Harry Potter: wszystkie części książek i filmów – kolejność
Części sagi Harry'ego Pottera od lat wywołują rumieńce na policzkach czytelników i widzów. Harry Potter to seria siedmiu książek fantasy napisanych przez J. K. Rowling. Pierwsza część ukazała się w 1997 roku, a ostatnia w 2007 roku. Na podstawie książek powstały filmy. Zarówno książkowy, jak i filmowy Harry Potter stał się już ikoną, a dzieci na całym świecie za nim przepadają. Sprawdź, jakie są części przygód Harry'ego Pottera i w jakiej kolejności je czytać (i oglądać).
Od czasu premiery książki o Harrym Potterze, która zyskała olbrzymią popularność i była tłumaczona na wiele języków, ukazały się kolejne części przygód młodego czarodzieja. Powstały też ich ekranizacje. Nie wiesz, w jakiej kolejności czytać je i oglądać? Przedstawiamy tytuły wszystkich części Harry'ego Pottera po kolei, abyś nie stracił wątku w pasjonujących potyczkach z Lordem Voldemortem – czarnym charakterem, który dąży do przejęcia władzy nad światem magii i chce osiągnąć nieśmiertelność. Prezentujemy też okładki wszystkich książek i krótkie opisy.
Harry Potter: wszystkie części książek po kolei
Cała seria o Harrym Potterze obejmuje 7 części, które opisują losy młodego czarodzieja od dzieciństwa aż po wczesną dorosłość. Poszczególne części ukazywały się w następującej kolejności:
- Harry Potter i Kamień Filozoficzny – wydania 1997 (w Polsce 2000 r.)
- Harry Potter i Komnata Tajemnic – rok wydania 1998 (w Polsce 2000 r.)
- Harry Potter i więzień Azkabanu – rok wydania 1999 (w Polsce 2001 r.)
- Harry Potter i Czara Ognia – rok wydania 2000 (w Polsce 2001 r.)
- Harry Potter i Zakon Feniksa – rok wydania 2003 (w Polsce 2004 r.)
- Harry Potter i Książę Półkrwi – rok wydania 2005 (w Polsce 2006 r.)
- Harry Potter i Insygnia Śmierci – rok wydania 2007 (w Polsce 2008 r.).
W takiej właśnie kolejności powinno się czytać książki o Harrym Potterze, aby zachować ciągłość wątków. Poniżej przedstawiamy krótkie streszczenie każdej części.
Część pierwsza, Harry Potter i Kamień Filozoficzny
Osierocony w dzieciństwie Harry Potter dowiaduje się, że jest czarodziejem i zaczyna naukę w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Tam znajduje przyjaciół, z którymi udaje mu się powstrzymać jednego z nauczycieli, opętanego przez Voldemorta, przed wykradnięciem kamienia filozoficznego.
Część druga, Harry Potter i Komnata Tajemnic
Ta część opowiada historię uratowania siostry Rona z Komnaty Tajemnic, której na zlecenie Voldemorta strzeże bazyliszek. Wszystko to podczas drugiego roku nauki w Hogwarcie.
Trzecia część, Harry Potter i więzień Azkabanu
W tej części Harry'ego Pottera z więzienia ucieka były znajomy rodziców Harry'ego. Okazuje się jednak, że złym charakterem jest zupełnie ktoś inny.
Czwarta część, Harry Potter i Czara Ognia
Harry Potter bierze udział w turnieju. Voldemort odzyskuje ciało i pełnię mocy magicznych, co oczywiście wróży problemy.
Piąta część, Harry Potter i Zakon Feniksa
Piąta część opowiada o walce o to, by środowisko czarodziejów uwierzyło, że Voldemort wraca i zagraża całemu światu magii.
Szósta część, Harry Potter i Książę Półkrwi
To już szósty rok nauki magii młodych bohaterów, ale i odkrywanie tajemnic związanych z warunkami pokonania Voledemorta, a nie są one łatwe do zrealizowania.
