Według najnowszych doniesień naukowych u kobiet, które karmią piersią ponad pół roku, zacznie spada ryzyko wystąpienia chorób wątroby. To bardzo dobra wiadomość, choćby dlatego, że liczba zachorowań na niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFDL) w Polsce stale rośnie.

Reklama

Z korzyścią dla mamy

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalendarz rozwoju niemowlaka Czytaj więcej

Eksperci od lat zalecają karmienie piersią i nie chodzi tylko o kwestie praktyczne. Dla maluszka nie ma nic lepszego niż pokarm mamy, ale ten sposób kamienia niesie za sobą także wiele korzyści dla zdrowia mamy. Badania wykazały, że u kobiet, które długo karmią piersią ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy, a nawet niektórych nowotworów jest znacznie niższe. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowymi do listy można dodać obniżenie ryzyka wystąpienia niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD).

Badacze z University of California w San Diego przeanalizowali przypadki 844 kobiet. 32 ​​proc. z nich zadeklarowało, że karmiło piersią maksymalnie przez miesiąc, 25 proc. - od jednego do 6 miesięcy, a 43 proc. karmiło ponad pół roku. Po upływie 25 lat panie miały średnio 49 lat, a u 6 proc. z nich rozwinęło NAFLD. Jednak u matek, które karmiły piersią co najmniej 6 miesięcy, choroba wystąpiła o połowę rzadziej niż u matek, które karmiły tylko przez miesiąc.

Wątroba jest tylko jedna

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. To w niej rozkładane są toksyny i przemianie ulegają węglowodany, tłuszcze, białka, hormony, substancje odżywcze oraz leki. Choć potrafi się regenerować, to jednak zdolności te są ograniczone i narząd ten może ulec zwłóknieniu. Jeszcze niedawno wśród schorzeń wątroby przeważały zakażenia tego narządu, głównie wirusowe zapalenie wątroby typy B i C. Zakażenia te występują jednak coraz rzadziej, a ich miejsce zastępuje niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Cierpi na nie już u 6 mln Polaków, a w Europie choroba ta może występować nawet u co piątej dorosłej osoby. Wzrost zachorowań związany jest z epidemią otyłości, cukrzycą typu drugiego oraz tzw. zespołem metabolicznym. Świeżo upieczone mamy, karmiące piersią ponad 6 miesięcy, dłużej prowadzą zdrowy tryb życia. Z pewnością ma to duże znacznie dla ich zdrowia. Jednak specjaliści niezwiązani z badaniem zauważają, że długie karmienie piersią może znacząco wpływać na metabolizm matki i tu może tkwić sekret zapobiegania przewlekłym chorobom. Potrzebne są jednak dalsze badania w tym obszarze.

Jak długo karmić piersią?

WHO zaleca, by dzieci były karmione wyłącznie piersią przez pierwsze sześć miesięcy. Po skończeniu pół roku trzeba wprowadzać nowe pokarmy, ale nadal karmienie piersią powinno być podstawą diety niemowlęcia. Karmienie piersią warto kontynuować także w 2. roku życia. Nie ma określonej granicy, jak długo karmić: tak długo, jak chcą tego dziecko i mama.

Zobacz także

Źródło: reuters.com, thebump.com, kopalniawiedzy.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama