W 2017 roku obowiązują te same zasady, które obowiązywały rodziców w 2016 roku. Rodzicowi, który pracuje i wychowuje co najmniej jedno dziecko do 14 lat, przysługują w ciągu roku kalendarzowego 2 dni wolnego wymienne na 16 godzin. Dni niewykorzystane w poprzednim roku kalendarzowym nie przechodzą na nowy rok.

Reklama

Dwa dni wolne na dziecko

– to musisz wiedzieć

Z wolnego może skorzystać tylko jeden rodzic. Dopuszczalne jest jednak podzielenie się przez rodziców i wykorzystanie jednego dnia (lub 8 godzin) przez każdego z nich. Zwolnienie należy się każdemu pracownikowi, także temu zatrudnionemu w niepełnym wymiarze godzin. Przykładowo, pracownik zatrudniony na pół etatu może wykorzystać 8 godzin zwolnienia, pracownik pracujący na 1/4 etatu 4 godziny itd.

Warto pamiętać, że rodzicowi przysługują 2 dni wolnego (lub 16 godzin) niezależnie od liczby dzieci. Oznacza to, że rodzic z jednym dzieckiem może wziąć 2 dni wolnego na opiekę, podobnie jak rodzic, który ma pięcioro dzieci. Przez to rodziny wielodzietne mogą czuć się poszkodowane. Zwolnienie od pracy nie przysługuje rodzicom pozbawionym władzy rodzicielskiej.

Prawo do zwolnienia przysługuje każdemu pracownikowi od pierwszego dnia zatrudnienia. Aby otrzymać wolne, należy złożyć pisemny wniosek o zamiarze skorzystania z uprawnienia. Pracownik nie ma obowiązku motywowania swojej prośby, a pracodawca nie może dociekać, czy zwolnienie było wykorzystane zgodne z celem. Konkretny dzień wykorzystania zwolnienia musi być jednak uzgodniony z pracodawcą.

Zobacz także

Wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje podczas zwolnienia, jest obliczane tak, jak wynagrodzenie otrzymywane w czasie urlopu wypoczynkowego.

Szczegółowe informacje znajdziecie na tej stronie.

Reklama

Czytaj także: Zasiłki na dzieci w 2017 roku

Reklama
Reklama
Reklama