Ruch Społeczny Kobiety na Działalności w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Współpracujących Biur Rachunkowych sprzeciwia się działaniom ZUS-u, które mają na celu pozbawienie ich prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego. W związku z tym złożyło skargę do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka.

Reklama

Przedsiębiorcze kobiety przypominają, że co trzecia działalność w Polsce prowadzona jest przez kobiety właśnie. Są one też pracodawcami dla wielu ludzi, a swoją pracą przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki. Jednak oprócz tego pragną być matkami, a zabieranie im świadczeń może zmuszać je do konieczności dokonywania wyboru między pracą a macierzyństwem. W skardze wystosowanej do kilku instytucji kobiety piszą: „Działania ZUS pokazują, że Państwo każe nam wybierać między macierzyństwem, a prowadzeniem firmy, mimo że jednocześnie – w Konstytucji i ustawach - gwarantuje nam swobodę prowadzenia działalności gospodarczej i jest zobowiązane do zapewnienia nam stabilizacji podczas tak ważnych okresów życia jak ciąża i macierzyństwo”.

O co walczą kobiety prowadzące własny biznes?

W piśmie, które Ruch Społeczny Kobiety na Działalności wystosował do odpowiednich władz czytamy: „Kontrolom mówimy tak. Nie zgadzamy się jednak na to, żeby kontrole te były skierowane głównie na jedną grupę społeczną, tj. na kobiety prowadzące działalność gospodarczą”. Według skrzywdzonych kobiet obecnie taka sytuacja ma właśnie miejsce. Dodatkowo uważają one, że sposób, w jaki ZUS prowadzi kontrole, jest karygodny. „Z całej Polski docierają do nas informacje o działaniach ZUS niezgodnych z prawem, o podejmowaniu przez ten Organ działań godzących w swobodę działalności gospodarczej, w renomę nas jako przedsiębiorców i podważających naszą wiarygodność na rynku, a także niegodnym traktowaniu kobiet w ciąży (szczegółowo opisane w dalszej części pisma)” – tłumaczą autorki skargi.

Co zarzucają ZUS-owi?

W swoim piśmie wymieniły szereg kwestii, w których, ich zdaniem, ZUS dopuszcza się nadużyć. Między innymi są to:

  • zakwestionowanie uprawnień do dowolnego świadczenia chorobowego, opiekuńczego,
  • rehabilitacyjnego lub macierzyńskiego w jakimkolwiek momencie w kontrolowanej
  • przeszłości powoduje efekt domina i utratę prawa do wszystkich kolejnych świadczeń, na
  • przestrzeni nawet kilku lat,
  • wydawanie decyzji nakazującej zwrot odsetek za okres objęty kontrolą, nie zaś za okres od
  • wydania decyzji,
  • brak informacji i pouczeń w pismach i wezwaniach lub błędne pouczenia,
  • uporczywe przedłużanie postępowań i kontroli – intencyjne przerywanie biegów terminów.


Wszystkich postulatów, o których zmianę domaga się Ruch Społeczny Kobiety na Działalności, jest kilkadziesiąt. Według Ruchu działania ZUS-u oprócz tego, że stanowią uciążliwość dla kobiet, w dodatku są niezgodne z przepisami zawartymi w Konstytucji.

Zobacz także

Wy też zauważacie, że ZUS dużo częściej i w sposób nieprawidłowy dokonuje kontroli w stosunku do kobiet prowadzących działalność gospodarczą?

Reklama

Źródło: Ruch Matki na Działalności Gospodarczej

Reklama
Reklama
Reklama