Decyzją rządu noszenie maseczki na koronawirusa w miejscach publicznych stało się naszym obowiązkiem. Maseczka ma zakrywać usta i nos i w ten sposób ochraniać przed rozprzestrzenianiem się wirusów. Opisujemy, jaką najlepiej wybrać i jakimi zasadami się kierować, aby noszenie maseczki na koronawirusa zabezpieczało przed zachorowaniem na COVID-19.

Reklama

Spis treści:

Jaką wybrać maseczkę na koronawirusa?

Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos pomaga w ograniczeniu rozprzestrzenianiu się wirusów, bakterii i innych drobnoustrojów. Stąd też decyzja, aby wprowadzić w Polsce obowiązek noszenia maseczek przez zdrowych ludzi (lub innych części garderoby zakrywających usta i nos albo przyłbic), tak aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Mamy do wyboru maseczki:

 • jednorazowe – są to maseczki chirurgiczne, używane przez służby medyczne podczas kontaktu z chorymi,
 • wielorazowe – wyróżniamy wśród nich profesjonalne półmaski z filtrami, w tym antysmogowe oraz materiałowe.

Żadna maseczka nie daje stuprocentowej skuteczności ochrony przed zakażeniem. Aby tak się stało, trzeba ją prawidłowo nakładać, nosić, tak aby przylegała do twarzy i zdejmować, unikając dotykania jej zewnętrznej powierzchni.

Zobacz także

Jednorazowa maseczka na koronawirusa

Maseczka chirurgiczna uważana jest za bardzo dobry, aczkolwiek krótkotrwały sposób ochrony przed rozprzestrzenianiem się wirusów. W zależności od jej skuteczności w zatrzymywaniu aerozoli biologicznych wyróżniamy maseczki:

 • Typ 1 – filtruje bakterie na poziomie 95 proc.
 • Typ 2 – zatrzymuje drobnoustroje w 98 proc.

Najwyższą ochronę zapewniają medyczne półmaski filtrujące zgodne z normą EN149 i oznaczone symbolem FFP1, FFP2 lub FFP3 (z ang. Filtering Face Piece). Im wyższy numer, tym wyższy stopień ochrony. Są wykonane z trójwarstwowej włókniny powstałej w wyniku rozdmuchania stopionego polimeru.

Maseczki chirurgiczne dają krótkotrwałą ochronę przed zakażeniem. Wynika to z faktu, że są przeznaczone do noszenia maksymalnie przez pół godziny i po tym czasie tracą swoją skuteczność. Wydychane powietrze powoduje, że stają się wilgotne, wymagają zdjęcia z twarzy i wyrzucenia do kosza na śmieci. Ich minusem jest także brak maksymalnej szczelności oraz mocno ograniczona dostępność na rynku.

Wielorazowa profesjonalna maseczka na koronawirusa

To profesjonalne półmaski posiadające filtr (wymaga wymiany co 28 dni, a nawet częściej). Należą do nich także maski antysmogowe (z filtrem HEPA, N95 lub N99 zatrzymujące 99,97 proc. zanieczyszczeń z powietrza).

Półmaski z filtrami mają trzy klasy filtrów:

 • FFP1 (najniższy poziom ochrony),
 • FFP2 (średnia skuteczność),
 • FFP3 (duża ochrona).

Przy oznaczeniu stopnia ochrony masek FFP można znaleźć literę R lub litery NR. Pierwsza oznacza, że maseczka jest wielokrotnego użytku (NR informuje, że maska przeznaczona jest do jednorazowego noszenia maksymalnie przez 8 godzin).

Niektóre wersje profesjonalnych maseczek wielorazowych mają specjalny zawór ułatwiający wydychanie powietrza. To oznacza, że nie mogą być stosowane, jako ochrona przed roznoszeniem wirusa przez osobę noszącą taką maskę.

Wielorazowa bawełniana maseczka na koronawirusa

Służby sanitarne i lekarze podkreślają, że nie trzeba nosić specjalistycznej maseczki i każdy może sam w domu uszyć maseczkę na koronawirusa wielokrotnego użytku. Może być wykonana np. z bawełny, lnu, fizeliny lub tkaniny poliestrowej.

Maseczkę wielkokrotnego użytku można kupić obecnie w wielu sklepach internetowych, trzeba jednak wiedzieć, jakie musi spełniać kryteria bezpieczeństwa. Według zaleceń Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC), odpowiednika polskiego Sanepidu, maseczka materiałowa powinna:

 • ściśle przylegać,
 • być zabezpieczona opaskami lub pętelkami na uszy, lub wokół głowy,
 • zawierać kilka warstw tkaniny, jeżeli jest wykonana z cienkiego materiału,
 • pozwalać oddychać bez ograniczeń,
 • być przystosowana do prania i suszenia w pralce – bez uszkodzenia lub zmiany kształtu.

Jak czyścić maseczkę na koronawirusa?

Sposób postępowania zależy od rodzaju maseczki:

 • wyrzucamy maseczki jednorazowe – robimy to bezpośrednio po zdjęciu; wyrzucamy maseczkę do zamykanego pojemnika na śmieci z odpadami zmieszanymi, zanim to jednak zrobimy, wkładamy jeszcze maseczkę w oddzielny worek, a następnie myjemy ręce mydłem lub je dezynfekujemy płynem antybakteryjnym na bazie alkoholu,
 • dezynfekujemy wielorazową profesjonalną maseczkę na koronawirusa – po każdym użyciu musi być dezynfekowana światłem ultrafioletowym UVC (200-280 nm) o natężeniu napromienienia 1,5 W/m2 przez jedną godzinę z każdej strony lub przez 15 minut bardzo wysoką temperaturą np. w suszarce próżniowej.
 • pierzemy wielorazową bawełnianą maseczkę na koronawirusa – wymaga wyprania po użyciu oraz zmiany, jeżeli jest wilgotna; trzeba ściągnąć ją ostrożnie, tak aby nie dotykać jej zewnętrznej strony, włożyć ją do woreczka foliowego i wyjąć z niego (w rękawiczkach jednorazowych) przed samym praniem; prać oddzielnie w 60 stopniach Celsjusza przez ok. 45 minut; po wypraniu wyprasować ją gorącym żelazkiem lub spryskać płynem dezynfekującym.

Jak uszyć maseczkę na koronawirusa?

Aby uszyć materiałową maseczkę na koronawirusa, potrzebujemy:

 • bawełny o gęstym ściegu,
 • fizeliny,
 • mikrofibry,
 • materiału filtrującego wyciętego z worka do odkurzacza,

Wycięte dwa kawałki materiału należy zszyć ze sobą według przygotowanej przez nas instrukcji, jak uszyć maseczkę ochronną krok po kroku, w której znajdziesz także dokładny wykrój maseczki dla dorosłego i dziecka. Pamiętaj, aby między dwie warstwy materiału włożyć jeszcze warstwę filtru lub chusteczki. W ten sposób będzie ona bardziej chroniła przed zakażeniem koronawirusem.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama