Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Adobe Stock
Zdrowie

Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie

Gorączka u dziecka bez innych objawów może oznaczać zbliżającą się infekcję o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. To, przy jakiej temperaturze należy zareagować i iść do lekarza, zależy przede wszystkim od wieku malucha.

Wysoka temperatura może również pojawić się wskutek przegrzania, intensywnego płaczu czy wysiłku fizycznego. Zwykle, jeśli gorączka u dziecka ma charakter incydentalny i nie towarzyszą jej inne objawy, nie świadczy o chorobie.

Czytaj o gorączce u dziecka bez innych objawów:

Jak mierzyć temperaturę dziecku: przez te 3 błędy wynik jest fałszywy!

Gorączka u dziecka bez innych objawów – przyczyny

Jeśli dziecko ma gorączkę bez towarzyszących jej innych objawów, a lekarzowi nie udało się dociec przyczyny podwyższonej temperatury, mówimy o: 

 • gorączce o nieustalonym źródle – czas trwania poniżej 7 dni,
 • gorączce o nieznanej etiologii (FUO) – czas trwania powyżej 7 dni.

Ustalenie podłoża takiej gorączki okazuje się niemożliwe nawet u ponad 30 proc. dzieci, natomiast u około 40 proc. małych pacjentów gorączka okazuje się wywołana infekcją wirusową lub bakteryjną.

Stan podgorączkowy u dziecka bez innych objawów

Stan podgorączkowy występuje wtedy, gdy temperatura ciała wynosi od 37,1 do 37,9°C. Stan podgorączkowy może zwiastować rozpoczynającą się infekcję o podłożu wirusowym lub bakteryjnym, ale również może pojawić się w wyniku:

 • ząbkowania,
 • próchnicy,
 • infekcji jamy ustnej (afty),
 • przegrzania,
 • reakcji poszczepiennej,
 • infekcji grzybicznych,
 • silnych emocji,
 • niskiego poziomu elektrolitów we krwi.

Długo utrzymujący się stan podgorączkowy u dziecka i niemowlaka wymaga konsultacji lekarskiej.

Ból głowy i gorączka u dziecka bez innych objawów

Gdy temperatura ciała dziecka wrasta, często pojawiają się również ból głowy, ogólne osłabienie i rozdrażnienie. Może to być objaw rozwijającej się infekcji wirusowej (np. przeziębienie, grypa, trzydniówka), bakteryjnej (np. angina), pasożytniczej, a nawet odkleszczowej – wirus przenoszony przez kleszcze. Warto doraźnie obniżyć temperaturę:

 • stosując leki przeciwgorączkowe zgodnie z opisanym na opakowaniu dawkowaniem;
 • obniżając temperaturę ciała poprzez stosowanie zimnych kompresów (czoło, kark, brzuszek, pachy, wewnętrzna część ud) lub kąpieli chłodzącej w wodzie o 1-2 stopnie niższej niż temperatura ciała;
 • nawadnianie herbatkami napotnymi np. malinową, lipową, z czarnego bzu – pocenie się wpływa na termoregulację i chłodzenie organizmu.

W razie niepojawiających się niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem, a w przypadku nagłego pogorszenia się stanu zdrowia dziecka – zadzwonić pod 112.

Jednodniowa gorączka u dziecka bez innych objawów

Jednodniowa gorączka u dziecka bez innych objawów rzadko sygnalizuje problem na tle chorobowym. Nagła gorączka bez żadnych innych objawów może być wynikiem przegrzania, zbyt intensywnego wysiłku fizycznego, silnych emocji bądź angażującej zabawy lub... ząbkowania.

Długotrwała gorączka u dziecka bez innych objawów

Jeżeli jednak czas trwania gorączki przekracza 5 dni lub gorączka nie mija, mimo że podawane są leki przeciwgorączkowe, to należy zgłosić się do lekarza, nawet jeżeli stan dziecka nie budzi niepokoju. Jeśli nawracającej gorączce nie towarzyszą inne objawy oraz w momencie, kiedy nie udało się ustalić przyczyny gorączki, należy przeprowadzić diagnostykę nawracających stanów gorączkowych. Powinny to być badania laboratoryjne, na które dziecko powinno zostać skierowane przez lekarza.

Wysoka gorączka u dziecka a brak innych objawów

Warto wiedzieć, że prawidłowa temperatura ciała małego dziecka może się wahać od 36,5 do 37,5°C w ciągu doby. U starszych dzieci, które dotychczas były zdrowe, a temperatura nie przekracza 38,5°C, można w pierwszej kolejności (przez 3 dni) podawać leki przeciwgorączkowe (pamiętając o właściwej dawce) i obserwować je. Warunek jest jednak taki, że zachowanie dziecka, jego wygląd oraz sposób oddychania nas nie niepokoją.

Gdy temperatura ciała dziecka gwałtownie rośnie, istnieje duże prawdopodobieństwie wystąpienia infekcji bakteryjnej np. anginy lub zapalenia układu moczowego. W tym przypadku nie obejdzie się bez konsultacji lekarskiej, ponieważ poza doraźnym obniżaniem temperatury niezbędne będzie włącznie antybiotyku. Nagłe pojawienie się wysokiej gorączki może być spowodowane zapaleniem płuc, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych czy bakteriemią. Gdy stan dziecka gwałtownie się pogarsza lub budzi twój niepokój, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem albo lekarką.

Nawracającą gorączka u dziecka bez innych objawów

Nawracająca gorączka występuje w sytuacji, gdy u chorego dziecka pojawiają się cykliczne i krótkotrwałe epizody gorączki przez dłużej niż 7 dni np. przez kilka godzin dziennie. Jest to niepokojący objaw, który należy skonsultować z lekarzem lub lekarką. Nawracającą gorączka u dziecka przy jednoczesnym braku innych objawów może świadczyć o:

 • chorobie autoimmunologicznej,
 • chorobie nowotworowej,
 • nieswoistym zapaleniu jelit,
 • układowym zapaleniu naczyń,
 • zakażeniach układu moczowego,
 • zespole gorączek nawracających (zespole PFAPA).

Gorączka u dziecka i niemowlaka bez innych objawów – kiedy do lekarza?

Ważnym czynnikiem decydującym o tym, kiedy udać się do lekarza z gorączkującym dzieckiem, jest wiek malucha. Każdego gorączkującego noworodka i niemowlaka powinien obejrzeć specjalista. Dlatego jeśli nie wiesz, dlaczego twoje dziecko ma gorączkę, udaj się do lekarza, gdy:

 • niemowlę poniżej 3. miesiąca życia ma temperaturę 37,5°C lub wyższą;
 • 3-6 miesięcy – termometr pokazuje 38°C, a dziecko jest osowiałe lub rozdrażnione;
 • 6-24 miesięcy – temperatura powyżej 38-38,5°C trwająca dłużej niż 1 dzień bez innych objawów.

Ważne: U każdego gorączkującego dziecka, u którego nie ma innych objawów chorobowych, powinno wykonać się badanie ogólne moczu. Wysoka gorączka może być jedynym objawem zapalenie pęcherza, a jest to stan, który wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia (antybiotykoterapii)

Bibliografia:

 • Życińska K., Wardyna K., Gorączka niejasnego pochodzenia, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2014
 • maoyoclinic.org  online: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fever/symptoms-causes/syc-20352759 [dostęp 24.02.2020]
 • Niehues T. The febrile child: diagnosis and treatment. Dtsch Arztebl Int. 2013;110(45):764–774. doi:10.3238/arztebl.2013.0764

Zobacz także:

gorączka u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Temperatura u niemowląt – jaka jest prawidłowa, kiedy powinna niepokoić?
Prawidłowa temperatura ciała u niemowląt wynosi około 37 stopni. Nie powinna przekraczać 38 stopni Celsjusza. Gdy jest wyższa, określa się ją jako gorączkę. Zbyt niska – w przypadku noworodków i niemowląt – może być objawem infekcji. Sprawdź, kiedy mówi się o stanie podgorączkowym, jakie są normy temperatury dla małych dzieci, a także co zrobić, by skutecznie zbić wysoką temperaturę.

Temperatura u niemowląt jest zazwyczaj nieco wyższa niż u starszych dzieci i dorosłych. Zwykle wynosi od 36,5 do 37,2°C. Temperatura ciała może wahać się w ciągu dnia (wieczorem być wyższa niż rano).  Zobacz, jak powinno wyglądać mierzenie temperatury u niemowląt, jaka temperatura jest za niska, a jaka podwyższona, kiedy mówimy o gorączce, a także kiedy przy wysokiej temperaturze jechać z dzieckiem do lekarza. Spis treści: Prawidłowa temperatura ciała u niemowląt Temperatura u niemowląt a rodzaj termometru  Jak często mierzyć temperaturę u niemowląt? Kiedy i jak zbijać temperaturę u niemowląt? Temperatura u niemowląt: kiedy do lekarza? Prawidłowa temperatura ciała u niemowląt Średnio za prawidłową temperaturę u niemowląt przyjmuje się wartość około 37 stopni. Niemowlę może mieć jednak o d 36,6°C do 38°C. Ważne, by temperatura nie przekroczyła 38°C, jeśli jest mierzona w odbycie lub w uchu. Pomiar temperatury jest tylko jednym z czynników decydujących o zdrowiu dziecka, jeśli niemowlę ma temperaturę poniżej 38 stopni, ale źle się czuje, pojawiły się inne niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem. U noworodka wszelkie wahania temperatury powinny być konsultowane z lekarzem.  Podwyższona temperatura ciała u niemowląt Jeśli dziecko ma temperaturę od 37,5 do 38 ° C to znaczy, że ma stan podgorączkowy. Do wzrostu temperatury u niemowlaka może dojść pod wpływem wielu czynników. Istotne jest między innymi miejsce, w którym dokonuje się pomiaru temperatury u malucha (część ciała). Temperatura ciała u niemowląt zależy także od pory dnia – zwykle jest ona wyższa w godzinach wieczornych. Wpływ ma także aktywność dziecka oraz temperatura powietrza w miejscu, gdzie znajduje się maluch. Stan podgorączkowy może wystąpić u...

ząbkujące niemowlę
Adobe Stock
Zdrowie
Gorączka przy ząbkowaniu: podwyższona temperatura nie jest normą! Kiedy iść do lekarza?
Gorączka przy ząbkowaniu, przeciwnie do ślinienia, płaczliwości i braku apetytu, nie jest normalnym objawem. Może świadczyć o toczącej się chorobie, dlatego zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.

Powszechne założenie, że ząbkowanie wywołuje gorączkę u dziecka, jest błędne. O ile stan podgorączkowy nie musi budzić niepokoju, to wysoka temperatura przy ząbkowaniu zawsze wymaga wizyty u lekarza. Gorączka przy ząbkowaniu jest sygnałem ostrzegawczym. O czym może świadczyć? Spis treści: Gorączka przy ząbkowaniu – czy to normalne? Co oznacza gorączka przy ząbkowaniu? Stan podgorączkowy a gorączka podczas ząbkowania Łagodzenie objawów i stanu podgorączkowego przy ząbkowaniu Gorączka przy ząbkowaniu – czy to normalne? Zdaniem lekarzy, gorączka pojawiająca się podczas ząbkowania, nie jest normalnym objawem wyrzynających się zębów.  Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) opublikowała wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców , które wykazują niezbicie, że gorączka nie jest objawem przebijania się mleczaków przez dziąsła, a jedynymi osobami, które przypisują ją temu wydarzeniu, są rodzice. Pojawienie się pierwszych zębów u dziecka ma zwykle miejsce około 6 miesiąca życia. Wtedy zaczyna spadać odporność dziecka nabyta od matki. Znaczne obniżenie stężenia immunoglobulin pochodzących od matki sprzyja rozwojowi infekcji.  Co oznacza gorączka przy ząbkowaniu? Gorączka pojawiająca się w okresie ząbkowania może oznaczać rozwijającą się chorobę. Podobnie jest z kaszlem i katarem. To również nie są typowe objawy ząbkowania. Mogą świadczyć o alergii lub infekcji, dlatego wymagają konsultacji z lekarzem Dla przykładu: na 50 dzieci przyjętych do szpitala pediatrycznego w Edynburgu (Szkocja) na podstawie objawów przypisywanych wyrzynaniu się zębów mlecznych przez rodziców lub lekarza pierwszego kontaktu: u 48 dzieci znaleziono chorobową przyczynę gorączki, u 11 dzieci wystąpiły drgawki gorączkowe, jedno dziecko miało zapalenie opon mózgowych....

termometr bezdotykowy - przegląd
materiały prasowe
Zdrowie
Termometr bezdotykowy: RANKING [5 niezawodnych modeli]
Termometr bezdotykowy przyda się, jeśli chcesz szybko zmierzyć temperaturę dziecku. W sklepach znajdziesz różne termometry bezdotykowe, ale my wybrałyśmy te najlepsze. Ranking termometrów bezdotykowych ułatwi ci zakupy.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj