Świadczenie uruchomiono w marca 2019 roku i jest skierowane do tych matek, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci i w tym czasie nie miały możliwości podjęcia pracy zawodowej i wypracowania emerytury. Po blisko roku od wprowadzenia Mama 4 Plus są już pierwsze podsumowania programu i dane, ile matek z niego korzysta. Oto one.

Reklama

53 tys. osób otrzymało Mama 4 Plus

Od momentu uruchomienia programu skorzystało z niego 53 tysiące matek i ojców (mogą się także ubiegać o tę emeryturę, w sytuacji śmierci matki dzieci albo ich porzucenia przez rodzicielkę).

Z danych ministerstwa rodziny, pracy im polityki społecznej wynika, że świadczenia w pełnej wysokości, czyli 1 tys. 100 złotych brutto pobierało ponad 18 tysięcy osób, a w przypadku KRUS ponad 900 rodziców.

Ministerstwo: matki 4 dzieci mają prawo do emerytury

Szefowa resorty Marlena Maląg podkreśliła, że Mama 4 Plus jest docenieniem trudu rodziców, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci i nie mogli wypracować sobie emerytury. Dlatego mają oni prawo do minimalnej emerytury, wynoszącej obecnie 1 tys. 100 złotych brutto, czyli 934,60 złotych na rękę.

Jeżeli rodzic wypracował emeryturę lub rentę w wysokości niższej niż minimalna, to Mama 4 Plus jest dopełnieniem najniższej emerytury.

Zobacz także

Mama 4 Plus - jak otrzymać

Świadczenie Mama 4 Plus powstało jako forma podziękowania tym kobietom w Polsce, które swoje życie poświęciły rodzeniu i wychowywaniu dzieci i w związku z tym nie rozwinęły pracy zawodowej. W ten sposób nie miały szansy na odprowadzanie składki emerytalnej na konto przyszłej emerytury (aby uzyskać emeryturę minimalną, kobiety muszą pracować i odprowadzać składki przez 20 lat).

Aby otrzymać pieniądze w ramach Mama 4 Plus trzeba złożyć wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Jego druk jest dostępny w każdej placówce ZUS. Można go również pobrać ze strony internetowej www.zus.pl.

Źródło: ro.com.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama