Reklama

Szerszenie to największe owady z rodziny osowatych w Polsce. Spotkamy je na terenie całego kraju. Szerszenie można jednak pomylić z innymi owadami, dlatego dokładnie tłumaczymy, jak rozpoznać szerszenia, a także pokazujemy zdjęcia tego owada i jego gniazda.

Reklama

Jak wygląda szerszeń z bliska?

Szerszeń ma od 18 do 35 milimetrów długości. Długość królowej to około 25-35 mm, samca 21-23 mm, a robotnicy 17-24 mm. Rozpiętość skrzydeł szerszenia może wynosić nawet do 5,5 cm.

Szerszeń jest nieowłosiony. Ma żółto-brunatno-czerwone ubarwienie. Głowa szerszenia jest rudo-czarna, natomiast odwłok żółty w czarne pasy. Wcięcie między tułowiem a odwłokiem jest wyraźnie zarysowane.

Wśród szerszeni żądło mają tylko samice – jest ono gładkie, bez haczyków. Wysuwa się dopiero wtedy, gdy owad atakuje.

AdobeStock

Szerszenia można pomylić z innymi owadami. Warto zwracać uwagę na ich wielkość, ponieważ szerszeń jest zdecydowanie większy.

Owad wyglądający jak szerszeń to:

  • pszczoła
  • osa
  • trzmiel.

A jak wyglądają młode szerszenie? Ze złożonych jaj wykluwają się larwy. Są jasnego koloru i zwisają głową do dołu (są przyklejone do dna komórki gniazda). Z czasem stają się grubsze i wypełniają całą komórkę, którą po czasie zamykają jedwabną wydzieliną i przepoczwarzają się.

Jak wygląda gniazdo szerszeni?

Gniazdo szerszeni swoim wyglądem przypomina dużą, papierową bryłę. Może mieć nawet 50 cm długości i wysokości. W takim gnieździe mieści się nawet 700 robotnic.

Szerszenie budują swoje gniazda z masy papierowej, którą wytwarzają samodzielnie z cząstek próchniejącego drewna i śliny. Gniazdo podzielone jest na komórki, ma również szerokie wejście.

AdobeStock

Gniazda szerszeni najczęściej powstają na drzewach, w dziuplach, szczelinach w murze, ale także na poddaszach i strychach.

Szerszeń w domu może być niebezpieczny, dlatego koniecznie sprawdź, co robić w takiej sytuacji.

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama