Pierwsze skojarzenie, które pojawia się, gdy patrzymy na końską głowę na kiju, to krakowska tradycja Lajkonika lub popularnej dawniej zabawki dla małych dzieci. Okazuje się jednak, że konik na kiju to współcześnie o wiele więcej niż tylko zabawka.

Reklama

Hobby Horse: co to jest i skąd się wzięło?

Hobby horse to sport. Zawody w hobby horsingu odbywają się od wielu lat, również w Polsce. Zawodnicy mają bardzo trudne zadanie: trzymając między nogami drążek, na który nasadzona jest końska głowa – muszą wykonywać zadania o różnym stopniu trudności. Najważniejsze to – jak najlepiej wejść w rolę konia i dżokeja jednocześnie.

Hobby horing nie jest starą dyscypliną sportową. Jej korzeni należy szukać w krajach skandynawskich (głównie w Finlandii), gdzie powstała około 2011 roku. Półwysep Skandynawski to również miejsce międzynarodowych zawodów w hobby horsingu.

O tym, aby wystartować w międzynarodowych zawodach Hobby Horse, marzy coraz więcej polskich dzieci. W naszym kraju są już instruktorzy tej dyscypliny, organizuje się też kolonie i półkolonie, podczas których dziewczynki i chłopcy uczą się jak uprawiać Hobby Horse.

Na czym polega Hobby Horsing?

Podczas zawodów Hobby Horse, zawodnicy rywalizują w 4 kategoriach:

Zobacz także
  1. Skoki przez przeszkody – sięgające nawet 130 cm,
  2. Ujeżdżenie – opanowanie figur takich jak m.in. piaf, pasaż, piruet, trawers, renwers, łopatka,
  3. Cross – przeskakiwanie naturalnych przeszkód, jak np. kłody drewna lub pokonywanie ich w terenie,
  4. Western.

Hobby horse ma więcej wspólnego z jeździectwem niż z zabawą konikiem na kiju, lubianą przez dwu- czy trzylatków. Zawodnicy muszą naprawdę sporo się namęczyć, by osiągnąć upragniony poziom i pokonać rywali. Do tego potrzebny jest trening, wymagający naprawdę niezłej kondycji. A także – głowa konia na kiju, najlepiej ręcznie wykonana. Niepowtarzalna, jedyna i ukochana.

Gdzie kupić Hobby Horse i ile to kosztuje?

Do Hobby Horse nie wystarczy stary drewniany drążek z głową konia, zniesiony ze strychu. Tu potrzebny jest unikatowy egzemplarz. Taki, który będzie traktowany niczym żywy koń, który ma prawo do najwyższej jakości derek i innych akcesoriów.

Konik na kiju, stworzony z myślą o Hobby Horse, kosztuje od 220 do 400 zł. Jeśli chcemy sprowadzić egzemplarz z Finlandii, ojczyzny Hobby Horsingu, należy liczyć się z kosztem ok. 1000 zł. Uwaga: do ceny należy doliczyć również wartość ogłowia i derki (ok. 100 zł).

Gdzie najlepiej kupić Hobby Horse? Na Allegro lub w specjalnym sklepie, których coraz więcej pojawia się w realu i w sieci. Wszystko zależy od tego, gdzie znajdziemy takiego Hobby Horse, który będzie naszym zdaniem idealny (zarówno pod względem „umaszczenia”, jak "charakteru", rozmiaru czy materiałów, z których został wykonany).

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama