze nie urodziły, np. dziecko, które urodziło się w 35 tygodniu, traktowano po 7 dniach tak, jakby miało 36 tygodni, a nie tydzień. Noworodki te miały więc od 31. do 42. tygodni.

Źródło: indiablooms.com, indiablooms.com

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama