Badania prowadzono w Hiszpanii. Podczas nich obserwowano, jak przebiega ciąża u kobiet zakażonych koronawirusem i jak rozwijają się dzieci z „ciąż koronawirusowych”. Jak dotąd przeanalizowano dane pochodzące z czasu ciąży i pierwszych 6 tygodni życia dziecka. Projekt będzie kontynuowany, aby sprawdzić, czy koronawirus może wywoływać jakieś odległe w czasie zmiany u dzieci z takich ciąż. W planie jest monitorowanie rozwoju motoryki i języka przez pierwsze 42 miesiące życia dzieci.

Reklama

Niepokojące odkrycie

Naukowcy poddali testom noworodki 21 kobiet, które w ciąży przeszły COVID-19, i 21 noworodków kobiet, które w ciąży nie były zakażone koronawirusem. Dzieci oceniano na podstawie skali zachowania noworodków (NBAS). Mierzy ona ruchy i zachowanie dziecka. Wyniki z obu grup porównano.

Jak się okazało, po 6 tygodniach życia pojawiły się pewne różnice u niektórych dzieci z grupy z „ciąż kowidowych”. Nieco inaczej reagowały one na trzymanie lub przytulanie – miały zauważalne trudności z kontrolowaniem ruchów głowy i ramion w porównaniu do dzieci z grupy kontrolnej, czyli dzieci urodzonych z ciąż nienarażonych na SARS-CoV-2. Naukowcy podejrzewają, że zmiany w funkcjach motorycznych (ruchowych) dzieci mogą wynikać z zakażenia matki koronawirusem.

Potrzebne są dalsze badania

„Nie wszystkie dzieci matek zakażonych COVID-19 wykazują różnice w rozwoju neurologicznym, ale nasze dane pokazują, że ryzyko ich wystąpienia jest zwiększone w porównaniu z tymi dziećmi, które nie były narażone na COVID w macicy. Potrzebne jest większe badanie, aby potwierdzić dokładny zakres różnicy. To właściwy moment na nawiązanie międzynarodowej współpracy, która pozwoliłaby nam ocenić długotrwały rozwój neurologiczny u dzieci urodzonych podczas pandemii COVID-19” – powiedziała dr Rosa Ayesa Arriola, kierownik projektu.

COVID a ciąża: „Badania w tej dziedzinie mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia i zapobiegania możliwym problemom neurologicznym i zagrożeniom zdrowia psychicznego u tych dzieci w nadchodzących latach” – dodała pani doktor.

Zobacz także

Jak podkreślają naukowcy, wyniki wspomnianych badań wyraźnie pokazują, że warto dzieci z „ciąż kowidowych” bacznie obserwować i w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących ich rozwoju konsultować się z pediatrą.

Źródło: pulsmedycyny.pl

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama