Arya Permana urodził się 15 lutego 2006 roku w Cipurwasari w Indonezji i do około 5. roku życia niczym nie wyróżniał się od innych dzieci. Z czasem chłopiec zaczął szybko przybierać na wadze – w wieku 8 lat ważył już 72 kg, by w 2017 roku osiągnąć niemal 200 kg. Zobacz jego przemianę.

Reklama

Jak do tego doszło?

Rodzice chłopca, widząc jego zamiłowanie do jedzenia, nie odmawiali mu posiłków. Jak twierdzi ojciec chłopca, w najbardziej kryzysowym momencie jego syn jadł 4-5 razy dziennie i potrafił zjeść sześć paczek makaronu instant oraz wypić 20 szklanek napojów owocowych. W pewnym momencie otyłość chłopca zagrażała nie tylko jego zdrowiu, ale i życiu. Chłopiec mógł tylko leżeć i jeść. Przestał chodzić do szkoły, ponieważ przejście kilku metrów powodowało ogromne problemy z oddychaniem.

Czas na zmiany

Chłopiec został objęty opieką specjalistów w zakresie żywienia, rozwoju dziecka, psychiatrii i ortopedii i aż trzynaście osób pracowało nad jego powrotem do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Pierwszym etapem była zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie zdrowej, zbilansowanej diety. Waga chłopca obniżała się stopniowo, a gdy była już na stosunkowo niskim, stabilnym poziomie Arya przeszedł operację bariatryczną jako najmłodszy pacjent na świecie. Zmniejszenie objętości żołądka, ścisła, zbilansowania dieta, ćwiczenia pod okiem trenera sprawiły, że chłopiec zaczął tracić na wadze i powoli wracał do zdrowia. Pojawiający się wraz z utratą masy nadmiar skóry częściowo został usunięty operacyjnie.

Dziś, po 5 latach, nastolatek waży prawie 113 kg mniej. Wrócił do szkoły, gra w koszykówkę, pływa i w końcu jest szczęśliwym chłopcem.

Zobacz także

Przypominamy, że na rodzicach ciąży obowiązek dbania o zdrowie dziecka, w tym także dbałość o prawidłową wagę i zdrowe nawyki żywieniowe.

Źródło: manado.tribunnews.com, pikiran-rakyat.com

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama