Dwa przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, który wywołuje COVID-19, opisali badacze z Singapuru w czasopiśmie "The Lancet". U obydwu osób wykonano testy na obecność wirusa denga – choroby diagnozowanej najczęściej w Azji, a wyniki były fałszywie dodatnie. Dopiero pogłębione badania ujawniły zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Reklama

Koronawirus – nowe objawy

Osoby zarażone to 57-letni mężczyzna oraz 57-letnia kobieta, którzy do szpitala trafili z objawami początkowo kojarzonymi z wirusem denga. W obu przypadkach testy na obecność tego wirusa wyszły pozytywnie, ale pomimo leczenia stan chorych wciąż się pogarszał. Po bardziej szczegółowych badaniach u obojga chorych zdiagnozowano koronawirusa SARS CoV-2. Poza typowymi objawami zakażenia koronawirusem, takimi jak:

  • duszności
  • kaszel
  • wysoka gorączka

pacjenci skarżyli się też na dolegliwości, których do tej pory nie opisywano jako charakterystycznych dla zakażenia koronawirusem, ale często towarzyszą one zakażeniu wirusem denga. Są to:

Błędna diagnoza to opóźnienie w leczeniu zakażonych koronawirusem. Ale zagrożeń jest więcej, bo wskutek nierozpoznania koronawirusa opisani pacjenci zostali początkowo odesłani do domów (wirus denga, który podejrzewano, nie przenosi się drogą kropelkową, roznoszą go komary). W tym czasie chorzy mogli zarażać innych koronawirusem.

Koronawirus – jak rozpoznać

Najczęstszymi objawami zakażenia koronawirusem są wciąż: gorączka, osłabienie oraz dolegliwości ze strony układu oddechowego, czyli:

Zobacz także

Inne objawy, takie jak ból gardła, ból brzucha czy wymioty, pojawiają się rzadko. W przypadku wystąpienia podobnych objawów u dorosłego lub dziecka, trzeba jak najszybciej zgłosić się do szpitala z oddziałem zakaźnym (lub zadzwonić na infolinię NFZ, by uzyskać adres najbliższej placówki. Numer infolinii: 800 190 590). Z objawami zakażenia koronawirusem nie wolno iść na SOR ani do POZ.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama