Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jaki sport dla dzieci
Adobe Stock
Wychowanie

Jaki sport dla dziecka wybrać i kto powinien o tym decydować

Żeby wybrać sport dla dziecka, trzeba odsunąć na bok własne ambicje. To, że tata był mistrzem judo, nie znaczy, że jego syn ma w tym kierunku predyspozycje. Najważniejsze, to... pozwolić dziecku wybrać. Zadaniem mądrego rodzica jest tylko zapewnienie synowi czy córce kontaktu z różnymi dyscyplinami sportu. Reszta należy do dziecka.

Zapisanie dziecka na zajęcia sportowe to naprawdę dobry pomysł, bo każdy sport, przynajmniej na początkowym etapie jego uprawiania, to doskonałe wsparcie rozwoju fizycznego. Jednak nie tylko o rozwój sprawności dziecka tu chodzi. Regularne treningi wyrabiają u niego nawyk uprawiania aktywności fizycznej. Jest więc duża szansa, że dziecko, które uprawia sport, wyrośnie na aktywnego fizycznie dorosłego. A to już jest kapitał na całe życie.

Spis treści:

 

Jaki sport dla 3-latka

W tym wieku jest jeszcze za wcześnie na większość sportów. Bezpieczne będzie za to aktywizowanie dziecka w ramach najprostszych zajęć fizycznych. Gimnastyka ogólnorozwojowa, rytmika, nauka jazdy na rowerze, jazda na sankach, kąpiele w basenie, spacery, gry i zabawy ruchowe – to wszystko pozwoli malcowi w harmonijny sposób rozwijać swoją sprawność fizyczną.

Najważniejsze na tym etapie jest to, by nie powstrzymywać dziecka przed ruchem, a jedynie zapewnić mu bezpieczeństwo. Wspinanie się na drabinki, huśtanie się, zabawa na karuzeli, zjeżdżanie ze zjeżdżalni – warto na to wszystko pozwalać, a nawet zachęcać i pokazywać maluchowi różne aktywności, dbając, aby nic mu się przy zabawie nie stało.

Jaki sport dla 4-latka

Czterolatek nie jest wiele sprawniejszy od trzylatka. Dlatego dla niego nadal najlepsze są zajęcia ogólnorozwojowe. W przedszkolach często można spotkać się z ofertą dodatkowych zajęć fizycznych adresowanych nawet do tak małych dzieci. Czy warto je na nie zapisywać? Tak, a to dlatego, że nawet jeśli będzie to karate dla dzieci czy balet, treningi nie są ani obciążające, ani nudne, ale polegają głównie na kształtowaniu sprawności ogólnej dziecka i dobrej zabawie.

Jeśli maluch będzie w nich uczestniczył, prowadzący je trener będzie mógł rodzicom przekazać informacje o tym, jakie cechy sprawności są u dziecka dobrze wykształcone, a z jakimi maluch ma problem. Na tym etapie można też pokusić się o ocenę, jakie predyspozycje sportowe może przejawiać dziecko w przyszłości. To pomoże ukierunkować zainteresowania sportowe malucha i podsuwać mu sporty, w których będzie się dobrze czuło.

Sporty dla dziewczynek

Obecnie nie dzieli się popularnych sportów na męskie i damskie. Dlatego nie powinien dziwić chłopiec na zajęciach z baletu, a dziewczynka na lekcjach judo dla dzieci. Najważniejsze jest to, aby dziecko chciało uprawiać wybrany sport. Mimo tego są sporty, które mocniej pociągają dziewczynki. Należą do nich:


Niestety wszystkie są dość specyficzne i wymagają poczucia rytmu i doskonałej koordynacji ruchowej. Nie każda dziewczynka się do nich nadaje, co nie powinno powstrzymywać jej rodziców przed zapisaniem córki na tego typu zajęcia, jeśli sama zainteresowana się tego chce. Najprawdopodobniej dość szybko do niej dotrze, że nie idzie jej najlepiej i sama zrezygnuje. Wtedy warto jej podsunąć nową propozycję już bardziej dopasowaną do jej sprawności.

Najważniejsze przy wyborze sportu dla dziecka

W Polsce dzieci najczęściej uprawiają piłkę nożną, pływanie, sporty walki i taniec. Na szczęście oferta zajęć sportowych na tym się nie kończy, więc jeśli dziecko nie zagustuje w żadnym z najpopularniejszych sportów, można mu podsunąć propozycję. To, czy dziecku się ona spodoba, zależy od kilku czynników. Są nimi:

  • postawa trenera,
  • predyspozycje dziecka,
  • sposób prowadzenia zajęć,
  • zdrowe podejście rodziców do treningów dziecka.


Warto też pamiętać, że nie z każdego dziecka można zrobić sportowca i nie to jest najważniejsze. Świetnie będzie, jeśli dziecko zaangażuje się na poważnie w uprawianie jakiegoś sportu i zacznie na tym polu odnosić sukcesy. Jeśli jednak maluch nie ma zadatków na sportowego mistrza świata, nie ma co załamywać rąk, nawet jeśli ambicją rodziców było wychowanie olimpijczyka. Najistotniejsze jest to, aby dziecko regularnie się ruszało, bo to stymuluje jego rozwój, kształtuje charakter (samodyscyplinę, konsekwencję w działaniu, godzenie się z porażkami itd.) i zdrowe nawyki. Dlatego, nawet jeśli dziecko ma ewidentne predyspozycje w kierunku tenisa, ale woli chodzić na judo dla dzieci, nie należy go za wszelką cenę namawiać na tenisa. Można próbować to robić, ale nie wbrew jego woli.

Znalezienie sportu dla dziecka, takiego, które będzie chciało uprawiać, wymaga czasu. Trzeba stworzyć mu okazje do próbowania różnych dyscyplin sportowych. Pomoże w tym przedszkole, zajęcia dodatkowe w szkole i poza nią oraz aktywności sportowe, które obejmuje program obozów czy kolonii. Nie uszczęśliwiajmy dzieci na siłę. Dajmy im możliwość wyboru. Jeśli twoja pociecha nadal nie chce uprawiać sportu, to jedynie znak, że jeszcze nie trafiła na taki, który by się jej spodobał. Może będzie to tenis stołowy, łucznictwo, bieganie długodystansowe, nauka jazdy na nartach albo wspinaczka skałkowa? Cokolwiek to będzie, trzeba dziecko wspierać w jego zainteresowaniach i dać mu prawo do ich zmiany.

I jeszcze jedno: jeśli chcesz, aby twoje dziecko regularnie uprawiało sport, sama musisz to robić. Nie musi to być ta sama dyscyplina sportu, jaką interesuje się twoja pociecha. Jednak widok trenującego rodzica to najlepsza motywacja dla dziecka.

Sprawdź też:

Judo dla dzieci – sport, który kształtuje ciało i umysł

Dieta i sport
AdobeStock
Dieta
Jak powinna wyglądać dieta małego sportowca? Podpowiadamy [WIDEO]
Sprawdź, co powinien jeść maluch, który chce trenować swoją ulubioną dyscyplinę sportu. Agnieszka Mielczarek, coach zdrowia i żywienia podpowiada czego nie może zabraknąć w diecie małego sportowca.

Zazwyczaj maluchy uwielbiające ruch i sport nie mają czasu na ślęczenie nad talerzem. Ten typ tak ma! Świetnym rozwiązaniem (nie tylko dla małych sportowców) są pożywne koktajle i smoothie. Odpowiednio przygotowany posiłek w szklance będzie bogaty w witaminy i minerały , wystarczy odpowiednio dobrać składniki. Siła takiego napoju tkwi nie tylko w warzywach i owocach. Wzbogać koktajl dodając pestki, orzechy, ziarna i nasiona. Wielu rodziców ich nie docenia, a to szkoda, bo te małe ziarenka to niesamowite źródło zdrowia : zawierają m.in. białka, błonnik, zdrowe tłuszcze, witaminy, składniki mineralne oraz antyoksydanty. W bardzo łatwy sposób możesz włączyć je do diety, przemycając nie tylko w koktajlach, ale i w wypiekach, deserach, sałatkach, daniach mięsnych lub zupach. Nasiona regulują przemianę materii i pozwalają oczyścić organizm z nadmiaru toksyn, które są źródłem wielu zakażeń i chorób. Ponadto niektóre z ziaren chronią przed nowotworami. Zobacz także:   Jak zachęcić niejadka do jedzenia? Zamień potrawę w dzieło sztuki! - przepisy Żywienie dzieci w Polsce: "Boimy się, że ono się nie najada. W efekcie je…dużo za dużo!" Zdrowa dieta: Co to znaczy w praktyce? [WIDEO]

zajęcia sportowe dla dzieci
AdobeStock
Gry i zabawy
Na jakie zajęcia sportowe zapisać dziecko i kiedy, radzi psycholog sportu
Zastanawiasz się, czy warto zapisać dziecko na zajęcia sportowe, a jeśli tak, to jaką dyscyplinę sportową wybrać? Pytamy eksperta o odpowiedni sport dla dziecka, wyjaśniamy, jakie cechy powinien posiadać trener pracujący z dziećmi i co robić, żeby mały sportowiec nie zniechęcił się już po kilku treningach.

Zajęcia sportowe mogą być dla dziecka świetną formą spędzania wolnego czasu, pod warunkiem, że dobrze wybierzemy ich rodzaj. O tym, kiedy kilkulatek może zacząć sportowe treningi i w jakiej konkurencji sportowej, rozmawiamy z dr Martyną Tadzik, psychologiem sportu i mamą. Spis treści: Kiedy zapisać dziecko na zajęcia sportowe? Jaki sport wybrać dla dziecka na początek? Czym się kierować, wybierając dla dziecka sport? Jakie cechy powinien mieć trener, który pracuje z dziećmi? Sport zespołowy czy indywidualny dla dziecka? Co robić, gdy dziecko nie chce chodzić na zajęcia sportowe? Jak zachęcać dziecko do treningów? Kiedy zapisać dziecko na zajęcia sportowe? – Wielu trenerów odpowie, że jak najszybciej, bo często myślą przez pryzmat wyniku sportowego. Ja doradzałabym jednak w tej kwestii rozważność. Każdy rodzic najlepiej zna swoje dziecko , wie, czy jest gotowe na regularne zajęcia sportowe, na funkcjonowanie w nowej grupie, na kontakt z trenerem, a w związku z tym na podporządkowanie się określonym zasadom i obowiązkom. Od jakiego sportu zacząć? – Najzdrowiej zacząć od zajęć ogólnorozwojowych, opartych o zabawy ruchowe . To świetna baza do wyboru dyscypliny sportowej . Dopiero początek szkoły podstawowej jest momentem, kiedy możemy pomyśleć o zapisaniu dziecka do konkretnej sekcji sportowej. Ale też nie każdej, np. treningi wioślarskie zaczyna się później. Czym się kierować, wybierając dyscyplinę sportu?  Brać pod uwagę to, co się podoba dziecku, czy to, co naszym zdaniem będzie dla niego dobre?  – Pozwólmy dziecku na eksperymentowanie! Im więcej dyscyplin sportowych pozna, tym lepiej . Zyskamy szansę obserwowania, co sprawia mu frajdę, do czego ma predyspozycje, co je ciekawi. A dziecko będzie mogło uczestniczyć w podjęciu decyzji, na jakie zajęcia się zapisać lub...

Runmaggedon Kids
Adobe Stock
Czas wolny
Runmaggedon Kids – świetna sportowa zabawa dla dzieci!
Runmaggedon Kids to konkurencja dla dzieci rozgrywana w ramach zawodów biegowych Runmaggedon. Jest to bieg w terenie na dystansie jednego kilometra, a na trasie czeka na małych zawodników szereg przeszkód.

Runmaggedon Kids przeznaczony jest dla dzieci w wieku 4-11 lat. Organizowany jest w różnych miejscach w Polsce. Trasa o długości około 1000 metrów poprowadzona jest w terenie, tak jak w przypadku biegów Runmaggedon dla dorosłych. W czasie biegu dzieci mają do pokonania zwykle 10 przeszkód . Oczywiście wygrywa to dziecko, które jako pierwsze dotrze do mety, ale satysfakcję i medale otrzymują wszyscy mali zawodnicy docierający do mety. Runmaggedon Kids: kategorie wiekowe zapisy start w zawodach przeszkody przygotowania ryzyko kontra korzyści Kategorie wiekowe Runmaggedon Kids Startujące w zawodach dzieci najczęściej są dzielone na następujące kategorie wiekowe: 4-5 lat, 6-8 lat, 9-11 lat.   Aby znaleźć się w konkretnej kategorii, dziecko musi mieć ukończone tyle lat, ile jest wskazane w dolnej granicy wiekowej kategorii. Zatem dziecko w wieku 8 lat i 11 miesięcy nadal będzie w kategorii 6-8 lat, a nie w wyższej. Zapisy na Runmaggedon Kids Do startu w zawodach dziecko zapisuje rodzic lub opiekun prawny . Musi on mieć założone konto na stronie runmaggedon.pl. Zapisy są także możliwe na miejscu, w dniu zawodów, o ile jeszcze będą wolne miejsca startowe. Udział w zawodach jest płatny – opłaty można dokonać wcześniej przelewem lub przy zapisie na miejscu. Warto jednak zapisywać się i płacić wcześniej, gdyż wtedy ceny są niższe niż bezpośrednio przed zawodami. Udział jednego dziecka w Runmaggedon Kids to koszt ok. 60 zł , jeśli start zostanie wykupiony bezpośrednio przed zawodami. W cenie, oprócz udziału w zawodach, jest tzw. pakiet startow y. Znajdują się w nim różne gadżety oraz bandana Runmaggedon Kids. Na mecie dziecko otrzyma medal, napój chłodzący lub rozgrzewający (malinowa herbatka lub kakao), jeśli w dniu biegu jest chłodno. Jak wygląda start w zawodach Runmaggedon Kids Dzieciaki są...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak