Od początku wojny w Ukrainie do Polski przyjechało już ponad milion uchodźców. Część z nich to dzieci. Dzięki kartom pracy dla dzieci z Ukrainy maluchy będą miały możliwość ćwiczenia swoich umiejętności i wiedzy nawet w domu z rodzicami lub starszym rodzeństwem.

Reklama

Zebrałyśmy materiały, które umożliwią naukę dzieciom z Ukrainy. Będą one przydatne również dla nauczycieli i wolontariuszy, którzy mają kontakt z ukraińskimi dziećmi. W ten sposób można zadbać o ich rozwój nawet w tej trudnej sytuacji.

Karty pracy dla dzieci z Ukrainy i inne materiały edukacyjne

Poniżej znajdziecie darmowe materiały edukacyjne dla dzieci w różnym wieku.

  • Wielojęzyczne książeczki z kolorowankami o aktualnych wydarzeniach – Alicja Safarzyńska-Płatos stworzyła kolorowanki dla dzieci, a następnie udostępniła je za darmo. Powstały w ten sposób dwie części bajki, które przybliżają najmłodszym aktualne wydarzenia: „Bohaterowie też płaczą” oraz „Spotkanie z bohaterem”.
  • Tablice szybkich komunikatów ułatwiające porozumiewanie się z dziećmi – to doskonała propozycja dla osób, które spędzają czas z ukraińskimi dziećmi, jednak nie znają jeszcze języka ukraińskiego. Plansze szybkich komunikatów, stworzone przez Weronikę Firlejczyk, można też wydrukować i rozwiesić w szkołach.
  • Książeczki dla dzieci z Ukrainy – stowarzyszenie Ostrovia udostępniło za darmo aż 70 książeczek dla dzieci w języku ukraińskim. E-booki można pobrać w formacie PDF. Również Łukasz Wierzbicki udostępnił za darmo książeczkę „Afryka Kazika” w języku ukraińskim. Możecie pobrać także książki angielsko-ukraińskie. Są bezpłatnie udostępnione na stronie Kids Kiddos Books.

WAŻNE: Więcej propozycji książek znajdziecie w naszym artykule o książkach w języku ukraińskim dla młodszych i starszych dzieci. Większość można pobrać całkowicie za darmo.

  • Karteczki z pomocnymi zwrotami w języku ukraińskim i polskim – to zbiór kolorowanek, dzięki którym nasi mali goście poczują się dobrze w naszym kraju. Ilustracje zawierają pozytywny przekaz, np. „Witajcie w naszym kraju”, „Czujcie się u nas dobrze”. Kartki mogą być także laurkami od polskich dzieci dla ich ukraińskich kolegów.
  • Integracyjne karty pracy dla dzieci z Ukrainy zostały przygotowane przez kolektyw Mamy Projekt. Są dostępne w dwóch wersjach wiekowych: karty pracy dla dzieci powyżej 3 lat oraz karty pracy dla dzieci powyżej 6 lat.
  • Krakowskie legendy z kolorowankami w języku ukraińskimlegendy i kolorowanki w języku ukraińskim pozwolą wprowadzić ukraińskie dzieci w historię Krakowa. Dostępne są między innymi: opowieści o lajkoniku, legenda o Panu Twardowskim, legenda o smoku wawelskim.
  • Kolorowanki dla starszych dzieci – to obrazki przygotowane przez ilustratorów wydawnictwa Dwie Siostry. Mają więcej szczegółów, dlatego są odpowiednie dla dzieci w wieku szkolnym. Wydawnictwo udostępniło także kolorowanki stworzone na podstawie ilustracji Wojciecha Pawlińskiego do książki Przemysława Barszcza „Zwierzęta w godłach”.
  • Tematyczne karty pracy dla dzieci w języku ukraińskim – są bardzo zróżnicowane, można je podzielić na kategorie wiekowe i tematyczne. Znajduje się wśród nich ponad 8 tysięcy zadań między innymi z matematyki, geografii i języka angielskiego. Te karty pracy będą przydatne dla nauczycieli, psychologów, terapeutów.
  • Karty pracy dla dzieci z Ukrainy „Duchy spod poduchy”, opublikowane przez portal epedagogika.pl. „Proponowane ćwiczenia mają pomóc dziecku wyrazić lęk poprzez narysowanie tego, czego się boi. Następnym krokiem będzie opanowanie niepokoju poprzez wizualizację szafy, w której można zamknąć niepokojące obrazy. Dziecko tworzy również postać strażnika, który opiekuje się strachami – dzięki temu wie, że dorosły może mu w tym pomóc. Ostatnie zadanie polega na identyfikacji źródeł lęku, poprzez stworzenie zawartości własnej szafy. Karty pracy przeznaczone dla dzieci w wieku 7-10 lat” – wyjaśnia autor zadań.
  • Karty pracy „Jak opanować emocje”, również opublikowane przez portal epedagogika.pl. Zestaw zawiera cztery karty pracy dotyczące emocji i uczuć dziecka. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-9 lat.
  • Karty pracy „Jak się czujesz?” w języku ukraińskim przygotowane zostały przez portal epedagogika.pl dla uczniów klas IV-VI, w tym dla uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Zadaniem dziecka jest dopasowanie nazwy uczucia i emocji do opisu zachowań osób mogących je przejawiać w danych sytuacjach.
  • Bezpłatny dostęp do platformy edukacyjnej Squla dla dzieci z Ukrainy Squla otworzyła swoją platformę dla wszystkich ukraińskich dzieci. Są to quizy i multimedialne gry, dzięki którym dzieci w przystępny sposób mogą uczyć się prostych zwrotów w języku polskim.
  • Gry po ukraińsku – w rozwoju dzieci pomóc mogą także specjalnie przygotowane wersje popularnych gier z instrukcjami w języku ukraińskim. Internetowy sklep Granna posiada wiele propozycji gier dla dzieci w różnym przedziale wiekowym. To dobra zabawa edukacyjna dla maluchów z Ukrainy.


Zobacz także:

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama