Harry Potter
Adobe Stock
Wychowanie

Na Harrym Potterze wychowują się lepsi ludzie?

Wbrew opinii niektórych, czytanie Harry’ego Pottera nie miesza dzieciom w głowach. Jest wprost przeciwnie, ale co poniektórzy i tak będą upierać się przy swoim.

Na świecie jest mnóstwo zwolenników, czy wręcz miłośników serii książek o Harrym Potterze. Jednak nie brak także jej przeciwników, którzy uważają, że czytanie o magii, nieważne czy białej, czy czarnej, jest szkodliwe dla dzieci. A jak jest naprawdę?

Harry a uprzedzenia wobec inności

Co ma wspólnego czytanie książek o magii, walce ciemnych sił z siłami dobra, z prawdziwym życiem? Okazuje się, że całkiem sporo. Dowiedli tego włoscy naukowcy, którzy przebadali młodych ludzi w trzech grupach wiekowych – włoskich piątoklasistów i licealistów oraz brytyjskich studentów. Specjaliści sprawdzali, jak czytanie książki o czarodzieju wpływa na uprzedzenia wobec innych ludzi.

Zobacz także: Biżuteria jak z Harry'ego Pottera!

Wyniki badań

W najmłodszej grupie zbadano podejście dzieciaków do imigrantów, a następnie dzieci przez 6 tygodni czytały Harry’ego Pottera i dyskutowały w grupach. Te z nich, które identyfikowały się z głównym bohaterem książki, wykazały pozytywną zmianę w nastawieniu wobec imigrantów.

Z kolei w grupie licealistów, młodzież, która czytała Harry’ego Pottera, okazała się bardziej tolerancyjnie nastawiona wobec homoseksualistów. Natomiast brytyjscy studenci czytający Pottera, być może ze względu na większe trudności z identyfikowaniem się z młodszym od nich bohaterem, nie wykazywali aż takiej tolerancji wobec uchodźców, jak ich młodsi koledzy. Co ciekawe, jeśli studenci nie identyfikowali się z Voldemortem, to ich postawy były raczej pozytywne wobec uchodźców.

Zobacz także: Jak skutecznie zachęcić dzieci do czytania książek

Książka a rzeczywistość

Dzieciaki wcale nie muszą znać historii i kojarzyć "czystej krwi" z Harry’ego Pottera z rasą panów w III. Rzeszy ani mugoli z narodowościami zwalczanymi przez nazistów, aby z książek o czarodzieju wynieść tolerancję dla inności. Oby tej tolerancji dla uchodźców i mniejszości seksualnych, której dzieci mogą nauczyć się z książek, nie zepsuło zachowanie nas, dorosłych.

Masz dziecko? Pamiętaj, że dla niego wzorem jesteś ty – nie to, co mówisz, ale to, jak postępujesz. Dlatego, jeśli zależy ci na wychowaniu tolerancyjnego młodego człowieka, sama musisz tę tolerancję na co dzień okazywać. Czytanie Harry’ego Pottera może na dłuższą metę nie wystarczyć.


Źródło: mentalfloss.com

Zobacz także:

Kredki i książki to coś więcej niż zabawki – mówi Superniania. Obejrzyj film. 

Przygoda z czytaniem
mat. prasowe
Patronaty
Czytanie to pasja- rozbudźmy ją w dziecku!
Nauka czytania może być zabawą pełną przygód i radości, zwłaszcza gdy towarzyszą jej najlepsi przyjaciele znani z małego i dużego ekranu.

Z KSIĄŻKĄ OD NAJMŁODSZYCH LAT Czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, zwiększa inteligencję i ćwiczy myślenie analityczne. Książki poprawiają humor i uczą empatii! Dlatego warto czytać i zachęcać dzieci do obcowania z książką od najmłodszych lat. Warto też pamiętać, że kluczową rolę w rozwijaniu pasji czytelniczych ma sam proces nauki czytania. Ważne jest, żeby kojarzyła się ona dziecku z przyjemnością, dlatego nie powinna być wysiłkiem czy szkolnym stresem. Psycholog Zuzanna Sentkowska podkreśla, że kluczem do rozwoju dzieci jest nauka przez zabawę. Podobnie wygląda to w przypadku nauki czytania – jeśli będzie ona miała charakter zabawy, a pierwszym doświadczeniom dziecka będą towarzyszyć pozytywne emocje, to jest ogromna szansa, że dziecko będzie sięgało po książki z przyjemnością już zawsze. ŻEBY CZYTANIE BYŁO PRZYGODĄ… Seria książek edukacyjnych opracowanych przez wydawnictwo Ameet Przygoda z Czytaniem powstała, żeby dawać dzieciom radość z nauki czytania i zamienić ją w niezwykłą przygodę. Książki z serii Przygoda z Czytaniem pomagają dzieciom opanować trudną sztukę, jaką jest umiejętność czytania, w przyjemny i bezstresowy sposób. Idea książek opiera się na nauce przez zabawę w towarzystwie znanych dzieciom postaci z filmów i seriali Disneya. O PROGRAMIE I METODACH Seria Przygoda z czytaniem jest adresowana do dzieci w wieku przedszkolnym, czyli takich, które rozpoczynają właśnie naukę czytania, i dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które już zaczęły czytać i pracują nad umiejętnością samodzielnego i płynnego czytania.  Dzięki zastosowaniu różnych metod – od czytania globalnego, poprzez czytanie sylabowe, aż do analityczno-syntetycznego – z programu mogą korzystać i młodsze, i starsze przedszkolaki. Książki powstały pod opieką Anny Koralewskiej...

czytanie dziecku, książki dla dziecka, Irena Koźmińska, Cała Polska czyta dzieciom, głośne czytanie dziecku, 20 minut czytania
Fotolia
Pielęgnacja
Czytanie dziecku może zdziałać cuda!
Czytanie dziecku to najprostszy sposób, by nauczyć je mówić i sprawić, aby lepiej się rozwijało, nawet jeśli jest to dziecko niepełnosprawne, przekonuje pomysłodawczyni akcji „Cała Polska czyta dzieciom” i wyjaśnia, jak czytać dzieciom, by nie zniechęcić ich do książek.

Uważa Pani, że czytanie dzieciom jest czymś więcej niż sposobem na wychowanie czytelnika. – To sposób na wychowanie mądrego i szczęśliwego człowieka. Choć wielu ludziom czytanie wydaje się czymś banalnym, jest w nim niezwykła moc. Dzięki niemu budujemy więź z dzieckiem, uczymy je języka, poszerzamy wiedzę, przekazujemy system wartości, rozwijamy wyobraźnię. To prowadzony w miłej atmosferze wszechstronny trening – mniej kosztowny niż lekcje języków czy karate i lepiej przygotowujący do szkoły i życia. Dlaczego warto czytać dziecku już od urodzenia? – Bo zanim niemowlę zacznie mówić, musi się dobrze osłuchać z językiem, a język literacki jest bogatszy i bardziej poprawny od mówionego. Dzieci mają dziś ogromne problemy z mową . Rodzice często postępują tak, jakby umiejętności językowe ich pociech rozwijały się same, jakby myśleli, że w pewnym momencie włącza się jakiś przycisk i dziecko samo zaczyna mówić. Maluch nie nauczy się dobrze języka, jeżeli nie mówimy do niego dużo i wyraźnie, nie czytamy mu i nie zachęcamy do rozmów. Rodzicom może się wydawać, że takie małe dzieci jeszcze nic nie rozumieją? – Dziecko, osłuchując się z nowymi słowami, szybko zaczyna je kojarzyć, bo z kontekstu domyśla się ich znaczenia. Maluchy potrafią pięknie mówić. Moja córka w wieku 18 miesięcy powiedziała zdanie: „Dzidzia sama nie umie suszyć główki suszarką”. To się nie mieści w podręcznikach, ale mieści się w możliwościach malucha, z którym się dużo rozmawia i któremu się czyta. A jeśli zaczynamy przygodę z czytaniem dziecku później niż w niemowlęctwie? – Dzieci, które nie miały wcześniej doświadczeń czytelniczych, potrzebują czasu, by nauczyć się skupiać i wyobrażać sobie. Część nauczycieli twierdzi, że uczniowie nie chcą słuchać czytania. Na Ursynowie jest szkoła, do której chodzi córka...

Dzieci ze Słupska czytają psom ze schroniska
Facebook / Tom Justyniarski
Aktualności
To niesamowite, co dzieci ze Słupska zrobiły dla bezpańskich psów!
Fantastyczna inicjatywa słupskich dzieci! Przeczytaj, co niezwykłego wydarzyło się, kiedy dzieci zaczęły czytać książki bezdomnym psom ze schroniska w Słupsku.

Życie psa w schronisku nie obfituje raczej w radosne wydarzenia, ale rzeczywistość bezpańskich psów ze Słupska została odczarowana dzięki dzieciom, które przyszły czytać im swoje ulubione książki . Siedząc na kocach przed klatkami spędzały czas z psami, które boją się ludzi i przeżywają trudne emocje.   To niesamowite, jaki efekt ma ta słupska akcja! Odwiedzające schronisko dzieci wita hałas, ale kiedy dzieci zaczynają czytać, psy milkną, uspokajają się i z uwagą słuchają swoich czytających gości. Spokojny głos dzieci działa na psy kojąco.   Pomysłodawcą akcji jest Tom Justyniarski, obrońca praw zwierząt i autor książki „Psie troski” . Uważa, że czytanie książek działa na psy terapeutycznie – zwierzęta stają się bardziej radosne i ufne, co zwiększa ich szanse na adopcję !   Justyniarski tak opowiada o terapii: "Dorośli byli w szoku. Chyba wiecie jak głośno jest w schronisku? Psy natychmiast wyciszyły się i słuchały, jak dzieci im czytają książki. Świetnie działa to czytanie dzieci. Udostępniajcie tę dobrą nowinę. Niech idzie w całą Polskę ".   Akcję czytania książek psom przez dzieci wspiera prezydent Słupska Robert Biedroń , który chętnie bierze udział w inicjatywach mających na celu polepszenie losu zwierząt. To za jego rządów w mieście psy w upały mogły wchodzić do urzędu ze swoimi właścicielami, zakazał też w Słupsku występów cyrków , w których występują zwierzęta.   Kolejna akcja już 28 maja w schronisku w Nowym Dworze Mazowieckim, a Tom Justyniarski szuka chętnych dzieci:   Podobne akcje miały już miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie dzieci czytały bezpańskim psom i kotom. Z równie dobrym terapeutycznym efektem! Bardzo się cieszymy, że Tom Justyniarski przeniósł pomysł na polski grunt. Dobrze by było, gdyby akcją czytania psom ze...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz