Pandemia koronawirusa zbiegła się w czasie z sezonem alergicznym – pyli już dąb i brzoza, wkrótce zacznie się pylenie traw. Alergicy mogą mieć kaszel, katar, zapalenie spojówek. To także okres, gdy chorzy na astmę mogą się spodziewać nasilenia objawów takich jak duszności. Niemal identyczne objawy daje zakażenie koronawirusem. Jak więc odróżnić chorobę Covid-19 od sezonowej alergii lub ataku astmy?

Reklama

Koronawirus a alergia – objawy

Objawy koronawirusa i alergii są podobne, ale można znaleźć kilka istotnych różnic. Osoby zarażone SARS-CoV-2 cierpią głównie na dolegliwości ze strony układu oddechowego, co może być mylące, bo kaszel i duszność to także najczęstszy objawy ataku astmy czy reakcji alergicznej. Specjaliści zwracają jednak uwagę na ważną różnicę – przy alergii raczej nie występuje gorączka. Z kolei większość potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przebiegała z gorączką powyżej 37,8 st. C.

Jeśli ty lub twoje dziecko jesteście alergikami i obawiasz się, że zwykłe objawy alergii mogą oznaczać zarażenie koronawirusem, często mierz temperaturę (co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem)! Koniecznie zwróć też uwagę na czas trwania objawów i ich zaraźliwość.

Koronawirus a alergia – różnice

  • gorączka – pojawia się po zakażeniu koronawirusem, nie występuje przy alergii
  • swędzenie – częste u alergików, przy koronawirusie nie występuje
  • zaraźliwość – koronawirus przenosi się z człowieka na człowieka, alergia nie jest zaraźliwa
  • czas trwania objawów – przy chorobie Covid-19 do kilku tygodni, alergicy mogą odczuwać objawy przez cały rok

Ważne! Warto przypomnieć sobie lub zapisywać na przyszłość typowe objawy alergii u siebie bądź dziecka (katar, kichanie, łzawiące oczy, kaszel, ale także np. pora roku, w której nasilają się dolegliwości). Dzięki temu łatwo będzie potem porównać je do objawów, które budzą niepokój i mogą być łączone z koronawirusem.

Uwaga! Alergicy zarażeni koronawirusem mogą obserwować nasilenie typowych objawów alergii ze strony układu oddechowego.

Zobacz także

Alergia a koronawirus - czy osoby z alergią i astmą są bardziej narażone na zakażenie?

Niestety, trudno to jednoznacznie stwierdzić. Chociaż nie ma jeszcze wystarczających badań nad konkretnymi przypadkami, eksperci uważają, że upośledzone działanie dróg oddechowych zwiększa ryzyko infekcji i ciężkiego przebiegu choroby Covid-19.

Co jeszcze zwiększa ryzyko zarażenia koronawirusem u osób z alergią?

  • częste pocieranie nosa i oczu z powodu swędzenia
  • istniejący już stan zapalny gardła, nosa lub płuc wywołany alergią (to dlatego tak ważne jest, by opanować reakcję alergiczną)

Koronawirus – jak zapobiec zakażeniu u alergika?

Aby chronić się przed koronawirusem, każdy powinien przestrzegać zaleceń ekspertów, w tym dystansu społecznego, częstego mycia rąk i dezynfekcji powierzchni.

Osoby z alergią lub astmą powinny jednak podjąć dodatkowe środki ostrożności. Co robić, jeśli dziecko ma alergię i/lub astmę?

  • każda alergia powinna być leczona, podawaj dziecku leki zgodnie z zaleceniem lekarza (również te na astmę) – to zmniejszy objawy, stany zapalne, zminimalizuje też potrzebę dotykania twarzy
  • naucz dziecko używania chusteczki podczas kichania i wycierania nosa lub oczu
  • zaszczep dziecko przeciw grypie – wciąż trudno rozróżnić objawy grypy od objawów koronawirusa, uodpornienie na grypę pozwoli na szybsze postawienie właściwej diagnozy w razie zarażenia SARS-CoV-2.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama