Niemowlęta nie rozpoznają matek, które gapią się w telefon?
W dzisiejszych czasach niektórym komórki dosłownie przyrosły do rąk. Nie jest to bez znaczenia dla naszych dzieci.
Gdy na świat przychodzi nowy członek rodziny, jest w centrum uwagi. W końcu to wyjątkowy mały "ktoś"! Rodzice starają się zapewnić noworodkowi jak najlepsze warunki. Mama i tata zastanawiają się, jaki powinien być najbardziej przyjazny wystrój pokoju i jakie zabawki wspomogą rozwój maluszka. W tym wszystkim zapominają, że najważniejsi dla dziecka są oni - rodzice. To właśnie twarze mamy i taty są najciekawsze w pierwszych tygodniach życia. Malec wpatrując się w oczy, usta i nos uczy się rozpoznawać rodziców. Ale co się dzieje, jeśli mama nie patrzy na dziecko?
Kim jesteś?
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
Kalendarz rozwoju niemowlaka Czytaj więcejSpecjaliści z Uniwersytetu Chuo (Japonia) odkryli, że dzieci, które jeszcze nie ukończyły pół roku, nie są w stanie rozpoznać mamy, gdy jest zwrócona profilem do dziecka. Taką umiejętność niemowlęta nabywają dopiero około 6 miesiąca życia. W ramach badania specjaliści co miesiąc mierzyli aktywność mózgu 14 maluchów w wieku od 3 do 8 miesięcy. Niemowlęta oglądały matki z profilu lub en face. Okazało się, że dopiero u półrocznych dzieci pojawia się nasilona reakcja na widok mamy bokiem. - Aktywność mózgowa dzieci mówi nam, czy dzieci rozpoznają twarz - wyjaśnia dr Hiroko Ichikawa z Tokyo University of Science. - Wiemy to, bo zwiększają się reakcje hemodynamiczne w prawym obszarze potyliczno-skroniowym, gdy maluchy oglądają twarz.
O czym świadczą wyniki badań?
Prof. Ryusuke Kakigi, jeden z autorów badania zauważa, że w dzisiejszych czasach telefony komórkowe stały się bardzo popularne. Rozmawiając ze sobą, często nie patrzymy rozmówcy w twarz, za to przeglądamy internet. Tyczy się to także matek i ojców, którzy podczas opieki nad dzieckiem korzystają z telefonu. Specjaliści przypominają, że mówiąc do dziecka, powinniśmy robić to, patrząc prosto na ich buzie. Uwaga ta nie dotyczy tylko niemowląt. Psychologowie zalecają, by komunikować się tak także ze starszym dzieckiem. Należy jak najczęściej "schodzić" do poziomu dziecka i patrzeć w oczy malca podczas rozmowy. Rodzic powinien się upewnić, że kilkulatek słyszy i rozumie, co się do niego mówi (szczególnie, jeśli to polecenie). Jeśli jest taka potrzeba, warto dotknąć malucha, by oderwał się od tego, co robi. Pomoże to uniknąć nieporozumień. Innym aspektem jest korzystanie z telefonu przy dziecku. Wielu rodziców korci, by podczas zabawy zerknąć na komórkę. Nie rób tego! Dziecko, które chce się bawić, potrzebuje twojej uwagi. Co więcej, z wyników badań, jakie opublikowano w "Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics" wynika, że niewinne zerkanie na komórkę zwiększa napięcie nerwowe w rodzinie i jest przyczyną domowych konfliktów. Badania wykazały też, że rodzice, którzy w internecie czytali złe wiadomości albo odbierali e-maile z pracy, byli bardziej skłonni do odpychania od siebie swoich dzieci i odpowiadania negatywnie na ich prośby. Oprócz tego rodzice, których dzieci próbowały w tym czasie skupić na sobie ich uwagę, częściej podnosili głos i krzyczeli na nie.
Źródło: sciencedaily.com
Zobacz także:
- Czy jesteś gotowa na zimę z noworodkiem? Quiz
- Jak dbać o dziecko zimą? Quiz
- Czy wiesz, jak pielęgnować noworodka? - TEST dla początkujących rodziców