Rodzice, psychologowie i pediatrzy spierają się, czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku jest dla malucha bezpieczne. Są jednak miejsca, w których rodzice mogą ponieść konsekwencje swojego wyboru. Sama decyzja o spaniu z dzieckiem w jednym łóżku nie jest w żaden sposób regulowana przez prawo. Jeśli niemowlę umrze, śpiąc z rodzicami w łóżku, mogą oni zostać oskarżeni o nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka, a nawet zabójstwo. Dla was również brzmi to tak przerażająco, jak dla nas?

Reklama

Zarzuty zamiast opieki psychologa?

Przykładem tego typu postępowania jest historia 28-letniej Jessiki Harper z Pensylwanii w USA. W 2011 roku 2-miesięczny synek Jessiki udusił się, leżąc na kanapie. Według danych policji Jessiki nie było wtedy w pokoju. W lipcu tego roku kolejne (również 2-miesięczne) niemowlę udusiło się podczas snu, tym razem śpiąc z mamą w łóżku. Policja postawiła kobiecie zarzuty. W trakcie śledztwa funkcjonariusze dowiedzieli się, że po śmierci pierwszego dziecka, wielokrotnie informowano Jessikę o zagrożeniach wynikających ze wspólnego spania. Zaledwie kilka dni przed śmiercią drugiego chłopca Jessika konsultowała się z pediatrą. Podobne przypadki miały miejsce w kilku innych stanach – w Minnesocie, Georgii i Wisconsin.

Zobacz także: 10 sposobów, by zapobiec nagłej śmierci łóżeczkowej

Historia Jessiki jest kontrowersyjna. Nie można zabronić spania z dzieckiem, jednak czy w tak skrajnych przypadkach karanie rodziców jest usprawiedliwione? Śmierć dziecka jest dla rodziców niewyobrażalnie bolesnym doświadczeniem, niezrozumiałym dla tych, których nie dotyczy. Być może matki, które w ten sposób straciły dzieci, powinny otrzymać fachową pomoc specjalistów zamiast zarzutów i kary pozbawienia wolności?

Czy dzielenie łóżka z niemowlakiem jest bezpieczne?

Pozostawienie dziecka samego w łóżku czy na kanapie jest niebezpieczne, jednak wspólne spanie może przynieść wiele korzyści. Spanie z dzieckiem jest niewskazane tylko w szczególnych przypadkach, np. gdy rodzic pił alkohol lub gdy pali papierosy. Większość pediatrów zapewnia, że nie ma przeciwwskazań do wspólnego spania, wręcz przeciwnie. Choć nie jest to jedyny sposób budowania więzi, wspólny sen daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, może pomóc w utrzymaniu laktacji i ma działanie terapeutyczne. To rodzic powinien zadecydować czy spanie z dzieckiem jest dla niego dobrym rozwiązaniem.

Zobacz także

Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Czytaj także: 7 szkodliwych mitów o spaniu z dzieckiem

Reklama

źródło: romper.com

Reklama
Reklama
Reklama