Siódma część, Harry Potter i Insygnia Śmierci
Ostatnia część Harry'ego Pottera to czas ukrywania się Harry'ego i jego przyjaciół, a także poszukiwanie horkruksów, w których Voldemort ukrył części swojej duszy. Harry, Hermiona i Ron wracają do Hogwartu, gdzie odbywa się ostateczna rozgrywka między siłami zła i dobra.
Harry Potter – wszystkie filmy po kolei
Choć książek o Harrym Potterze ukazało się tylko 7, na ich podstawie nakręcono 8 filmów. Oto kolejność w jakiej należy je oglądać, aby zachować ciągłość fabuły.
- Harry Potter i Kamień Filozoficzny – 2001 r. (w Polsce 2002 r.)
- Harry Potter i Komnata Tajemnic – 2002 r. (w Polsce 2003 r.)
- Harry Potter i więzień Azkabanu – 2004 r. (w Polsce 2004 r.)
- Harry Potter i Czara Ognia – 2005 r. (w Polsce 2005 r.)
- Harry Potter i Zakon Feniksa – 2007 r. (w Polsce 2007 r.)
- Harry Potter i Książę Półkrwi – 2009 r. (w Polsce 2009 r.)
- Harry Potter i Insygnia Śmierci cz. I – 2010 r. (w Polsce 2010 r.)
- Harry Potter i Insygnia Śmierci cz. II – 2011 r. (w Polsce 2011 r.)
Wszystkie filmy o Harrym Potterze mają jednego producenta, ale poszczególne części były reżyserowane przez różnych reżyserów. W całym filmowym cyklu główne role grają ci sami aktorzy: Daniel Radcliffe (jako Harry Potter), Rupert Grint (jako Ron Weasly) ) oraz Emma Watson (jako Hermiona Granger).
Filmy o Harrym Potterze to nie jest propozycja dla małych dzieci. Jest w nich sporo scen, które mogą u nich budzić lęk lub przerażenie. Filmy posiadają ograniczenia wiekowe i warto się ich trzymać.
W realizację filmów o Harrym Potterze zaangażowana była sama J.K. Rowling, której obiecano, że ekranizacje będą wierne pierwowzorom książkowym. Udało się to w przypadku pierwszych dwóch części. W trzeciej dokonano już pewnych zmian, a od czwartej części zmian było więcej, głównie ze względu na objętość książek i wątków – wszystkich nie dało się przenieść na ekran.
Harry Potter – ciekawostki
W Polsce pierwsza część Harry'ego Pottera wyszła drukiem w 2000 roku i także u nas zyskała liczne grono wiernych fanów. Książki o Harrym Potterze to mieszanka gatunków literackich: fantasy, powieść przygodowa, powieść młodzieżowa i dreszczowiec. Warto wspomnieć, że Harry Potter spotkał się nie tylko z uznaniem dzieci, ale i krytyków i został uznany za jedną z najważniejszych pozycji współczesnej literatury młodzieżowej. Do 2018 roku sprzedano na świecie ponad 500 milionów egzemplarzy książek o małym czarodzieju, a cztery ostatnie części serii były najszybciej sprzedającymi się książkami w historii. Po kolejne części w dniach ich premier na całym świecie ustawiały się kolejki przed księgarniami.
J.K. Rowling uzupełniła serię książek o Harrym Potterze dodatkowymi utworami literackimi, których fabuła osadzona jest w świecie magii. Napisała też sztukę teatralną „Harry Potter i przeklęte dziecko’’. Powstał również serwis internetowy Pottermore.
Choć krytycy i znawcy literatury doszukują się w Harrym Potterze licznych odniesień do innych dzieł literackich i historii, sama J.K. Rowling ujawniła, że cały cykl jest „apelem o tolerancję i zaprzestanie bigoterii’’.
Pierwsze wydanie Harry'ego Pottera (brytyjskie) obejmowało 500 egzemplarzy. 300 z nich trafiło do bibliotek, a 200 do prywatnych czytelników. Dzisiaj książki te mają zawrotną wartość – nawet kilkaset tysięcy złotych za egzemplarz w bardzo dobrym stanie. W wydaniu tym autorka została zapisana z pełnymi imionami, a nie jak miało to miejsce w kolejnych, tylko z inicjałami imion.
Sprawdź także: